SME

Verejnosť nechceli pustiť na súd

Justičná stráž aj sudca vraj na pokyn predsedu michalovského súdu bránili ísť ľuďom na proces.

Sudca Gabriel Štefanič podľa zvukového záznamu SME povýšil prianie svojho šéfa nad ústavu. Rovnako sa správala aj justičná stráž.

MICHALOVCE. Dve redaktorky denníka SME sa takmer nedostali na súdne pojednávanie.

Ústava a príslušné zákony pritom presne vymedzujú, v akých výnimočných prípadoch nesmie byť verejnosť, medzi ktorú sa rátajú aj novinári, prítomná na pojednávaní.

Ak si sudkyňa Benešová zaslúži za svoju chybu prísny trest, čo potom čaká na Jozefa Soročinu, o ktorom Štefan Harabin povedal, že je jedným z najlepších sudcov na Slovensku? Zoberú mu titul?

Roman Pataj o sudcovi Soročinovi - kliknite

Napriek tomu im justičná stráž pri vstupe do budovy okresného súdu v Michalovciach odmietala povoliť vstup na pojednávanie. Podobne sa správal aj sudca Gabriel Štefanič.

Denník Sme zverejňuje krátky zostrih takmer 40-minútového záznamu z michalovského súdu.

Na zázname hovorí príslušník Zboru väzenskej a justičnej stráže, ktorý nechce pustiť novinárky do budovy, právny zástupca Petit pressu a predseda senátu, ktorý viedol pojednávanie, na ktoré chceli redaktorky ísť.

„Predseda súdu nariadil, že žiadnych novinárov nemám púšťať do budovy, on rozhodne, či budú vpustení alebo nie," povedal novinárkam príslušník Zboru väzenskej a justičnej stráže so služobným číslom 09280.

„Ja musím plniť pokyny predsedu súdu. Vy si myslíte, že ja by som vás nepustil do budovy? Veď mne to je srdečne jedno. Ja som dostal pokyn," vysvetľoval udiveným novinárkam.

Jozef Soročina

Sudca Jozef Soročina bol podozrivý zo spáchania poisťovacieho podvodu. Prokuratúra ho obžalovala. Bývalý minister spravodlivosti Daniel Lipšic mu pozastavil výkon funkcie. Ako sudca mal neoprávnene rozhodnúť o vyplatení odškodného vo výške 28 miliónov korún pre účastníka dopravnej nehody. Najvyšší súd rozhodol, že skutok nie je trestným činom.
Štefan Harabin ho po nástupe do funkcie ministra spravodlivosti menoval za predsedu okresného súdu v Michalovciach. „Soročina je jeden z najlepších sudcov na Slovensku," povedal. (sen)

Predsedom michalovského okresného súdu je Jozef Soročina. Príslušník sa mu pokúšal dovolať.

Na poznámku, že koná v rozpore so zákonom, povedal, že dostal od Soročinu „ústny pokyn" a „musí ho rešpektovať". Jednu redaktorku SME následne pustil dnu po tom, čo vytiahla oficiálne predvolanie na súd, pretože vo veci vystupovala ako svedok.

Keď sa tá v pojednávacej miestnosti predsedu senátu Gabriela Štefaniča spýtala, prečo jej kolegyňa nemôže ísť ako verejnosť dnu, povedal, že o tom rozhoduje Soročina.

„Ja nemôžem ísť proti príkazom predsedu súdu. Bolo povedané, že predseda súdu zakázal vstup novinárov do budovy," povedal sudca Štefanič.

Druhú novinárku vpustil člen justičnej stráže do pojednávacej miestnosti podľa jeho slov až potom, čo sa dovolal Soročinovi a on to schválil.

Podkopaný pilier

Odborníci považujú konanie predsedu Soročinu za bezprecedentný príklad zasahovania do súdneho konania a porušovanie základných princípov súdnictva i občianskych práv. „Princíp verejnosti patrí k hlavným pilierom súdnictva v demokratických štátoch," hovorí advokát Ivan Vanko.

Podľa jeho názoru predseda senátu, ktorý je viazaný okrem iného aj sudcovskou prísahou, nemal príkaz akceptovať: „Sudcovia sa musia riadiť vždy a výlučne platnými zákonmi. Predseda súdu nemôže zasahovať do trestného alebo občianskeho súdneho konania takýmito opatreniami."

Podľa právnikov záleží na ministerke spravodlivosti Viere Petríkovej (za HZDS) a súdnej rade, či sa začne voči predsedovi michalovského súdu disciplinárne konanie.

Rozpor s ústavou

Podľa názoru ústavného právnika Radoslava Procházku neboli na postup predsedu michalovského súdu splnené formálne ani materiálne podmienky. Právomoc rozhodovať o vylúčení verejnosti z pojednávania má ten samosudca alebo senát, ktorý vo veci koná, nie predseda súdu.

„Takéto vylúčenie sa musí opierať o relevantný zákonný dôvod, pričom príslušnosť k novinárskemu stavu takýmto dôvodom nepochybne nie je."

Procházka predpokladá, že voči osobám, ktoré sa na tomto zásahu do zákonných a ústavných práv dotknutej verejnosti podieľali, bude uplatnený rovnako razantný postup ako voči sudkyni Anne Benešovej.

