BANSKÁ BYSTRICA. Štátne lesy sú v kríze a žiadajú pôžičku od štátu, a pritom im peniaze utekajú priamo z ich revírov. Viaceré prenajali za nižšiu cenu, ako dovtedy zarábali.
Štát stráca napríklad v štyroch revíroch v okolí Krupiny, ktoré za posledný rok prenajali súkromníkom na desaťročie. Keď v nich ešte v roku 2007 hospodáril štátny podnik, čistý zisk bol približne 33-tisíc eur. Za prenájom má teraz podnik ročne dostať necelú polovicu, 15-tisíc eur.
Štátny poľovný revír Rázdiel neďaleko Krupiny označujú poľovníci za špičkový. Strieľali tam kapitálne jelene až po zlatú medailu. Revír Lesy SR prenajali na desať rokov Poľovnej spoločnosti Končiar za 5300 eur ročne.
Revír za jeleňa
Rázdiel v štátnych rukách zarobil za ostatné dva roky takmer 14-tisíc eur. V tejto sume nie sú desaťtisíce eur z výnosov, ktoré lesníci investovali do revíru. Nakupovali kvalitnú zver, starali sa o krmelce.
„Revír Rázdiel je výsledkom práce generácií lesníkov. Chceli sme dosiahnuť genofond zveri podobný Poľane. Teraz, keď štátne lesy mali mať úžitok, prenajali revír novodobým grófom, ktorí tam budú poľovať,“ povedal bývalý riaditeľ Odštepného závodu Krupina Albert Macko.
Ako je možné prenajať revír za cenu, ktorá sa blíži hodnote jediného jeleňa, pýtajú sa lesníci.
Straty z prenájmov majú aj v revíroch Tri Chotáre, v Ľuboreči, ktorý bol za komunistov chráneným revírom, kde poľovali ministri, a v revíri Čebovská Bukovina. Len v Bukovine stratí štátny podnik oproti roku 2007 takmer 9200 eur.
Pre vyvolených
Lesníci otestovali, či sa k prenájmu revíru môže dostať aj obyčajný človek. Žiadosť podal referent z generálneho riaditeľstva Lesov Marcel Lehocký s kolegami.
„Požiadal som generálneho riaditeľa, aby nám predal lov za podmienok ako ostatným. Chceli sme ho zachrániť pre štátne lesy.“ Neuspeli. O približne dva mesiace ten istý predaj lovu získali iní, pôvodne vybraní záujemcovia.

Beata
Balogová
