BRATISLAVA. Bývalý premiér a šéf najmenšej vládnej strany HZDS Vladimír Mečiar opäť priťahuje pozornosť slovenských médií svojimi majetkami. V Dolnej Porube pri Trenčíne skúpil niekoľko starších domov, okrem toho jemu a jeho manželke v obci podľa dnešného vydania týždenníka Plus 7 dní patrí aj 134.000 metrov štvorcových pozemkov. Mečiarova manželka a firma údajne blízka HZDS zas vlastnia nehnuteľnosti v blízkosti Mečiarovej vily Elektra v Trenčianskych Tepliciach.
Rozsiahle majetky v obci pod Strážovskými vrchmi už niektoré médiá priviedli k tomu, že obec s necelými 900 obyvateľmi prekrstili na "Mečiarland". Šéf HZDS viackrát zopakoval, že rodinné domy v okolí jeho chalupy v obci sú v zlom stave a kupoval ich preto, aby mal pokoj od prípadných zlých susedov. Niektoré médiá po svojich majetkoch i previedol. "Ešte neviem, čo s nimi budem robiť. Chcel som tie zrúcaniny hlavne kúpiť, aby sem neprišli druhí. Lebo príde zlý sused a máte po súkromí," citoval politika týždenník. Domy podľa šéfa ĽS-HZDS nestáli viac ako 17.000 eur (512.142 Sk). Kúpené stavby ležia pri jeho chalupe, pozemky sa však nachádzajú aj v iných častiach obce.
Otázniky v minulosti vyvolávali najmä okolnosti, za ktorých Mečiar získal v Trenčianskych Tepliciach v 90. rokoch Elektru, ktorú rekonštruoval. Cenu luxusnej vily médiá odhadovali na desiatky miliónov korún. Mečiar tvrdil, že si na vilu požičal.
V Trenčianskych Tepliciach jeho manželka podľa denníka Nový čas nedávno kúpila dvojpodlažný dom oproti vile Elektra, ďalší penzión v jej blízkosti zas údajne dlhší čas vlastní spoločnosť personálne prepojená s firmou GVM považovanou za blízku HZDS. GVM je známa z prípadu kontroverzných prevodov pozemkov pod Vysokými Tatrami, pre ktoré v roku 2007 musel odstúpiť minister pôdohospodárstva Miroslav Jureňa (HZDS). Cenu, ktorá dala Mečiarova manželka Margita za dom pri Elektre, strana nezverejnila.
Špekulácie o nových Mečiarových majetkoch sa objavili necelý rok pred parlamentnými voľbami. HZDS čelí dlhodobému poklesu preferencií, podľa niektorých prieskumov už spadla pod prah piatich percent, ktoré umožňujú vstup do parlamentu. Analytici sa však zhodli, že informácie o rozšírení realitného bohatstva Mečiarovcov nie sú kľúčovým faktorom, ktorý by mohol sympatie k strane výrazne ovplyvniť.
"Bez ohľadu na tieto nové veci strana postupne pomaly stráca a myslím si, že by strácala aj bez toho," povedal ČTK riaditeľ agentúry MVK Pavel Haulík. Za hlavné dôvody straty popularity strany považuje to, že agenda ĽS-HZDS neoslovuje súčasných voličov a neláka nových. "Preferencie už teraz sú natoľko nízke, že tam je len najtvrdšie jadro voličov, ktoré je ťažšie zasiahnuteľné informáciami," doplnil Ján Baránek z agentúry Polis.