Disciplinárny senát preradil bratislavskú sudkyňu z krajského na okresný súd.

Dôvodom bol zákaz nahrávania zvukového záznamu počas pojednávania, ktorý sudkyňa vydala: „Odoprenie prístupu na pojednávanie je zjavne závažnejším zásahom ako odoprenie možnosti zaznamenať si priebeh pojednávania."

Ministerstvo: Pokyn sme nevydali

Hovorca ministerstva spravodlivosti Michal Jurči povedal, že ministerka Viera Petríková ani jej predchodca Štefan Harabin žiaden pokyn predsedom krajských či okresných súdov, ktorý by obmedzoval účasť verejnosti na pojednávaniach, nevydal: „Verejnosť, vrátane novinárov, má v zmysle Ústavy SR právo zúčastňovať sa na verejných hlavných pojednávaniach a zasadnutiach."

Na otázku SME, či pokyn predsedu Okresného súdu v Michalovciach nie je dôvodom na začatie disciplinárneho konania voči jeho osobe, reagoval: „Budeme čakať na podnet od občanov (novinárov), ministerka ho prešetrí a ak sa informácie potvrdia, bude konať."

Soročina: Dajte mi pokoj, lebo sa naštvem

S predsedom Okresného súdu v Michalovciach JOZEFOM SOROČINOM sme sa telefonicky rozprávali o včerajšej udalosti.

Dve kolegyne z redakcie SME sa dnes chceli zúčastniť na verejnom pojednávaní, ale člen justičnej stráže ich zastavil. Ako uviedol, do budovy ich môže vpustiť len s vaším súhlasom...

„Všetko viem, pretože som dostal mailom vaše tvrdenia a pripravujem odpovede. Nič nie je pravdou, čo tam uvádzate. Všetko je vymyslené... Podľa všetkého to bola dopredu pripravená provokácia aj s vaším právnym zástupcom. Ja som ešte nebol ani na pracovisku, keď sa odohrali tieto udalosti. Pokiaľ pracovníci justičnej stráže požadovali, aby preukázali svoju totožnosť, to je všeobecná povinnosť každého na každom súde..."

Justičná stráž tvrdí, že dostala od vás príkaz nevpúšťať do budovy žiadnych novinárov bez vášho súhlasu...

„... Keď sa preukázali, vstúpili do budovy a všetko bolo v poriadku. Takže neviem, v čom je potom problém. Ja neviem, čo zase chcete, čoho sa domáhate, čo si vymýšľate a aké komploty robíte...."

Vydali ste takýto pokyn, alebo nie?

„Nikdy v živote. Ja som taký pokyn nevydal..."

Aj predseda senátu potvrdil, že pojednávanie je síce verejné, ale nemôže ísť proti vaším príkazom...

„To nie je pravda! Keď normálne uvažujete - myslíte si, že som taký primitív, aby som vydal zákaz účasti verejnosti na pojednávaniach?"

Pravdupovediac, udivilo ma to...

„Prosím vás, dajte mi pokoj. Lebo sa naštvem a bude ďalší dôvod na žalobu o náhradu škody za urážku mojej osobnosti ako funkcionára, predsedu súdu... Keď ma ďalej budete obviňovať z takýchto nezmyslov, berte na vedomie, že sa budem brániť. Nie som ochotný ani povinný takéto invektívy trpieť."

Denník SME má zvukový záznam vyjadrení člena justičnej stráže a predsedu senátu, ktorí nezávisle od seba potvrdili, že takýto pokyn ste vydali...

„Ja to prešetrím. Nech sa vyjadria k vášmu tvrdeniu. A ešte k záznamom: Je v súlade s novinárskou etikou tajne si robiť zvukové záznamy? Určite, že nie... Ale mne je to jedno, lebo ja som takéto príkazy nevydal ani nevydávam, nič som neporušil..."

(Rozhovor je krátený)

Mikuláš Jesenský
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? Takto internet rozšírite do každého kúta
  2. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  3. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  4. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  5. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  6. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  7. Do ZWIRN OFFICE sa sťahuje špičková zubná klinika 3SDent
  8. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  1. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  2. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  3. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  4. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  5. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  6. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  7. Dobrovoľníci z MetLife vysadili nové stromy a kríky
  8. MISSia splnená. Projekt Kesselbauer ožíva spokojnými majiteľmi
  1. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 30 706
  2. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 16 633
  3. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 537
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 10 821
  5. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 013
  6. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 9 994
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 7 653
  8. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe 6 223
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Sportnet

Futbalisti FK Humenné.

Domáci Považania inkasovali tri góly v úvodnom polčase.


TASR
Máté Lékai (vľavo) a Lukáš Urban v prvom štvrťfinále Európskeho pohára EHF FTC-Green Collect Budapešť - Tatran Prešov.

Hádzanárov Tatrana čaká domáca odveta vo štvrťfinále Európskeho pohára EHF.


Larry Lloyd.

Po skončení v Nottinghame pôsobil ako hrajúci tréner vo Wigane, ktorý dostal zo štvrtej do tretej ligy.


TASR
Slovenské reprezentantky na turnaji 1-A divízie MS v hokeji žien 2023.

Šampionát v Rige štartuje už v nedeľu, prvý duel odohrajú proti domácemu tímu.


SITA
SkryťZatvoriť reklamu