V polícii sa toho darí utajiť len veľmi málo. Na júlový záťah v erotickom salóne Oáza sa obvinení vopred pripravili
BRATISLAVA. V polícii dochádza k závažným únikom informácií. Stalo sa tak aj v prípade policajných kukláčov, ktorí sa mali priživovať a privyrábať si na ochrane prostitútok z erotického salónu Oáza v Senci pri Bratislave.
Prípad Oáza
ochranu prostitútok z erotického salónu zabezpečovalo aj šesť členov elitného Pohotovostného útvaru robili to vo voľnom čase, vyplácali ich prevádzkovatelia o záťahu proti nim sa dozvedeli vopred, kľúčové dôkazy mohli byť zlikvidované
Zatkli ich s niektorými prevádzkovateľmi 18. júna - dovedna desať ľudí je obvinených z kupliarstva v spolupáchateľstve a zostáva vo väzbe. Bratislavský krajský súd v pondelok sprísnil dôvody ich väzby po sťažnosti prokuratúra.
Právnik Ondrej Mularčík zastupuje šesť z obvinených a stíhaniu svojich klientov sa čuduje. „Na Slovensku sú stovky erotických salónov, ale akurát nad týmto prípadom robí dozor Generálna prokuratúra."
Kukláči strážili prostitútky Mularčíkovi klienti však sú niečím výnimoční. Všetci sú kukláči, piati z nich pracovali pre Pohotovostný policajný útvar (PPÚ) Bratislava, a jeden v Trnave.
Vo voľnom čase poskytovali ochranu prostitútkam v podniku spojenom s Michalom Hrbáčkom, podozrivým z prípadu takzvaného policajného gangu, známeho najmä z vraždy podnikateľa Jána Kubašiaka.
Obvinení z kauzy Oáza podľa všetkého vedeli, že budú zatknutí, a stihli sa pripraviť. Dovolenku konateľa firmy RGS, ktorá zabezpečovala sexuálne služby salónu Oáza v areáli hotela Medea, prerušil v Chorvátsku 17. júna telefonát, aby sa Miroslav K. okamžite vrátil.
Do Oázy dorazil okolo druhej ráno 18. júna, krátko pred policajnou prehliadkou. Polícia sa obáva, že stihol zničiť dôležité listinné dôkazy.
Barman Miroslav O. 17. júna prostitútkam prikázal, aby vymazali kontakty na kukláčov-ochrankárov zo svojich mobilov a aby v prípade razie polícii tvrdili, že sexuálne služby ponúkali bez vedomia vedenia podniku.
Počas domovej prehliadky kukláča Pavla K., našli policajti kúsok papiera s menom a telefonickým kontaktom na právnika Mularčíka. Na papieri bolo napísané „nič nepodpisovať, vôbec nič nepodpisovať, ani poučenie". Aj kukláč Peter S. mal pri zatýkaní pri sebe kontakt na Mularčíka. Peter K. zase stihol poslať preč svoju rodinu, a priznal policajtom na mieste, že vedel vopred o prehliadke.
„Čo vedeli alebo nevedeli, neviem povedať," povedal Mularčík. „Ale to, že mali pri sebe kontakt na mňa, považujem za normálne a legitímne. Ja ich predsa zastupujem."
Časté úniky „Vždy dochádzalo k úniku informácií, aj smerom k novinárom, a pre nás je akýkoľvek únik neprijateľný," odpovedal policajný hovorca Martin Korch na otázku, ako chce polícia zabrániť únikom informácií.
Hrbáček a ľudia z jeho okolia boli aj pri inom známom úniku informácií. Alexander Sabó, vtedy príslušník väzenskej ostrahy, mu volal v septembri minulého roka, aby mu povedal, kde sa nachádza Juraj Rozsík, korunný svedok v prípade policajné gangy.
