BRATISLAVA. Každá ôsma žena. Tak znie nemilosrdný verdikt prírody nad ženami, ktoré otehotneli a nedonosili svoje dieťa.
Tehotenstvo je čoraz väčším rizikom. Počet žien, ktoré samovoľne potratili, z roka na rok rastie. Vlani trend prekročil kritickú hranicu – prvýkrát od roku 1988 medziročne celkový počet potratov na Slovensku stúpol.
A to napriek tomu, že počet umelých potratov, ktoré sa do tejto štatistiky tiež rátajú, dlhodobo klesá.
Umelé oplodnenie a pomalšie spermie Deti, ktoré sa nenarodili v roku 2008 sa narodilo 57 586 detí; predčasne, neželaným potratom sa skončilo 5058 tehotenstiev; v roku 2001 bolo takýchto potratov 4766 na 51 343 narodených detí; oproti roku 2001 sa zvyšuje aj vek rodičiek: pribudlo ich 12 percent vo veku 30 až 34 rokov; viac žien, až o 16 percent, rodilo vo veku 35 až 39 rokov. Zdroj: Štatistický úrad
Lekári hovoria, že dôvodom je zmenený životný štýl a pokrok. „Prvou príčinou je, že sa podarilo otehotnieť aj ženám, ktoré by bez moderných liečebných metód neotehotneli,“ vysvetľuje Ján Danko, prezident Slovenskej gynekologickopôrodníckej spoločnosti.
Aj Peter Krajkovič zo sanatória Helios, ktoré sa venuje asistovanej reprodukcii, pripúšťa, že pri tomto spôsobe otehotnenia je riziko samovoľného potratu „jemne vyššie“.
Dôvodom je podľa neho aj „zhoršená kvalita mužských spermií“.
Rodinu si zakladáme starší Rizikovosť tehotenstva lekári spájajú aj s vyšším vekom prvorodičiek. S rastúcim vekom stúpa podľa Krajkoviča aj riziko genetických ochorení, ktoré považuje za najčastejšiu príčinu neželaných potratov.
Smrtiaci pre plod môže byť aj stres budúcich mamičiek. „Stres veľmi ovplyvňuje, či žena otehotnie a potom aj či sa tehotenstvo udrží,“ hovorí Krajkovič. Viaceré ženy v druhom stave nemusia podľa Danka zvládať tlak v práci, v ohrození sú však aj ženy, ktoré neplánovali tehotenstvo.

Beata
Balogová
