BRATISLAVA. Alžírčan Mustafa Labsi, ktorý je podozrivý zo spolupráce s medzinárodnou teroristickou sieťou al-Káida, sa odvolal voči rozhodnutiu Migračného úradu Ministerstva vnútra Slovenskej republiky (MV SR) opätovne neudeliť mu azyl.
TASR to dnes potvrdil jeho právny zástupca Martin Škamla. "Nesúhlasíme s rozhodnutím migračného úradu ministerstva. Môj klient nemôže byť vydaný do Alžírska a preto sa jeho situácia musí na Slovensku nejakým spôsobom vyriešiť," dodal ďalej advokát Škamla. O odvolaní bude teda rozhodovať Krajský súd (KS) v Bratislave.
Migračný úrad Ministerstva vnútra (MV) SR znovu zamietol žiadosť o azyl údajného alžírskeho teroristu Mustafu Labsiho, ktorý je podozrivý zo spolupráce s al-Káidou. "Migračný úrad MV SR rozhodol o neudelení azylu pre Mustafu L.," povedal 11. júna pre TASR hovorca ministerstva vnútra Erik Tomáš. "Dôvodom je, že nespĺňa zákonom stanovené podmienky," doplnil.
"Voči rozhodnutiu sa pravdepodobne odvoláme," avizoval už vtedy pre TASR právny zástupca Škamla. Odvolanie podľa neho podajú v 30-dňovej lehote, krajský súd by mal rozhodnúť do troch mesiacov.
Mustafa Labsi sa momentálne nachádza v Pobytovom tábore v Rohovciach. Migračný úrad opätovne rozhodoval o Alžírčanovej žiadosti o azyl po tom, ako KS v Bratislave 4. februára uznal jeho žalobu voči rozhodnutiu úradu zo začiatku októbra 2008. To znelo tak, že údajný terorista azyl nedostane.
Podľa súdu však migračný úrad rozhodol bez potrebných dokumentov a tiež neuviedol dôvod zamietnutia žiadosti o azyl. "Musí byť zrejmé, prečo navrhovateľ predstavuje nebezpečenstvo pre Slovenskú republiku, treba to predložiť a nie si to domýšľať," uviedol začiatkom februára sudca KS.
Podľa vtedajšieho vyjadrenia právneho zástupcu Mustafovi Labsimu hrozí v Alžírsku mučenie a iné neľudské zaobchádzanie. "Máme obavy o bezpečnosť tohto štátu," uviedla vo februári predstaviteľka migračného úradu a dodala, že "Mustafa L. síce možno nekládol bomby, ale logistická činnosť bola veľmi dôležitá pre odnož medzinárodnej teroristickej skupiny al-Káida".
Mustafu L. prepustili 3. februára z Útvaru policajného zaistenia pre cudzincov v Medveďove po 180 dňoch. Uplynula tým maximálna lehota, počas ktorej ho mohla cudzinecká polícia zadržiavať. Odtiaľ ho previezli do azylového domu v Opatovskej Novej Vsi, kde by mal počkať na konečné rozhodnutie o jeho azyle. Alžírčan má do roku 2016 zakázaný pobyt na Slovensku, avšak do právoplatného rozhodnutia o jeho azyle nemôže byť vyhostený.
Najvyšší súd (NS) SR 7. augusta minulého roku rozhodol, že Alžírčana prepustia na slobodu a nebude vydaný na trestné stíhanie do svojej vlasti. Mustafu Labsiho v ten istý deň prepustili z bratislavského Ústavu na výkon väzby a následne ho zadržala cudzinecká polícia. Po výsluchu ho eskortovali do Medveďova. Toto obmedzenie osobnej slobody Mustafu Labsiho bolo v súlade so zákonom, keďže nemal vízum, ani iné povolenie na pobyt. Koncom januára tohto roku to potvrdil aj NS SR.
Vlaňajšiemu augustovému verdiktu NS SR predchádzal nález Ústavného súdu (ÚS) SR z 26. júna 2008. NS podľa tohto nálezu rozhodnutím z 22. januára, ktorým pripustil vydanie Mustafu L. na stíhanie do jeho vlasti, porušil jeho ľudské práva. Alžírčan namietal na ÚS SR porušenie základného práva nebyť mučený, ani podrobovaný krutému, neľudskému či ponižujúcemu zaobchádzaniu, ktoré zaručuje Ústava SR a Dohovor o ochrane ľudských práv a základných slobôd. ÚS SR vrátil vec na opätovné prerokovanie NS SR.
Vydanie Mustafu L. do Alžírska rozhodnutím pripustil ešte v júni minulého roka bratislavský KS, neskôr podobne rozhodol aj NS SR. Na to nasledovalo podanie údajného teroristu na ÚS SR, ktorý 13. marca rozhodol o odklade vydania Mustafu L. do Alžírska. Alžírčan sa nachádzal v bratislavskej vydávajúcej väzbe od júna minulého roka.
Polícia Mustafu L. zatkla 4. mája 2007. Na Slovensko pricestoval za svojou manželkou, ktorá je občiankou SR, spolu majú dieťa. Zadržaný požiadal o azyl vo viacerých európskych krajinách - Francúzsku, Rakúsku, Veľkej Británii i na Slovensku. Vo Francúzsku bol aj odsúdený.