BRATISLAVA. Ministerka spravodlivosti Viera Petríková za HZDS nepriamo priznala pochybenie. Pred necelými dvomi týždňami pri vymenovaní do funkcie nevidela problém v tom, keď bude ako ministerka zároveň aj podpredsedníčkou Súdnej rady. Včera to už neplatilo.
Na Súdnej rade, ktorú prvý raz viedol exminister spravodlivosti a nový šéf Najvyššieho súdu Štefan Harabin, už chýbala. „Pracovné povinnosti," vysvetľovala dôvod Petríkovej neprítomnosti členka rady Helena Kožíková. To však nebol dôvod, prečo ministerka chýbala.
Pôvodné slová už neplatia
„Hoci zákon o Súdnej rade takúto možnosť nevylučuje, ústava hovorí jasnou rečou. Rešpektujem ústavu, preto vykonávam iba funkciu podpredsedníčky vlády," odkázala Petríková cez hovorcu Michala Jurčiho. Ministerka si tak po necelých dvoch týždňoch od vymenovania nestojí za svojimi slovami.
Keď sa ujala 3. júla funkcie, tvrdila, že „terajšia právna úprava nevylučuje pôsobenie na poste ministerky spravodlivosti, ako aj členky Súdnej rady". Na otázku, či sa nebude prelínať výkonná moc so súdnou, keď ostane ako ministerka podpredsedníčkou rady, hovorila, že v bodoch, v ktorých bude navrhovateľom ministerstvo alebo sa ho budú týkať, sa na rokovaniach nebude zúčastňovať.
Jej rozhodnutie vtedy skritizoval aj predseda ústavnoprávneho výboru Mojmír Mamojka zo Smeru, hoci zákon ani ústava podľa neho členstvo v rade neupravovali. Pre prelínanie súdnej a výkonnej moci však upozorňoval, že ministerka členkou rady nemôže byť.
To, že sa ministerka členstva vzdala, musí oznámiť listom predsedovi rady. Petríková je členkou rady ako nominantka vlády na návrh ministra spravodlivosti. Aj o jej nástupcovi bude musieť rozhodnúť vláda a kandidáta navrhne Petríková.
Moci sa aj tak prelínali
Hoci sa ministerka na včerajšom rokovaní rady nezúčastnila, prelínanie výkonnej a súdnej moci bolo aj tak problémom. Už pri prvých dvoch bodoch totiž rozhodovala o zrušení rozhodnutia ministra spravodlivosti o dočasnom pozastavení výkonu funkcie dvoch disciplinárne stíhaných sudcov. Harabin preto o týchto bodoch nerokoval, lebo o oboch sudcoch rozhodoval ešte ako minister.
Harabin ako predseda Najvyššieho súdu a šéf rady už nemal problém zúčastniť sa a hlasovať o pozastavení výkonu funkcie sudcu Najvyššieho súdu Jána Mihála. Bolo to prvý raz v histórii rady, čo rozhodoval o takomto návrhu predsedu súdu. Mihálovi hrozí, že príde o funkciu za to, že jeho chybou sa dostal z väzby na slobodu člen Okoličányho gangu Jaroslav Potučko, ktorého Špeciálny súd zatiaľ neprávoplatne odsúdil na doživotie. ⋌
Sudkyňa Súdnu radu netrápi
BRATISLAVA. Vyjadrenia sudkyne Anny Benešovej o nátlakoch vedenia súdu na jej rozhodovanie Súdnu radu, ktorá je vrcholným orgánom sudcov, zatiaľ netrápia.
„Sudkyňa nebola predmetom Súdnej rady. Nebudeme odpovedať na otázku ohľadom Benešovej," hovorila členka rady Helena Kožíková. Jej kolega z rady Juraj Sopoliga pripustil, že ak „bude táto otázka nadhodená, tak sa ňou rada bude zaoberať".
Prípadom by sa mala zaoberať Celorepubliková rada Združenia sudcov Slovenska. Predsedníčka jeho bratislavskej sekcie Edita Szabová potvrdila, že chce túto tému navrhnúť. Benešová tvrdí, že bola disciplinárne potrestaná, lebo mala rozhodovať žaloby exministra spravodlivosti Štefana Harabina proti médiám. Povedala, že vedenie súdu jej hovorilo, ako má v prípadoch rozhodnúť.
(vev)

Beata
Balogová
