BRATISLAVA. Ako pre TASR objasnila podpredsedníčka Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS) Viera Krakovská, v 214 obciach zatiaľ odpad neseparujú, ale čo sa týka zavedenia tohto kroku, nemajú iné východisko.
Pripúšťa však, že naplnenie tejto povinnosti, ktorá vyplynula zo vstupu SR do Európskej únie, im môže skomplikovať súčasná hospodárska a finančná kríza.
Problémy majú menšie obce
Separácia podľa Krakovskej nemá ekonomické výhody, ale ako konštatovala, ekologický prínos sa nedá vyčísliť žiadnymi peniazmi.
Priblížila, že problémy so zavedením separácie majú napríklad menšie obce. "Keď separujete, tak to sú náklady," zhodnotila s tým, že obce nemusia mať v súčasnosti z vlastných prostriedkov financie na zavedenie recyklácie. V tejto súvislosti podotkla, že Recyklačný fond vo väčšine prípadov spolufinancoval 35 až 40 % nákladov. "Deväťdesiatpäť percent nám nikdy nedali."
Mestá a obce mali pôvodne od budúceho roku povinne separovať päť zložiek komunálneho odpadu vrátane biologicky rozložiteľného odpadu. Povinnosť separovať poslednú zložku miestnym samosprávam pribudne nakoniec až v roku 2013. Na tomto kroku sa dohodla vláda a ZMOS v spoločnom memorande o spolupráci pri riešení dopadov finančnej a hospodárskej krízy.
Ekonomické problémy však podľa Krakovskej spôsobuje aj recyklácia ostatných zložiek. Priblížila, že o vyseparovaný odpad v súčasnosti nie je záujem a nižšie sú aj príspevky od Recyklačného fondu. Krakovská, ktorá je aj starostkou Brusna, konštatovala, že má v rozpočte pre krízu menej peňazí, ale už zavedenej separácie by sa to podľa jej slov dotknúť nemalo. Myslí si, že zlepšeniu situácie pomôže novela zákona o odpadoch, ktorá zavádza nové povinnosti pre dovozcov a výrobcov. Tí pritom poukazujú, že novela spôsobí zdražovanie ich výrobkov.
Slovenskí environmentalisti upozorňujú, že je u nás stále vysoká miera skládkovania a nízka miera recyklácie. Väčšina komunálnych odpadov skončí na skládkach. Podľa európskej smernice by mali všetky členské štáty EÚ do roku 2020 recyklovať 50 % komunálneho a 70 % priemyselného odpadu.