KOŠICE. Zabrániť úhynu chránených živočíchov a tým aj vysokým spoločenským škodám je cieľom projektu Podpora európskej spolupráce v ochrane netopierov podporeného nadáciou Deutsche Bundesstiftung Umwelt, do ktorého sa zapojila Spoločnosť pre ochranu netopierov na Slovensku (SON). V rámci projektu pripravila pre zainteresovaných seminár, ktorý bude v Košiciach v stredu 15. júla.
Spoluorganizátorom seminára je Východoslovenské múzeum v Košiciach. "Jeho účastníci získajú informácie, ako korektne riešiť rekonštrukcie budov s výskytom netopierov pri dodržaní platnej legislatívy. Seminár je určený predovšetkým pre stavebné firmy, projektantov, bytové družstvá, úrady životného prostredia, Štátnu ochranu prírody a mimovládne organizácie," uviedol pre TASR výkonný riaditeľ spoločnosti Martin Ceľuch.
Prípady s netopiermi v budovách, informoval Ceľuch, sú frekventované. Takmer z každého väčšieho mesta, kde sú paneláky, už hlásili ochranárom ich výskyt. Známy bol prípad z Nitry spred ôsmich rokov, keď zamurovali viac než 50 netopierov v atike panelového domu. Obyvatelia ich tam ešte dlho počuli pískať, kým neuhynuli. Veľkou kauzou sa stal prípad z Čiech, kde robotníci nahádzali do vedier viac ako 600 netopierov a uzavreli ich. Boli nájdené až po niekoľkých dňoch a polovica z nich uhynula. Aj stavbári zo Slovenska uvádzajú, že netopiere už zatreli viackrát v štrbinách. Nevedeli totiž, ako ich dostať von a nájomníci chceli stavbu urýchlene riešiť.
"Podľa našich odhadov denne hynú v štrbinách kvôli masívnemu zatepľovaniu stovky netopierov a vtákov, ktoré si v panelákoch našli útočištia. Spoločenská hodnota týchto živočíchov v jednom objekte môže byť až 100.000 eur (niekoľko miliónov Sk) a od nej sa odvíja aj výška pokuty", pripomenul Ceľuch. Podľa neho je táto problematika veľmi špecifická a je zložité sa v nej zorientovať.
Preto SON pripravila projekt, ktorého cieľom je aj vysvetľovať, ako riešiť konflikty obyvateľov s netopiermi tak, aby sa odstránilo vyrušovanie ľudí a tieto živočíchy zároveň mohli zostať na sídliskách. V prípadoch, spresnil, keď na paneláku nie je miesto, kde by mohli netopiere zostať, sa úplne vysťahujú. Ideálne miesta, kde je prítomnosť netopierov alebo vtákov bezproblémová, sú štítové steny panelákov bez okien. Vysťahovaným netopierom a vtákom je možné pripraviť náhradné "ubytovanie" na objektoch, kde ich výskyt nebude spôsobovať problémy, napríklad na komíne teplárne.
Riešením je aj vyvesenie búdok. Je možné inštalovať ich aj na paneláky alebo priamo do zateplenia, ako je to už roky bežné a praxou overené napríklad v Nemecku či Anglicku. Ľudia sa tam netopiere často snažia aj prilákať vyvesenou búdkou, sprístupnením podkrovia alebo starej pivnice. Vytvárajú tak podmienky, ktoré sú pre prežitie týchto vzácnych a užitočných tvorov nevyhnutné, dodal ochranár.