Pre vyšetrovateľov prípadu Oáza bude kľúčové, či sa prostitútky nedostanú pod tlak a nezmenia výpovede. Aj keď desať obvinených zostáva vo väzbe, ďalší obvinený kukláč, Tomáš L., do väzby nešiel, vraj preto, že prišiel za vyšetrovateľom dobrovoľne po návrate z dovolenky.
Na slobode je aj Michal Hrbáček - z väzby, v ktorej bol v súvislosti s iným prípadom, ho prepustili ešte koncom minulého roku.
Zarobili tisíce eur
Prevádzkovateľ erotického salónu, barmani a policajti čulo spolupracovali.
BRATISLAVA. Podnik s erotickými službami úzko spolupracoval s policajtmi. Ku kľúčovým osobám prípadu patrí Miroslav K., konateľ firmy RGS Slovakia. Firma ponúkala sexuálne služby v salóne Oáza, ktorý je v areáli Hotela Medea. Firmu RGS vlastní akciovka PB factoring, jej stopercentným majiteľom je Michal Hrbáček.
Barmani Miroslav O. a Ladislav S. organizovali prácu minimálne šiestich dievčat. Prostitútky si väčšinou pýtali od zákazníkov okolo 100 eur, nechať si mohli najviac polovicu. Zvyšok brali barmani a delili medzi obvinených.
Vyšetrovateľ odhaduje, že vlani zarobili aspoň 30-tisíc eur.
Syn konateľa RGS, Miroslav K. ml., dozeral na príchod a odchod klientov a zabezpečoval ochranu. Vozil policajtov Dušana K., Pavla K., Petra K., Milana L., Jozefa B. a Petra S. do nevestinca. Kukláči zarábali po 50 eur aj za to, že vozili prostitútky za klientmi v iných hoteloch, a robili im ochranu. Obvineným hrozí trest sedem až dvanásť rokov. Prípad stojí na svedectve prostitútky, ktorá opísala, ako biznis fungoval, aj na odposluchoch aktérov.
(tom)
Silný Hrbáček
Majiteľ akciovky ovládajúcej erotický salón Oáza pracoval aj v tajných službách.
BRATISLAVA. Kariéra Michala Hrbáčka ovládajúceho aj podnik Oáza má dve etapy. V prvej bol počas Mečiarovej vlády šéfom Odboru špeciálnych operácií v Slovenskej informačnej službe. Z tejto pozície mal v roku 1995 riadiť únos Michala Kováča mladšieho, syna vtedajšieho prezidenta. Za to strávil niekoľko mesiacov vo väzbe v roku 1999. Z tohto obdobia by podľa informácií SME mohol poznať niektorých obvinených z prípadu Oáza.
Na podnikanie sa dal po roku 1998, objavil sa v desiatkach firiem. Vznikol vzťah medzi Hrbáčkom a skupinu Istrokapitál, aj so synom vtedajšieho ministra spravodlivosti, Jánom Čarnogurským mladším. Hrbáček podľa policajných vyšetrovateľov nikdy nestratil kontakty na políciu a spravodajské služby. V roku 2007 sa verejnosť dozvedela o tajných komandách bývalých a aktívnych policajtov, ktorí unášali a mlátili podnikateľov, aby z nich dostali peniaze. Korunný svedok prípadu policajných gangov, expolicajt Juraj Rozsík, s tým dal Hrbáčka do súvislosti. Keď polícia prevážala Rozsíka do Bratislavy, dozvedel sa to Hrbáček a na konvoj dobiedzala dodávka - incident svedka zneistil.
Hrbáčka zobrali do väzby. Súd ho prepustil po troch mesiacoch na kauciu 600-tisíc korún. Prokurátorka nesúhlasila, Hrbáček podľa nej „aktívne udržiava kontakty" s bývalými policajtmi a bývalými agentmi SIS, aj s aktívnymi policajtmi z Úradu pre boj proti organizovanej kriminalite .
(tom)

Beata
Balogová
