SME
Sobota, 28. marec, 2020 | Meniny má Soňa

Jakešov kôl v plote má už dvadsať rokov

Nesúvislý prejav šéfa komunistov, ktorý mal byť zásadnou odpoveďou komunistickej generality na manifest Niekoľko viet, sa stal legendou.

Prejav Miloša Jakeša pred straníckymi kolegami bol taký nesúvislý, že ho radšej v televízii neodvysielali. Po roku 1989 Jakeš tvrdil, že bol účelovo zostrihaný a na jeho diskreditácii sa podieľala tajná služba.Prejav Miloša Jakeša pred straníckymi kolegami bol taký nesúvislý, že ho radšej v televízii neodvysielali. Po roku 1989 Jakeš tvrdil, že bol účelovo zostrihaný a na jeho diskreditácii sa podieľala tajná služba. (Zdroj: ARCHÍV ČTK)

Vďaka videozáznamu, ktorý sa dostal na verejnosť, sa vystúpenie Jakeša stalo ľudovou zábavou.

BRATISLAVA. Len máločo zasiahlo dožívajúci komunistický režim v očiach ľudí tak citeľne ako prejav generálneho tajomníka Ústredného výboru Komunistickej strany Miloša Jakeša 17. júla 1989 v Červenom Hrádku, kam si pozval predsedov okresných výborov strany.

Miloš Jakeš

 • Generálny tajomník Komunistickej strany Československa v rokoch 1987 - 1989.
 • Odstúpil už týždeň po začiatku nežnej revolúcie v roku 1989.
 • Študoval v Moskve (1955 - 1958) aj s Alexandrom Dubčekom, v aparáte komunistickej strany sa postupne prepracoval hore.
 • V roku 1968 patril aj s Vasiľom Bilakom ku konzervatívnemu krídlu komunistov, ktoré vítalo inváziu vojsk Varšavskej zmluvy v roku 1968.
 • Po roku 1989 sa stiahol, stále verí v obnovu socializmu
 • Sovietskeho generálneho tajomníka komunistickej strany Michaila Gorbačova v rozhovore pre SME v roku 2001 označil za zradcu tisícročia.

Najvyšší komunistický pohlavár absolvoval tragikomické vystúpenie v čase, keď v krajine už tretí týždeň pribúdali tisícky podpisov pod manifest Niekoľko viet a vedenie strany potrebovalo razantne zastaviť nečakanú lavínu občianskej odvahy.

Režim bol neistý, ľudia v Československu sledovali, ako desaťtisíce východných Nemcov utekajú na Západ cez Maďarsko a pražskú ambasádu Nemeckej spolkovej republiky.

Reakcia na Niekoľko viet

Reakcia režimu na manifest, ktorý 29. júna odvysielala Slobodná Európa, prišla okamžite. Federálne ministerstvo vnútra začalo viac osôb stíhať pre trestný čin poburovania. Niekoľko viet, ktoré sformulovali Václav Havel, Alexander Vondra a Jiří Křižan, označili za protištátny a protisocialistický pamflet a s masívnou kampaňou ako vždy nastúpilo Rudé právo.

Ani články Kto seje vítr, Co mají za lubem a ďalšie komunistom nepriniesli efekt. Podráždenie komunistov znásobovalo, že sa pod výzvu, napísanú zámerne v nekonfrontačnom štýle, podpisovali známi umelci a vedci, ktorí dovtedy nevystupovali proti režimu. Preto dozrel čas, aby strana prehovorila cez svojho prvého muža.

Radšej to nevysielali

Zmätený prejav Jakeša televízia napokon utajila a odvysielala len krátky úryvok končiaci frázou, že „nie slovmi, ale konkrétnymi činmi upevníme socializmus.

Kazeta so záznamom však prenikla na verejnosť, stala sa všeľudovou zábavou a ukázala bezradnosť chradnúceho režimu. Prejav vošiel do histórie najmä vetou, v ktorej generálny tajomník vyslovil obavu, že bez podpory zdola zostanú on a celé predsedníctvo strany osamotení ako kôl v plote. A tiež varovaním, že do prestavby môžu vstúpiť aj nepriatelia, čo sa budú tváriť ako priatelia.

