BRATISLAVA. Stretnutie premiéra Roberta Fica s jeho maďarským kolegom Gordonom Bajnaiom by bolo v súčasnej situácii kontraproduktívne, myslí si minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák. Minister tiež nepredpokladá, že sa schôdzka uskutoční „veľmi skoro", keďže maďarská strana stále nenavrhla termín.
Spolupredseda zmiešanej slovensko-maďarskej komisie pre menšiny slovenský veľvyslanec v Sarajeve Miroslav Mojžita preto inicioval stretnutie komisie budúci piatok v Budapešti. Lajčák dúfa, že práve jedna z 12 komisií, ktoré fungujú medzi Slovenskom a Maďarskom podľa základnej zmluvy z roku 1995, „prinesie upokojenie situácie, a prvú reálnu a vecnú diskusiu" o jazykovom zákone.
Vhodný prostriedok
Práve ten totiž vyvolal negatívne reakcie spoza Dunaja a oddialil stretnutie šéfov vlád naplánované na začiatok júla. „Najskôr situáciu upokojme a pripravme návštevu, aby sa mohla venovať relevantným témam," povedal minister. Podľa neho sú zmiešané komisie na to vhodným prostriedkom, ktorý sa však nedostatočne využíva.
„Využívanie komisií je otázkou politickej vôle. Čo sa odohráva na najvyššej politickej úrovni, napríklad, že sa nestretnú premiéri, prevažuje pragmatickú spoluprácu na nižších úrovniach," myslí si Grigorij Mesežnikov z Inštitútu pre verejné otázky.
Slovensko má v komisii, ktorá sa obyčajne stretáva raz do roka striedavo v Bratislave a Budapešti 14 členov.
„V komisii sú zastúpení predstavitelia rezortov, experti na danú oblasť a inštitúcie, ktorých sa daná problematika dotýka. Zastúpenie na budúcotýždňovej schôdzke sa ešte finalizuje," povedal hovorca ministerstva zahraničných vecí Peter Stano.
Aj ľudia z SMK
Medzi členmi prevažujú zástupcovia ministerstiev zahraničia, školstva či kultúry, členom je však aj bývalý šéf parlamentného výboru pre ľudské práva a národnosti László Nagy, hoci po odchode z SMK ho na čele výboru vystriedal József Berényi.
„Pán Nagy je stále členom, zatiaľ sme nepožiadali o zmenu na tomto poste," reagoval Berényi. Záujmy menšín v komisii zastupuje ešte starosta Moldavy nad Bodvou István Zachariaš (SMK). Stretnutia sa zúčastní, čo má od neho očakávať, nevie. Stále nedostal program.
Málo Maďarov?
Politológ Kálmán Petőcz z Fórum inštitútu pre výskum menšín považuje zloženie slovenskej časti komisie za menej logické ako jeho maďarského náprotivku. Nedostatočné je podľa neho zastúpenie maďarskej menšiny - členov si však vyberá slovenský spolupredseda menovaný vládou, ktorým je Mojžita od roku 2002 na neurčito.
Kým slovenská menšina je v maďarskej časti komisie zastúpená predsedom Celoštátnej slovenskej samosprávy Jánom Fúzikom a predsedom Vedeckej rady Výskumného ústavu Slovákov v Maďarsku Mátyásom Sipiczkim, maďarskú menšinu ú nás v komisii zastupuje len Zachariaš a z titulu funkcie šéfa parlamentného výboru pre ľudské práva a národnosti v podstate náhodou tiež bývalý člen SMK László Nagy.
„Logika a štruktúra zloženia komisie nie je na oboch stranách rovnaká. Dôsledkom sú potom odlišnosti uskutočňovania dohôd v praxi," hovorí Petőcz. Chýba napríklad zástupca maďarského spoločenského a kultúrneho zväzu na Slovensku Csemadoku. „Aj jadro problému s jazykovým zákonom je na Slovensku medzi slovenskou vládou a reprezentáciou maďarskej menšiny. Kým medzi nimi nebude fungovať dialóg, tak dialóg medzi krajinami to nemôže vyriešiť," myslí si politológ.

Beata
Balogová
