SME

Hedviga rozdeľuje lekárov

Dekan lekárskej fakulty povedal, že na lekárov bol vyvíjaný nátlak, aby tvrdili, že Hedvigu zbili. Oni to popreli.

Lekári vyšetrujúci Hedvigu Malinovú krátko  po údajnom útoku trvajú na tom, že videli zranenia.Lekári vyšetrujúci Hedvigu Malinovú krátko po údajnom útoku trvajú na tom, že videli zranenia. (Zdroj: SITA)

BRATISLAVA. Lekári pracujúci na posudku v kauze Hedviga Malinová nechcú podpísať závery dekana lekárskej fakulty Petra Labaša, ktorý má posudok tiež na starosti.

Denníku Pravda to povedal samotný Labaš. Posudok vraj možno podpíše len sám. Generálna prokuratúra, ktorá kauzu vyšetruje, čaká na posudok už rok. Vraví, že hneď ako ho dostane, prípad rozhodne. Lekári ho pôvodne sľúbili odovzdať ešte v marci.

Trnka obvinil médiá

Generálny prokurátor Dobroslav Trnka si to, že lekári nechcú posudok podpísať, vysvetľuje mediálnym tlakom. Lekári podľa neho majú „obavu niečo iné povedať a podpísať“.

SkryťVypnúť reklamu

Podobne ako Trnka sa vyjadril aj Labaš. Na lekárov sú podľa neho od začiatku tlaky, aby sa tvárili, že Hedvigu naozaj zbili. Obvinil z toho riaditeľa nitrianskej nemocnice Viktora Žáka, ktorý už nežije.

Žák od začiatku tvrdil, že Malinovú zbili. Tlak mal byť vyvíjaný na lekárov v Nitre, ktorí ju vyšetrovali. Denník SME včera oslovil dvoch z nich a akékoľvek tlaky popreli. Trvajú na svojich pôvodných zisteniach, že Hedviga mala opuch, pomliaždeniny, otras mozgu a bolesti brucha.

Človek nemusí byť doktor House aby zistil, že lekári aj prokurátori sú dosť mimo, komentuje Lukáš Fila.

„Keď má niekto opuchnuté líce, tak to znamená, že po ňom dostal. Už či si to spravil sám alebo mu to spravil niekto iný, je mi jedno,“ povedal lekár.

Labaš, ktorý v prezidentskej kampani oficiálne podporoval kandidáta Smeru Ivana Gašparoviča, tiež vyhlásil, že lekári už dnes tvrdia niečo iné ako na začiatku.

SkryťVypnúť reklamu

Obidvaja to popreli. Jeden z nich hovoril s Labašom vraj len pol minúty. Riaditeľom nemocnice v Nitre je dnes už poslanec za Smer Ján Valocký.

Predseda vlády a Smeru Robert Fico a minister vnútra a podpredseda Smeru Robert Kaliňák ako prví vyhlásili, že Hedvigu nezbili a označili ju za klamárku. Znalec Štefan Konya, ktorý zase vo svojom posudku tvrdí, že ju nezbili, tiež pracuje v nitrianskej nemocnici.

Kvasnica: Neverím

Advokát Hedvigy Malinovej Roman Kvasnica je z vyjadrení Labaša pobúrený. Orgánom činným v trestnom konaní neverí.

Nepáči sa mu ani, že Labaš vypočúval lekárov. Nemá na to podľa neho právo. „Táto trestná vec nie je o práve a odbornosti. Stratilo to túto rovinu v septembri 2006,“ povedal Kvasnica. Pre politikov podľa neho neprichádza do úvahy zastavenie trestného stíhania za krivú výpoveď bez ohľadu nato, aké dôkazy by tomu nasvedčovali.

SkryťVypnúť reklamu

Je to podľa neho pre to, že nepristúpili na „výmenný obchod“, ktorý vraj druhá strana ponúkla – aby sa priznali aspoň v časti.

„Mám vážne obavy, ako toto dokazovanie prebiehalo. Navrhnem všetkých lekárov vypočuť,“ dodal Kvasnica. Vtedy ešte študentka Hedviga Malinová prišla v auguste 2006 na skúšku do školy s tvrdením, že ju cestou zbili neznámi ľudia.

Politici prípad využili v napätých slovensko–maďarských vzťahoch. Prípad dodnes nie je vyšetrený a to, čo sa v Nitre naozaj stalo, nie je objasnené.

Fotka - Beata Balogová
Beata
Balogová
Šéfredaktorka
Podpis - Beata Balogová
Tento článok sme nezamkli, ale potrebujeme vašu podporu. Niektoré články nechávame odomknuté, aby mali úplne všetci prístup k dôležitým informáciám. Prinášať ich môžeme aj vďaka našim predplatiteľom.
Vyskúšať predplatné
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  2. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  3. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  4. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  5. V podzemí sa skrýva poklad nezmenený už 182 rokov
  6. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  7. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  2. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  3. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  4. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  5. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  6. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  7. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  8. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 16 516
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 9 157
  3. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 250
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 398
  5. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 3 234
  6. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 3 101
  7. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 2 264
  8. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 110
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Sportnet

Alexander Ovečkin so slzami v očiach oslavuje prekonanie rekordu v počte gólov v NHL.

Ruský útočník sa stal najlepším strelcom histórie NHL.


Martin Turčin
Nashville Predators - Montreal Canadiens: ONLINE prenos zo zápasu NHL.

Sledujte s nami ONLINE prenos zo zápasu zámorskej NHL: Nashville Predators - Montreal Canadiens.


Český šípkar Karel Sedláček.

Celkovým víťazom sa stal Stephen Bunting.


Na snímke hlavný tréner MFK Dukla Banská Bystrica František Straka.

(Ne)tradičné zhrnutie kola futbalovej Niké ligy.


Richard Hanzlík
SkryťZatvoriť reklamu