„Jakešov prejav bol stelesnením bezradnosti. Bol to prejav štátnika, ktorý si nevie rady a je v koncoch," spomína politológ Miroslav Kusý na leto 1989.

O štyri mesiace sa po brutálnom policajnom zásahu proti študentom na pražskej Národnej triede zdvihla celospoločenská vlna odporu, ktorá priniesla koniec komunistickej totality.

Z prejavu

O chartistoch

„Nevěřte tomu, že se neví, jak se dole myslí, jak se jedná, na co se nadává, s čím jsou lidi nespokojený. A teď ještě píšou ty chartisti, všichni tihle lidé. Ale rozesílají to nejen nám, ale na všechny strany, zejména do západního rozhlasu."

O Havlovi

„Taky oni mezi sebou, když mluví, tak mezi nimi jsou řeči jako Havel na Hrad. Takhle jsou ti lidé bohorovní...A máme-li tedy my toto, centrálně jako ústřední výbor rozmotávat? V tom musíte vy pomoct, aby ten Havel pocítil, že ho lidé zezdola kritizují."

O kapitalizme

„Víceméně jsme za všechno jakoby odpovědní. Není chleba, co dělá vláda? Jak to že není chleba, co dělá strana? Jak to řídí, že není chleba? Ptá se někdo v kapitalismu na takovouhle otázku? Vůbec ne, vůbec ho nenapadne spojovat vládu s tím, že pekař neupekl chleba. Kritizujou pekaře."

O prestavbe

„To není jednoduchý proces ta přestavba. Není. To je proces, v kterým se ne každý dost dobře vyzná a proces, do kterýho mohou vstoupit nepřátelé a vypadají přitom jako přátelé."

O umelcoch

„Ti umělci, kteří to podepsali. Žádnej z nás nebere takový platy. Dostávám seznam umělců, kteří berou nad 100­tisíc korun. No tak řekněme paní Zagorová, je to milá holka, ale ona už tři roky po sobě bere 600­tisíc a další ne 600­tisíc, milion, dva miliony berou."

Kôl v plote

„A proto je tak důležitý, ta podpora zespodu, aby my jsme mohli říct: „Ne my si to přejem, to lid si to žádá, my s tím souhlasíme, s tím lidem. My plníme jeho vůli, a ne prostě, aby my jsme tam byli sami jak kůl v plotě. "

Video z prejavu Miloša Jakeša v Červenom Hrádku

Niečo sa deje, cítili poslanci

Nie všetci poslanci si na legendárny prejav spomínajú, pre niektorých je to humorná stálica a symbol rúcajúceho sa režimu.

BRATISLAVA. V Jakešovom prejave bolo cítiť zmeny. Zhodujú sa poslanci, ktorí si na „kôl v plote" spomenuli.

„Dokumentoval ani nie tak nemohúcnosť, ako skôr komickosť bývalého režimu," hovorí Daniel Lipšic z KDH. Na Jakeša si spomenul v roku 1994 pri vystúpení poslanca za HZDS Arpáda Matejku, ktorý počas vyslovovania nedôvery Vladimírovi Mečiarovi hovoril o deťoch cikajúcich na koláčiky.

Na vystúpenie si pamätá aj Zdenka Kramplová (HZDS). Aj keď z neho vycítila, že v komunistickej strane nie je niečo v poriadku, neverila, že zmena príde tak skoro. Martin Fedor (SDKÚ) si „kôl v plote" pamätá ako náznak, že sa v Československu začína niečo diať. „Podobne prelomový bol aj Mečiarov prejav o valcovaní Slovenska v roku 1993, ale vtedy prichádzal skôr súmrak," dodáva Fedor.

Spomienky na Jakešov prejav neostali v pamäti Józsefovi Berényimu z SMK, ani Marte Damborskej z SNS. „V tom období som bola tvrdý odporca režimu, takže som politiku nesledovala," zdôvodňuje Damborská.

Peter Pelegrini zo Smeru mal vtedy 14 rokov, na Jakeša si nespomína, vyhľadať si jeho prejav na internete ho nikdy nelákalo. V pamäti mu utkvelo iné rečnícke vystúpenie. „Pobavilo ma vystúpenie pána Mečiara v televízii, keď spieval „S pánom bohom, idem od vás".

