Bratislava 14. mája (TASR) - Minister vnútra SR Ladislav Pittner podal dnes demisiu. Abdikačné listy odovzdal do rúk prezidenta SR Rudolfa Schustera, ktorý jeho demisiu prijal. Pre rezignáciu sa Pittner rozhodol po konzultáciách s premiérom Mikulášom Dzurindom. Dôvodom bol tlak časti koalície, ktorá mala výhrady voči jeho pôsobeniu vo funkcii a ktorá tvrdí, že sa pre ňu stal nedôveryhodnou osobou.
TASR prináša chronológiu demisií a odvolaní členov posledných dvoch vlád:
4. mája 2001 - Z funkcie podpredsedu vlády pre európsku integráciu bol odvolaný Pavol Hamžík. Odvolanie bolo následkom kauzy podozrenia zo zneužívania finančných prostriedkov z fondov Európskej únie, za ktorú mal Hamžík niesť politickú zodpovednosť.
2. januára 2001 - Minister obrany SR Pavol Kanis odovzdal prezidentovi Rudolfovi Schusterovi abdikačné listiny a audit svojich majetkových pomerov.
Svoju rezignáciu oznámil Kanis 16. decembra 2000 po tom, ako nedokázal spoľahlivo vysvetliť financovanie stavby luxusnej vily.
Na post ministra nastúpil Jozef Stank.
4. júla 2000 - Funkcie ministra zdravotníctva sa vzdal Tibor Šagát. Tlak
na ministra vyvrcholil počas liečby ťažko chorého prezidenta republiky Rudolfa Schustera, keď sa slovenskí zdravotníci dopustili niekoľkých vážnych chýb.
Do kresla ministra zdravotníctva zasadol Roman Kováč.
19. októbra 1999 - Podal demisiu minister hospodárstva Ľudovít Černák. Vyčítalo sa mu najmä nezvládnutie viacerých privatizačných káuz. Na uvoľnený post bol nominovaný Ľubomír Harach.
9. augusta 1999 - Podal demisiu minister dopravy, pôšt a telekomunikácií
Gabriel Palacka. Vyvrcholilo tým niekoľkotýždňové obviňovanie Palacku z rôznych káuz v rezorte.
Gabriela Palacku vo funkcii ministra dopravy vystriedal Jozef Macejko.
19. februára 1998 - Do kancelárie prezidenta SR Michala Kováča podali žiadosť o uvoľnenie z funkcií ministerka práce, sociálnych vecí a rodiny Oľga Keltošová a minister obchodu Karol Česnek.
30. septembra 1998 - Predseda NR SR Ivan Gašparovič, zastupujúc prezidenta SR, prijal žiadosť o demisiu ministerky zahraničných vecí Zdenky Kramplovej.
26. mája 1997 - Reagujúc na kauzu okolo zmareného referenda o priamej voľbe prezidenta a o vstupe do NATO, odstúpil minister zahraničných vecí Pavol Hamžík.
14. apríla 1997 - Prezident SR Michal Kováč odvolal ministra dopravy, pôšt a telekomunikácií Alexandra Rezeša. Funkciu opustil zo zdravotných dôvodov.
26. augusta 1996 - Predseda vlády Vladimír Mečiar podal návrh na odvolanie ministra vnútra Ľudovíta Hudeka, ministra hospodárstva Jána Duckého a ministra zahraničných vecí SR Juraja Schenka. Podľa V. Mečiara bol Schenk odvolaný zo zdravotných dôvodov a Hudek kvôli plošnej reorganizácii rezortu vnútra. Vladimír Mečiar vyslovil spokojnosť s výkonom odvolaných ministrov.