Ministerstvu financií sa nepozdávalo splácanie dlhov v zdravotníctve. Vláde o tom nepovedalo.
BRATISLAVA. Ministerstvo financií už pred dvomi rokmi vedelo, že 650 miliónov korún, ktoré zostali po zlikvidovanom Veriteľovi, sa použili nesprávne. Tieto zistenia sa však v oficiálnej správe ministra Jána Počiatka zo Smeru, ktorú v októbri 2007 predložil vláde, neobjavili.
Kontrolná skupina, ktorú zriadil Počiatek v júni 2007, zistila, že ministerstvo zdravotníctva poslalo už za vlády Roberta Fica stovky miliónov korún údajným veriteľom „nad rámec oprávnenia“.
Trikrát podozrivo Podozrivé bolo podľa kontroly napríklad uhradenie 149-miliónovej pohľadávky spoločnosti Technopol voči Fakultnej nemocnici v Bratislave, o ktorej denník SME informoval včera. Kontrolná skupina napísala, že „z predbežných zistení vzniklo podozrenie, že ide o úhrady úrokov z omeškania za roky 1991 – 1996, ktoré nemali byť zahrnuté do procesu oddlženia“.
Pri zaplatení 237 miliónov korún Spoločnej zdravotnej poisťovni, ktorej do augusta 2006 šéfoval vtedajší minister zdravotníctva Ivan Valentovič, skupina zasa konštatovala „porušenie finančnej disciplíny“. Okrem zaplatenia istiny spochybnila aj poplatky z omeškania, „ktoré do procesu oddlžovania nemali byť vôbec zahrnuté“.
Pri pohľadávke firmy Impax Trading na 700-tisíc korún potom skupina zistila, že firma fakturovala za kurzové rozdiely, „pritom nebola doložená špecifikácia, z čoho tieto kurzové rozdiely vyplynuli“.
Všetky tieto zistenia sa do konečnej verejnej správy o Veriteľovi nedostali. Hovorca ministerstva financií Miroslav Šmál hovorí, že preto, že sa kritizované transakcie uskutočnili až po zániku Veriteľa – teda za vlády Roberta Fica. „Správa o výsledkoch preverenia činnosti spoločnosti Veriteľ, a. s., za celé obdobie jej existencie bola vypracovaná iba za obdobie existencie spoločnosti Veriteľ,“ napísal Šmál. „Overovanie použitia likvidačného zostatku by bolo nad rámec stanovenej úlohy a z tohto dôvodu tieto údaje správa z 24. októbra 2007 neobsahuje.“
Počiatkova správa napriek tomu obsahuje zopár odsekov aj o likvidačnom zostatku – ale bez kritických zistení kontroly a bez bližších informácií o tom, ktoré pohľadávky štát uhradil.
Milióny sa rozliali Ministerstvo zdravotníctva uhradilo spornú pohľadávku Technopolu 21. decembra 2006, teda desať dní pred jej premlčaním. Deň po tom Technopol poslal 130 miliónov na účet firmy Proomont, údajne ako províziu za vymáhanie dlhu. Proomont potom rozposlal milióny viacerým firmám. Polícia nakoniec porušenie zákona nezistila.
Pohľadávku ministerstvo vyplatilo aj napriek viacerým právnym analýzam, ktoré ju neuznávali.
O údajnom dlhu voči Spoločnej zdravotnej poisťovni zasa na ministerstve za Dzurindu nevedeli, povedal Tomáš Szalay z Health Policy Institute a vtedajší spolupracovník ministra Rudolfa Zajaca. „Povedali, že sa to našlo v účtovníctve, ale zdravotné poisťovne boli všetky oddlžené ešte počas existencie Veriteľa,“ povedal Szalay.

Beata
Balogová