Martina Kováčová

Najčítanejšie na SME Domov

Inzercia - Tlačové správy

 1. Safari v Afrike: Vidieť divé zvieratá je ohromný zážitok
 2. "Škoda riskovať!"
 3. Fixné výnosy do 8 % p.a. v závetrí mimo otriasajúcej sa burzy
 4. Zarábať na poklese trhov nie je zložité. Čo treba robiť?
 5. Nestarnú, ale dozrievajú
 6. Z opustenej priemyselnej zóny je dnes živá časť mesta
 7. Expert radí: Najväčším nepriateľom pri investovaní sú emócie
 8. Madeira je rajom pre milovníkov prírody
 9. KORONAVÍRUS: Päť rád na bezpečné bankovanie
 10. Pivný duel: Aké pivo pijú muži a aké viac chutí ženám?
 1. Pravda o kamerách do auta - reportáž serveru Volant.TV
 2. Ako na daň z príjmu z predaja nehnuteľnosti?
 3. Ako postupovať pri dani z príjmu z prenájmu nehnuteľností?
 4. Férová nadácia O2 dá 50 000 EUR na online vzdelávanie
 5. EUBA predlžuje termín podávania prihlášok do 15. apríla 2020
 6. Safari v Afrike: Vidieť divé zvieratá je ohromný zážitok
 7. Odpad ako bezpečnostné riziko v období koronavírusovej pandémie
 8. Quarantine reading: Explore Slovakia from home
 9. Do seniorov sa oplatí investovať
 10. Aj napriek koronavírusu vyrážajú farmári na polia
 1. Zarábať na poklese trhov nie je zložité. Čo treba robiť? 35 473
 2. Madeira je rajom pre milovníkov prírody 15 011
 3. "Škoda riskovať!" 14 827
 4. Môže nám hroziť nedostatok potravín, varujú farmári 13 703
 5. Sú pridrahé alebo majú krátky dojazd. Jeden elektromobil vyniká 10 728
 6. Aké novinky pripravili kúpeľné domy na Slovensku? 9 723
 7. Pivný duel: Aké pivo pijú muži a aké viac chutí ženám? 9 588
 8. Staráte sa o chorého člena rodiny? Na toto máte nárok 8 847
 9. Mobil a voda nestačia. Čo by vám na horách nemalo chýbať? 8 642
 10. Z opustenej priemyselnej zóny je dnes živá časť mesta 8 353

Hlavné správy zo Sme.sk

Pohľad do laboratória s tretím stupňom biologickej bezpečnosti vo Virologickom ústave Biomedicínskeho centra Slovenskej akadémie vied, kde sa virológom podarilo izolovať prvé slovenské kmene nového koronavírusu SARS-CoV-2.
Nápis na Bratislavskom hrade v rámci potlesku zdravotníkom a hasičom bojujúcim proti šíriacemu sa ochoreniu COVID-19 spôsobenému koronavírusom na Slovensku, v rámci iniciatívy #potleskprezdravotnikovahasicov.
Zľava minister financií SR Eduard Heger a predseda vlády SR Igor Matovič.
Stredisko Ischgl patrí medzi najpopulárnejšie v Rakúsku. Zatvorili ho až 13. marca.

Neprehliadnite tiež

Čaputová telefonovala s rakúskym prezidentom van der Bellenom

Rakúsky prezident vyjadril ochotu na bližšiu spoluprácu v boji proti koronavírusu.

Prezidentka Zuzana Čaputová pri stretnutí s rakúskou hlavou štátu Alexandrom van der Bellenom v auguste 2019 vo Viedni.
Nápis na Bratislavskom hrade v rámci potlesku zdravotníkom a hasičom bojujúcim proti šíriacemu sa ochoreniu COVID-19 spôsobenému koronavírusom na Slovensku, v rámci iniciatívy #potleskprezdravotnikovahasicov.

Lietadlá z Číny doviezli vyše dva milióny rúšok a milión rýchlotestov

Dodávku objednávala Správa štátnych hmotných rezerv.

Minister zdravotníctva SR Marek Krajčí (OĽaNO).

Učitelia neboli pripravení, chce to čas, tvrdí riaditeľka školy

Monika Hlúšková však vidí v učiteľoch veľký potenciál.

Riaditeľka ZŠ Fándlyho v Pezinku.