Bratislava 14. mája (TASR) - Nespokojnosť s percentom a termínom zvýšenia tarifných platov zdravotníckym pracovníkom vyjadrili predsedovia základných organizácii (ZO) Lekárskeho odborového združenia (LOZ). Podľa predsedu LOZ Mariana Kollára 45-percentné zvýšenie tarifných platov lekárov predstavuje oneskorenú valorizáciu, ktorá sa naposledy uskutočnila v roku 1997.
Na dnešnej tlačovej besede Kollár povedal, že predsedovia ZO LOZ vnímajú veľmi negatívne fakt, že počas schvaľovania a napĺňania uznesenia Národnej rady SR o plošnom zvýšení tarifných platov zdravotníckym pracovníkom evidentne došlo k porušeniu zákonov a tým aj čiastočne k ohrozeniu parlamentnej demokracie v štáte. Schválením zvýšenia tarifných platov zdravotníckym pracovníkom vládou 9. mája sa ešte nenaplnilo uznesenie NR SR z 13. decembra roku 2000, v ktorom parlament žiada použiť sumu 3,4 miliardy korún na plošné zvýšenie platov zdravotníckym pracovníkom od 1. januára 2001.
Zo stretnutia predsedov ZO LOZ, ktoré sa konalo v Banskej Bystrici v piatok 11. mája, vyplynulo, že od tejto vlády nemôžu očakávať nič, čo by mohlo zlepšiť postavenie lekárov, a preto organizovať akékoľvek protesty, či nátlakové akcie by bolo zbytočné. Sme svedkami toho, povedal Kollár, že vláda nie je schopná odštartovať rast ekonomiky. LOZ žiadalo vyrovnaný rozpočet v kapitole zdravotníctva a zabezpečenie takú reformu, ktorá by zlepšila poskytovanie zdravotnej starostlivosti a zastavenie zadlžovania zdravotníckych zariadení, no tieto požiadavky sa vôbec nenapĺňajú. Vláda SR podľa Kollára stratila dôveru lekárov, a to vzhľadom na celý proces týkajúci sa zvyšovania platov zdravotníckym pracovníkom. Otvorene deklaroval, že v nastávajúcich voľbách členovia LOZ vyjadria podporu tomu, kto predstaví také ekonomické opatrenia a nájde také riešenia, vrátane reformy zdravotníctva, ktoré zabezpečia zdravotnú starostlivosť pacientovi a spoločenské postavenie zdravotníckym pracovníkom.
Konštatoval, že LOZ bude pozorne sledovať plnenie uznesenia vlády z 9. mája o zvýšení platov zdravotníckych pracovníkov. Podľa neho je neprípustné, aby toto zvýšenie išlo na úkor liekov, či iného zdravotníckeho materiálu. V najbližšom období sa členovia LOZ sústredia už na pripravovaný návrh štátneho rozpočtu na rok 2002. Podľa Kollára v ňom musí prísť k ďalšiemu zvýšeniu platov tak, aby do roku 2003 až 2004, keď je predpoklad vstupu SR do Európskej únie, boli trojnásobkom mzdy v národnom hospodárstve. Pre porovnanie dodal, že v Českej republike v roku 2000 nástupný plat lekára bol 11 307 českých korún, lekár po prvej atestácii dostáva 19 628 korún po druhej atestácii 29 477 českých korún a špičkový pracovník v 12. triede dostáva 37 882 Kč.