BRATISLAVA. Niekdajšieho predsedu MKDH - Maďarského kresťanskodemokratického hnutia a potom SMK - Strany maďarskej koalície navrhuje ako jediného kandidáta prípravný výbor strany.
Bugár nevylučuje, že na sneme môžu padnúť ďalšie nominácie, o ktorých sa bude hlasovať. Do Čilistova príde asi 70 ľudí. Voliť budú aj šiestich podpredsedov a predsedníctvo strany. Vo vedení bude podľa Bugára aj známa osobnosť slovenskej národnosti. Jej nominácia je istá už týždeň, kto to bude, sa verejnosť dozvie v sobotu.
Čakajú podporu aj zo severného Slovenska
Na prvom sneme neobsadia miesta všetkých podpredsedov a členov predsedníctva. Strana zatiaľ nemá vytvorené štruktúry, tie sa budú budovať cez leto. Preto s obsadením všetkých postov počkajú, kto cez leto získa podporu napríklad na severe Slovenska. Vedenie strany doplnia na jeseň, alebo až začiatkom budúceho roka. Bugár tvrdí, že Most-Híd má podporu aj na severe, oveľa väčšia je však medzi Slovákmi na južnom Slovensku, kde žijú spolu s maďarskou menšinou.
Program strany bude jasný po programovej konferencii v septembri. V sobotu v Čilistove rozdajú účastníkom programové tézy, po diskusii začnú sekcie pripravovať program. V septembri sa tiež rozhodne, či poslanci, ktorí odišli z SMK a vytvorili novú stranu, vytvoria nový poslanecký klub nezaradených s bývalými členmi SDKÚ-DS.
O poslaneckom klube po prázdninách
V hlasovaní koncom júna vznik nového klubu parlament nepodporil, opätovne o ňom môže hlasovať po prázdninách. "Predpokladám, že pán predseda (NR SR) to zaradí do programu, ale s akým výsledkom, to už záleží na ostatných," dodal Bugár.
Most-Híd spustil už internetovú stránku, kde sa definuje ako "strana spolupráce". Na stránke je prípravný výbor - exčlenovia SMK a poslanci NR SR Béla Bugár, László Nagy, Zsolt Simon, Gábor Gál a Tibor Bastrnák. Ďalšími členmi prípravného výboru sú Elmér Jakab, starosta Veľkých Raškoviec a ďalší dvaja odídenci zo štruktúr SMK - László Solymos a Péter Vörös. Na stránke sú tiež kontakty na zástupcov Mostu v 22 mestách SR vrátane Žiliny, Prešova a Liptovského Mikuláša.
Založenie novej strany ohlásili exčlenovia SMK 9. júna, 14. júna začali zbierať podpisy, ktoré na zaregistrovanie strany požaduje zákon. Za 11 dní ich zozbierali 30-tisíc. 3. júla ministerstvo vnútra stranu zaregistrovalo.
Mesežnikov: Bugár je dôveryhodný aj pre Slovákov
Nová politická strana Most-Híd môže podľa prezidenta IVO Grigorija Mesežnikova pritiahnuť časť voličov SMK a stredopravých voličov z veľkých miest. "Sú faktory, ktoré môžu pomôcť osloviť istú časť voličov, otázkou je, či to bude stačiť na vstup do parlamentu," povedal pre agentúru SITA.
Bélovi Bugárovi, ktorý bude pravdepodobne prvým predsedom strany Most-Híd, môže pomôcť, že je dôveryhodným aj pre Slovákov. Dlhodobo je najobľúbenejším politikom maďarskej národnosti v SR. Dôležité bude, kto zo Slovákov bude v novej strane.
Problém Mostu vidí Mesežnikov v tom, že vzniká ako dôsledok vnútorného konfliktu v Strane maďarskej koalície (SMK) a práve táto téma sa s ním doteraz spájala najviac. Most-Híd sa definuje tiež ako strana, ktorá bude spájať Slovákov a Maďarov a eliminovať tak zhoršenie slovensko-maďarských vzťahov.
Podľa Mesežnikova je to síce sympatická myšlienka, nemusí však stačiť slovenským voličom. Hoci tu je skupina slovenských voličov, rozčarovaných súčasnými politickými stranami, prioritné sú pre ňu iné otázky ako slovensko-maďarské zmierenie, a to ekonomika, sociálna situácia, stav demokracie.
Mesežnikov pripomenul, že na Slovensku už boli strany, ktoré vznikli krátko pred voľbami a dostali sa do parlamentu. Strana občianskeho porozumenia (SOP) vznikla pol roka pred voľbami, Aliancia nového občana (ANO) rok a pol. Či sa podarí prekonať päťpercentnú hranicu na vstup do parlamentu aj Bugárovmu Mostu, ukážu parlamentné voľby v júni budúceho roka.
Horský: SMK a Most pôjdu do volieb spolu
Vznik novej strany Most-Híd pomôže podľa politológa Michala Horského najmä maďarskej menšine, ale aj celej spoločnosti. Rozkol v SMK "vyčistí" politickú atmosféru. "Vzhľadom k dlhodobým eróznym procesom vo vnútri SMK možno očakávať, že Most ozdraví politickú atmosféru maďarských spoluobčanov," povedal pre agentúru SITA.
Pred voľbami sa potom môže SMK a Most-Híd spojiť do koalície a pohodlne prekonať sedem percent, potrebných na vstup koalície do parlamentu. "Maďari nikdy nemali sedem percent, vždy mali 9, 12 percent," dodal. Je presvedčený, že SMK a Most sa dohodnú v záujme politického prežitia.
Horský je presvedčený, že odchod časti členov z SMK bol potrebný a bol len otázkou času. Pripomenul, že SMK vznikla ako volebná strana pod tlakom Mečiarovho volebného zákona, ktorý zvýšením kvóra pre vstup koalícií do parlamentu prinútil zmeniť volebnú Maďarskú koalíciu na stranu SMK.
V nej sa zlúčili kresťanskí demokrati z MKDH Bélu Bugára, občianski demokrati z MOS Lászlóa Nagya a národno-liberálne Spolužitie-Együttélés Miklósa Duraya. Takýto "národný front" maďarských strán bol aj pre voliča nečitateľný. Po stransparentnení politickej scény sa podľa Horského ozdravia aj vzťahy medzi maďarskými politikmi.
Politológ predpokladá, že nová strana bude ideovo čerpať z občiansko-demokratických princípov niekdajšej Maďarskej občianskej strany (MOS) a kresťanskodemokratických Maďarského kresťansko-demokratického hnutia (MKDH). Maďarských voličov zrejme rozdelí zhruba na polovicu, zo slovenských môže ubrať predovšetkým SDKÚ-DS.
To, že aj lídri novej strany uvažujú podobne, napovedá podľa neho snaha o vytvorenie poslaneckého klubu s odídencami z SDKÚ. "Smer podporil nový klub, lebo vie, že to oslabí SDKÚ-DS, ale aj SMK," povedal Horský. O vzniku klubu hlasoval parlament 30. júna, nezískal však dostatočnú podporu. Jediný klub, ktorý bol okrem dvoch prítomných za, bol práve Smer-SD, ďalšie hlasy dalo KDH, ktoré sa pri podpore rozdelilo na polovicu.
Autor: r

Beata
Balogová
