Nemecký europoslanec považuje slovenskú novelu zákona o štátnom jazyku za diskriminačnú. Slovensko je vraj na ceste do minulosti.
BRATISLAVA. Ostrá kritika na adresu jazykového zákona a slovenského premiéra odznela vo štvrtok v Bruseli z úst podpredsedu zahraničného výboru Európskeho parlamentu a nemeckého europoslanca Michaela Gahlera.
Nedávno prijatá novela je podľa Gahlera diskriminačná a v rozpore s európskymi štandardmi.
Vraj smerujeme k totalite
„Bľabotanie o iredentizme spoza druhej strany Dunaja, ktorým premiér Fico zdôvodňuje potrebu zákona, je neslýchané. Pán Fico a jeho koaliční partneri duchovne a politicky ešte do Európy nedozreli," povedal europoslanec z najväčšej frakcie európskych ľudovcov.
Považuje za absolútne neprijateľné, ak štát svojim občanom pod hrozbou trestu zakazuje používanie vlastného jazyka alebo nanucuje používanie štátneho.
„Slovensko je na najlepšej ceste zdiskreditovať sa a stať sa štátom kontrolujúcim svojich občanov ako v minulosti," myslí si podpredseda zahraničného výboru.
Premiér Robert Fico zo zdravotných dôvodov Gahlerove vyjadrenia nekomentoval. Staronová europoslankyňa Smeru Monika Flašíková Beňová si myslí, že jej nemecký kolega to s reakciou prehnal.
„Michael Gahler sa zrejme neoboznámil so znením jazykového zákona. Netvrdím, že prijímať tento zákon bolo nevyhnutné, ale jeho obsah nie je diskriminačný voči žiadnej menšine. Prekvapuje ma, že sa takto vyjadril," hovorí.
S Gahlerom sa chce skontaktovať a vysvetliť mu, že jeho reakcie sú zbytočné, lebo zákon žiadnu menšinu nediskriminuje.
Gahler končí
Nový europoslanec za Smer Boris Zala si myslí, že Gahler by si mal zákon sám preštudovať a nepočúvať jeho interpretácie.
„Môžeme mať rôzne predstavy o tom, čo je Európa a nemusí to byť práve predstava pána podpredsedu," hovorí Zala.
Podľa neho nemá význam reagovať na vyjadrenia podpredsedu, ktorý v Európskom parlamente končí o tri dni. 14. júla totiž po prvý raz zasadne novozvolený europarlament a vyberie si nového predsedu a podpredsedov.

Beata
Balogová
