Blogovať začal už aj premiér Robert Fico. Za sedem týždňov napísal dva príspevky. Mnohých politikov prestanú blogy rýchlo baviť.
BRATISLAVA. „Áno, pociťujem to ako osobnú záležitosť, keď štát vypredáva najvzácnejší a strategický majetok a privatizér sa navyše zbavuje akejkoľvek zodpovednosti voči Slovensku." Aj to napísal premiér Robert Fico na svojom blogu v súvislosti s jadrovou elektrárňou Mochovce. Na stránke premiersr.sk zverejnil predseda vlády od 26. mája dva príspevky. Prvý bol o prijatí hokejových reprezentantov na Úrade vlády po majstrovstvách sveta.
Podobne ako iní politici, aj premiér sa snaží využiť všetky možné prostriedky na komunikáciu s voličmi. „Tým, že internet zatiaľ nezaväzujú žiadne pravidlá a ponúka nenáročné nástroje na sebaprezentáciu, je jednoduchšie začať blogovať, než získať obdobný priestor v televízii, rádiách alebo tlači," povedala Eva Vozárová z portálu mediálne.sk.
Predvolebné blogovanie
Internet sa čoraz viac stáva súčasťou predvolebnej kampane. Politici sa snažia prezentovať nielen na vlastných stránkach, ale aj na blogoch. „Na Slovensku momentálne používa internet okolo 50 percent ľudí. To je zaujímavá základňa na oslovenie s akoukoľvek agendou," povedala Vozárová.
Medzi prvými online aktívnymi politikmi bola Zuzana Martináková, ktorá kandidovala v prezidentských voľbách. Od volieb na svojom blogu na sme.sk pridala len jeden text.
V prezidentských voľbách sa na internete prejavili nielen kandidáti, ale aj rôzne iniciatívy na ich podporu ako Moja prezidentka Iveta Radičová alebo Volím Fera. Internet zasiahla aj negatívna reklama v podobe antikampaní ako AntiRadičová alebo Zlý prezident.
Ani eurovoľby sa nevyhli online súboju. Asi najviac zahltil web Richard Sulík so svojou novou stranou Sloboda a solidarita, ktorá dostala najviac hlasov z neparlamentných strán.
Niekto veľa, niekto málo
Niektoré politické strany sú v blogovaní aktívnejšie ako iné. Spomedzi parlamentných strán sa najviac cez internet prezentuje SDKÚ. „Mám tri blogy (etrend, aktualne a SME) a píšem ešte na Fórum strany Starého mesta a na webovú stránku Združenia žien. Snažím sa do každého „chlievika" prispieť aspoň raz za dva týždne. Stihnúť sa to dá," hovorí poslankyňa Magdaléna Vášáryová. Tomáš Galbavý sa na blogu venuje kultúre, médiám, poslaneckej imunite či volebným zákonom.
Klára Sárközy z SMK si blog založila pre možnosť vyjadriť sa na tému jej blízku. „Oslovila ma redakcia aktualne.sk, a keďže aktuálnou témou boli Benešove dekréty, napísala som naň moju reakciu. Odvtedy bolo niekoľko ďalších tém, na ktoré som sa chystala reagovať, no nakoniec z toho nič nebolo," povedala.
Aktívne sú najmä mladé alebo malé strany
Viacerí začínajúci politici sa snažia využiť blogy na to, aby prerazili. Okrem prezentovania svojich názorov vidia blog ako cestu na zviditeľnenie sa a nábor sympatizantov.
BRATISLAVA. „Blog je povinnou jazdou každého začínajúceho politika a političky,“ hovorí Jana Budáčová, členka Strany zelených, ktorá tento rok viedla kandidátku strany do europarlamentu. Bloguje na sme.sk.
Členovia nových alebo menších politických strán sú na blogoch a internete oveľa aktívnejší. OKS, KDS alebo SaS sú toho jasným príkladom.
Z Občianskej konzervatívnej strany blogujú až šiesti predstavitelia, medzi nimi aj čestný predseda Fedor Gál alebo podpredsedovia Ondrej Dostál a František Šebej.
Politika aj nepolitika
Niektorí politici sa vo svojich príspevkoch vôbec nevenujú politike alebo činnosti strany. Gál uverejňuje najmä texty, ktoré sa týkajú nacionalizmu, nežnej revolúcie alebo prezentuje svoje projekty nesúvisiace s činnosťou strany.
Dostál vidí v blogu možnosť vyjadrovať sa k veciam, s ktorými nesúhlasí. „Najlepšie sa mi píše, keď ma niečo rozčúli. V súčasnosti, žiaľ, nemám o takéto podnety núdzu. A snažím sa na blogoch informovať aj o vlastných aktvitách.“
Vladimír Palko, ktorý uverejňuje na blogu týždeň.com, sa venuje prevažne politike KDS a konzervativizmu. Uverejňuje však aj reakcie na aktuálne dianie v krajine.
Čím viac emailov, tým lepšie
Budáčová vidí v blogu cestu, ako zviditeľniť nielen seba, ale aj témy, ktoré dostávajú malý priestor. „Touto formou získavam sympatizantov zelenej politiky. Merateľným ukazovateľom sú e-maily, ktorých pribúda, čo ma podporuje v tom, aby som písala ďalej. No nájdu sa aj kritici a ich pikantné otázky a pripomienky. Vnímam ich ako súčasť zelenej politiky.“
„Zdá sa, že aspoň niektorým cesta cez blogy zatiaľ funguje. Bude zaujímavé sledovať, ako to bude fungovať do budúcna,“ povedala Eva Vozárová z mediálne.sk.
Veronika Folentová
Krajine vládne newebová koalícia
BRATISLAVA. Predstavitelia SNS a HZDS sa na blogoch neprezentujú. „Čo sa týka blogovania, nemám informácie, že by sa mu niekto z našich najvyšších predstaviteľov venoval. Do budúcnosti to však vylúčené nie je,“ povedala tlačová tajomníčka SNS Jana Benková.
„Je možné, že súčasná vládna koalícia je na internete menej, lebo je konzervatívnejšia alebo staromódnejšia. Na druhej strane to môže byť aj tým, že ako hlavní hýbatelia terajšou politikou takýto bonusový priestor až tak nepotrebujú. Majú ho dostatok v tradičných médiách,“ povedala Eva Vozárová z mediálne.sk.
Blog však využívala ministerka práce Viera Tomanová. „Ministerka sa pri rozhodnutí o prispení na blog aktualne.sk neriadila názorovým profilom tohto média a jeho cieľovej skupiny,“ povedal jej hovorca Michal Stuška. Od roku 2007 na svojom blogu neuverejnila žiadny nový text. Písala o sociálnej tematike, dôchodkoch a príspevkoch na dieťa.Veronika Folentová

Beata
Balogová
