BRATISLAVA. Nevideli kopance a krádeže letákov, namiesto agresívnych Číňanov zatýkali slovenských demonštrantov. Policajti na Hodžovom námestí počas návštevy čínskeho prezidenta v polovici júna zlyhali, tvrdia mimovládky Konzervatívny inštitút M. R. Štefánika, Človek v ohrození, slovenský Falun Gong, Amnesty International a Via Juris.
Na ministerstve vnútra včera odovzdali sťažnosť na postup polície. „Neveríme, že príslušné miesta chcú skutočne objasniť, čo sa stalo,“ povedal ich zástupca Ondrej Dostál.
Číňan nekradol
Aktivisti sú presvedčení, že minister vnútra chce celý incident „zamiesť pod koberec“.
Dôkazom má byť aj to, že muža z čínskeho uvítacieho výboru, ktorý demonštrantovi zobral letáky, nestíhajú. „Prípad bol postúpený na Obvodný úrad v Bratislave – nejde o trestný čin, ale o priestupok,“ potvrdil hovorca bratislavskej polície František Peczár. Dostál je presvedčený, že to bola krádež, proti uzneseniu podá sťažnosť.
Polícia stále nevyšetrila ani prípad Číňanky Su, príslušníčky Falun Gongu, ktorú traja prívrženci čínskeho prezidenta sotili zo schodov do podchodu na Hodžovom námestí. „Prebieha vyšetrovanie vo veci ublíženia na zdraví, polícia analyzovala obrazovo-zvukové záznamy, vypočula viacerých svedkov, čaká sa na lekárske správy,“ povedal Peczár.
Simulovala, zaplatili jej
Okolo napadnutej Su sa medzitým rozpútali dezinformačné šumy. Marek Tatarko zo Slovenskej asociácie Falun Gong hovorí, že čínske veľvyslanectvo si kvôli nej zvolalo všetkých vedúcich čínskych centier na Slovensku a povedalo im, že celý prípad bol zinscenovaný.
„Podľa našich informácií čínska ambasáda tvrdila, že k zraneniu nedošlo, krv bola simulovaná a dotyčná je taiwanskou separatistkou vyvíjajúcou protičínske aktivity, čo evidentne nie je pravda,“ povedal Tatarko.
Čínske veľvyslanectvo na otázky SME nereagovalo. Že mohlo ísť o simulantku si myslí aj podpredseda Zväzu čínskych podnikateľov na Slovensku Ji Xingmin. „Nevidel som to, ale počul som, že jej dávali na tvár červenú vodu. Za takéto divadlo dostávajú peniaze asi od Falun Gongu,“ povedal.
Hovorca ministerstva vnútra Erik Tomáš včerajšiu sťažnosť mimovládok označil za „politické divadlo“. Správu o incidente aj s videozáznamom už podľa neho minister od mimovládok dostal a postúpil ju inšpekcii, ktorá rozhodne v zákonnej lehote.
Mimovládky hovoria, že v sťažnosti doplnili aj právnu kvalifikáciu skutkov. Videozáznamy z námestia podľa Petra Wiflinga z Via Juris dokazujú, že na Hodžovom námestí došlo k hrubému porušeniu základných povinností polície.

Beata
Balogová
