BRATISLAVA. Digitálne pozemské televízne vysielanie (DVB-T) chcú na Slovensku prevádzkovať traja záujemcovia. ČTK o tom dnes informoval predseda Telekomunikačného úradu Ladislav Mikuš. Digitálne vysielanie by malo úplne nahradiť doterajšie analógové najneskôr v roku 2012.
Všetky tri firmy majú záujem o vybudovanie prvých dvoch súborov frekvencií, ako aj verejnoprávneho multiplexu. Ich ponuky posúdi výberová komisia, ktorú vymenuje šéf úradu. "Výberová komisia určí poradie uchádzačov podľa podmienok stanovených vo výzvach. Stanovené poradie bude podľa zákona pre úrad záväzné," uviedol Mikuš. Termín, kedy by mal byť známy víťaz súťaže, však nespresnil.
Komisia by mala ponuky záujemcov o prevádzku DVB-T vyhodnotiť na základe siedmich kritérií. Najviac bodovanými budú termín začatia komerčnej prevádzky multiplexov a percentuálne pokrytie obyvateľstva signálom. Zavážiť by mala aj ponúknutá výška jednorazovej úhrady za pridelené frekvencie pre multiplexy. Úrad však vo výzvach na predloženie ponúk stanovil iba spodné hranice hodnotiacich kritérií, pod ktoré uchádzači nesmú ísť. Neurčil ani takzvaný kompresný štandard. Záujemcovia si tak môžu vybrať, či použijú novšiu technológiu MPEG-4 či starší formát MPEG-2.
Novšie kódovanie MPEG-4 by malo napríklad umožniť príchod väčšieho počtu hráčov na televízny trh a vysielanie vo vysokom rozlíšení. Jeho nevýhodou však môže vyššia cena prijímacích zariadení. Technológiu MPEG-2 naopak v súčasnosti využívajú spoločnosti, ktoré v krajine skúšobné digitálne vysielanie v niekoľkých mestách testujú.
Telekomunikačný úrad už v minulosti digitálny tender odštartoval, koncom vlaňajška ho však zrušil. O prevádzkovanie prvých dvoch multiplexov mali v tom čase záujem rakúska spoločnosť ORS, kanadská Valtech Communications a slovenské firmy Towercom a Telecom Corp. Pre údajné nedostatky v súťaži koaličná väčšina zosadila vtedajšieho šéfa úradu Branislava Máčaja.
Zmena spôsobu šírenia signálu by mala podľa očakávaní vytvoriť priestor pre vznik nových televízií, zvýšiť konkurenciu na mediálnom trhu a tlak na kvalitu programov. Ľudia, ktorí vlastnia televízory len na príjem analógového signálu, si však budú musieť zaobstarať nové prijímače so zabudovaným digitálnym tunerom alebo si kúpiť prídavné zariadenie, takzvaný set-top-box.
V Česku je digitálne pozemské vysielanie k dispozícii asi na dvoch tretinách územia, celá krajina by mala byť pokrytá do polovice roku 2012. V niektorých oblastiach je navyše už v súčasnosti analógový signál vypnutý a funguje tam len DVB-T.