BRATISLAVA. Pohotovostí na Slovensku môže byť už na budúci rok oveľa menej, ako boli ľudia u nás zvyknutí.
Sieť na Slovensku
95 pohotovostí pre dospelých 73 pre deti a dorast 46 stomatologických
Ich sieť bola doteraz pomerne široká, ak však parlament schváli návrh, aby sa povolenia na ich prevádzkovanie presunuli zo samosprávnych krajov na ministerstvo zdravotníctva, zmení sa to.
Ministerstvu pod vedením Richarda Rašiho zo Smeru by vydávanie licencií umožnil ten istý zákon, ktorého návrh predpokladá, že pohotovosť by bola otvorená iba do polnoci.
Poslanec Jozef Valocký zo Smeru navrhuje, aby doteraz vydané povolenia platili iba do 1. júna 2010. Za ten čas by ministerstvo urobilo výberové konania na nové licencie.
Niektoré župy sú proti Dnes povolenie dostane každý, kto spĺňa podmienky, a to „na čas neurčitý". Ministerstvo chce teraz menej pohotovostí a to si bude vyžadovať aj „prísnejší" výber. Licenciu by získal len ten, kto prejde výberovým konaním pod taktovkou komisie obsadenej ministrom.
Banskobystrická župa, ktorej predsedá Milan Murgaš zo Smeru, trvá na zachovaní počtu pohotovostí v kraji. Vedúca odboru zdravotníctva Ľudmila Lysinová hovorí, že vydávanie povolení, rozpisy služieb a dozor nad pohotovosťami „by mali naďalej zostať v kompetencii samosprávneho kraja".
„My lepšie poznáme potreby nášho regiónu," tvrdí aj Jozef Sabo, lekár Košického samosprávneho kraja. Aj táto župa má predsedu zo Smeru.
Naopak, Jozefína Vlčková, vedúca odboru zdravotníctva na úrade nitrianskej župy, povedala, že poslanecký návrh akceptuje.
Viac peňazí pre firmy Valocký návrh odôvodnil tým, že „sa zníži počet služieb lekárov a ich zaťaženosť." Nemocniciam a spoločnostiam, ktoré pohotovosť prevádzkujú, by podľa neho ostalo viac peňazí a to sa „premietne v lepšom ohodnotení zdravotníckych pracovníkov, vykonávajúcich lekársku službu prvej pomoci".
Nízku odmenu za pohotovosť dlhodobo kritizujú lekári, niektorí slúžia iba za tri eurá na hodinu. Hoci sami podnikajú, na základe rozpisu samosprávneho kraja musia slúžiť inému podnikateľovi - tomu, kto pohotovosť prevádzkuje.
Tomáš Szalay z Health Policy Institute nepredpokladá, že skrátením pohotovosti by sa zlepšilo odmeňovanie lekárov. „Zvýši sa zisk vybraných firiem, ktoré získajú od ministerstva päťročné povolenie na prevádzkovanie pohotovosti."
Na Slovensku je 95 pohotovostí pre dospelých, 73 pre deti a dorast a 46 stomatologických.

Beata
Balogová
