BRATISLAVA. Traja najagresívnejší muži v čiernom, ktorí na Hodžovom námestí počas návštevy čínskeho prezidenta útočili na aktivistov, sú slovenskí občania. Tvrdí to minister vnútra Robert Kaliňák zo Smeru.
Polícia ich identifikovala ako čínskych podnikateľov a členov čínskych zväzov na Slovensku, ktorým bolo slovenské občianstvo udelené medzi rokmi 2002 a 2006.
Tak ako bola kancelária servilná voči čínskemu hosťovi, tak bolo Staré Mesto servilné k prezidentskej kancelárii. Je hanba a škandál, že mestská časť konala iba na základe „informácie“ či želania prezidentskej kancelárie, a nie podľa zákona.
Marián Leško: Až príliš dobrá ťažnosť - čítajte
Stĺpček Lukáša Filu: Starosti - čítajte
Jedným z nich je aj predseda Zväzu čínskych podnikateľov na Slovensku. Či identifikovaných mužov už polícia predviedla, Kaliňák nechcel povedať.
Polícia stále prešetruje aj prípad ublíženia na zdraví Rakúšanky Su, príslušníčky Falun Gongu, ktorú prívrženci čínskeho prezidenta sotili zo schodov. „Máme tvár páchateľa, snažíme sa ho identifikovať," povedal minister.
Na postup polície, ktorá nereagovala na výzvy aktivistov, aby zasiahla, keď im prívrženci čínskeho prezidenta trhali z rúk transparenty, podali mimovládky sťažnosť. Sťažnosť poslal aj Ondrej Dostál, ktorý nesúhlasí s preklasifikovaním pôvodne vyšetrovanej krádeže jeho letákov Číňanom na priestupok. Kaliňák to zdôvodnil nízkou hodnotou letákov.
Konzervatívny inštitút a Via Iuris okrem toho podali trestné oznámenie na vojenskú prokuratúru. „Myslíme si, že nedošlo len k porušeniu povinností polície, ale mohlo dôjsť aj k zneužitiu právomoci verejného činiteľa," povedal Dostál.
Protest zakázali protiprávne
Zhromaždenie mimovládok za dodržiavanie ľudských práv v Číne na Hodžovom námestí počas návštevy čínskeho prezidenta Chu Ťin-tchaa bratislavské Staré Mesto zakázať nemalo.
Krajský súd uznal opravný prostriedok mimovládok proti rozhodnutiu mestskej časti, ktoré im zhromaždenie zakázalo s odôvodnením, že sa koná v rovnakom čase a na rovnakom mieste, ako skôr ohlásené zhromaždenie kancelárie prezidenta.
Hovorca prezidenta Marek Trubač sa však viackrát vyjadril, že oni žiadne zhromaždenie neohlásili.
„Kancelária prezidenta nebola organizátorom zhromaždenia na Hodžovom námestí - požiadala Staré Mesto o povolenie uzatvoriť ho pre potreby zabezpečenia oficiálnych aktivít v sídle prezidenta," vysvetlil Trubač. Súd rozhodnutie mestskej časti včera zrušil s tým, že bolo nepresné a neidentifikovalo druhé verejné zhromaždenie, pre ktoré Staré Mesto zakázalo zhromaždenie mimovládok.
Zhromaždenie aktivistov zakázal a nakoniec aj pomocou megafónu priamo na mieste rozpustil starosta mestskej časti Staré Mesto Andrej Petrek, ktorý pôvodne zastupoval koalíciu SDKÚ, OKS, DÚ, SZ a DSS. Z SDKÚ, ktorej bol Petrek členom, ho minulý rok „v rámci rekonštrukcie bratislavskej časti strany" vylúčili, tvrdí Lucia Žitňanská (SDKÚ).
Prečo starosta znemožnil občianskym aktivistom, z ktorých niektorí sú členmi strán, ktoré Petreka podporili, prejaviť ich názor na Hodžovom námestí, nevie ani podpredseda OKS, ani prorektor Univerzity Komenského Peter Osuský.
„Neviem, z akých informácií Andrej Petrek vychádzal, keď zhromaždenie zakazoval. Ťažko mi je ho obhajovať alebo viniť. Pravdou je, že rozpustil aj čínske zhromaždenie, kým polícia konala až neuveriteľne pročínsky," povedal Osuský, ktorého na Hodžovom námestí tiež napadli prívrženci čínskeho prezidenta.
Dostálovi síce dal súd za pravdu, spokojný však nie je. Čínsky prezident tu už nie je a súd sa zaoberal len formálnou stránkou rozhodnutia. Podľa neho sa súd nevyjadril k podstate, a teda či takto ohlásená aktivita kancelárie prezidenta je zákonným dôvodom na zákaz riadne ohláseného zhromaždenia.
Staré Mesto sa proti rozhodnutiu môže odvolať do 15 dní - ak tak urobí, prípad pôjde na Najvyšší súd. Starostom Starého Mesta je Andrej Petrek. „Rozhodnutie krajského súdu zatiaľ nemáme, takže sa k nemu nemôžeme vyjadrovať. Ak nás však toto rozhodnutie niekam posunie, budeme radi a budeme ho akceptovať," povedala hovorkyňa Starého Mesta Alena Kopřivová s tým, že zhromažďovací zákon je nejednoznačný a deravý.
Ak sa mestská časť neodvolá a rozhodnutie nadobudne právoplatnosť, mimovládky môžu do 30 dní uskutočniť zhromaždenie. „V takom prípade uskutočníme zhromaždenie za dodržiavanie ľudských práv v Číne pred Prezidentským palácom," dodal Dostál.

Beata
Balogová
