Vďaka videozáznamu, ktorý sa dostal na verejnosť, sa vystúpenie Jakeša stalo ľudovou zábavou.
BRATISLAVA. Len máločo zasiahlo dožívajúci komunistický režim v očiach ľudí tak citeľne ako prejav generálneho tajomníka Ústredného výboru Komunistickej strany Miloša Jakeša 17. júla 1989 v Červenom Hrádku, kam si pozval predsedov okresných výborov strany.
Miloš Jakeš
Generálny tajomník Komunistickej strany Československa v rokoch 1987 - 1989. Odstúpil už týždeň po začiatku nežnej revolúcie v roku 1989. Študoval v Moskve (1955 - 1958) aj s Alexandrom Dubčekom, v aparáte komunistickej strany sa postupne prepracoval hore. V roku 1968 patril aj s Vasiľom Bilakom ku konzervatívnemu krídlu komunistov, ktoré vítalo inváziu vojsk Varšavskej zmluvy v roku 1968. Po roku 1989 sa stiahol, stále verí v obnovu socializmu Sovietskeho generálneho tajomníka komunistickej strany Michaila Gorbačova v rozhovore pre SME v roku 2001 označil za zradcu tisícročia.
Najvyšší komunistický pohlavár absolvoval tragikomické vystúpenie v čase, keď v krajine už tretí týždeň pribúdali tisícky podpisov pod manifest Niekoľko viet a vedenie strany potrebovalo razantne zastaviť nečakanú lavínu občianskej odvahy.
Režim bol neistý, ľudia v Československu sledovali, ako desaťtisíce východných Nemcov utekajú na Západ cez Maďarsko a pražskú ambasádu Nemeckej spolkovej republiky.
Reakcia na Niekoľko viet Reakcia režimu na manifest, ktorý 29. júna odvysielala Slobodná Európa, prišla okamžite. Federálne ministerstvo vnútra začalo viac osôb stíhať pre trestný čin poburovania. Niekoľko viet, ktoré sformulovali Václav Havel, Alexander Vondra a Jiří Křižan, označili za protištátny a protisocialistický pamflet a s masívnou kampaňou ako vždy nastúpilo Rudé právo.
Prečítajte si rozhovor s kameramanom Československej televízie PETROM SMRČKOM, ktorý videozáznam rozmnožil a rozšíril.
Ani články Kto seje vítr, Co mají za lubem a ďalšie komunistom nepriniesli efekt. Podráždenie komunistov znásobovalo, že sa pod výzvu, napísanú zámerne v nekonfrontačnom štýle, podpisovali známi umelci a vedci, ktorí dovtedy nevystupovali proti režimu. Preto dozrel čas, aby strana prehovorila cez svojho prvého muža.
Radšej to nevysielali Zmätený prejav Jakeša televízia napokon utajila a odvysielala len krátky úryvok končiaci frázou, že „nie slovmi, ale konkrétnymi činmi upevníme socializmus.
Kazeta so záznamom však prenikla na verejnosť, stala sa všeľudovou zábavou a ukázala bezradnosť chradnúceho režimu. Prejav vošiel do histórie najmä vetou, v ktorej generálny tajomník vyslovil obavu, že bez podpory zdola zostanú on a celé predsedníctvo strany osamotení ako kôl v plote. A tiež varovaním, že do prestavby môžu vstúpiť aj nepriatelia, čo sa budú tváriť ako priatelia.
„Jakešov prejav bol stelesnením bezradnosti. Bol to prejav štátnika, ktorý si nevie rady a je v koncoch," spomína politológ Miroslav Kusý na leto 1989.
O štyri mesiace sa po brutálnom policajnom zásahu proti študentom na pražskej Národnej triede zdvihla celospoločenská vlna odporu, ktorá priniesla koniec komunistickej totality.
Z prejavu O chartistoch „Nevěřte tomu, že se neví, jak se dole myslí, jak se jedná, na co se nadává, s čím jsou lidi nespokojený. A teď ještě píšou ty chartisti, všichni tihle lidé. Ale rozesílají to nejen nám, ale na všechny strany, zejména do západního rozhlasu."
O Havlovi „Taky oni mezi sebou, když mluví, tak mezi nimi jsou řeči jako Havel na Hrad. Takhle jsou ti lidé bohorovní...A máme-li tedy my toto, centrálně jako ústřední výbor rozmotávat? V tom musíte vy pomoct, aby ten Havel pocítil, že ho lidé zezdola kritizují."
O kapitalizme „Víceméně jsme za všechno jakoby odpovědní. Není chleba, co dělá vláda? Jak to že není chleba, co dělá strana? Jak to řídí, že není chleba? Ptá se někdo v kapitalismu na takovouhle otázku? Vůbec ne, vůbec ho nenapadne spojovat vládu s tím, že pekař neupekl chleba. Kritizujou pekaře."
O prestavbe „To není jednoduchý proces ta přestavba. Není. To je proces, v kterým se ne každý dost dobře vyzná a proces, do kterýho mohou vstoupit nepřátelé a vypadají přitom jako přátelé."
O umelcoch „Ti umělci, kteří to podepsali. Žádnej z nás nebere takový platy. Dostávám seznam umělců, kteří berou nad 100tisíc korun. No tak řekněme paní Zagorová, je to milá holka, ale ona už tři roky po sobě bere 600tisíc a další ne 600tisíc, milion, dva miliony berou."
Kôl v plote „A proto je tak důležitý, ta podpora zespodu, aby my jsme mohli říct: „Ne my si to přejem, to lid si to žádá, my s tím souhlasíme, s tím lidem. My plníme jeho vůli, a ne prostě, aby my jsme tam byli sami jak kůl v plotě. "
Video z prejavu Miloša Jakeša v Červenom Hrádku
Niečo sa deje, cítili poslanci
Nie všetci poslanci si na legendárny prejav spomínajú, pre niektorých je to humorná stálica a symbol rúcajúceho sa režimu.
BRATISLAVA. V Jakešovom prejave bolo cítiť zmeny. Zhodujú sa poslanci, ktorí si na „kôl v plote" spomenuli.
„Dokumentoval ani nie tak nemohúcnosť, ako skôr komickosť bývalého režimu," hovorí Daniel Lipšic z KDH. Na Jakeša si spomenul v roku 1994 pri vystúpení poslanca za HZDS Arpáda Matejku, ktorý počas vyslovovania nedôvery Vladimírovi Mečiarovi hovoril o deťoch cikajúcich na koláčiky.
Na vystúpenie si pamätá aj Zdenka Kramplová (HZDS). Aj keď z neho vycítila, že v komunistickej strane nie je niečo v poriadku, neverila, že zmena príde tak skoro. Martin Fedor (SDKÚ) si „kôl v plote" pamätá ako náznak, že sa v Československu začína niečo diať. „Podobne prelomový bol aj Mečiarov prejav o valcovaní Slovenska v roku 1993, ale vtedy prichádzal skôr súmrak," dodáva Fedor.
Spomienky na Jakešov prejav neostali v pamäti Józsefovi Berényimu z SMK, ani Marte Damborskej z SNS. „V tom období som bola tvrdý odporca režimu, takže som politiku nesledovala," zdôvodňuje Damborská.
Peter Pelegrini zo Smeru mal vtedy 14 rokov, na Jakeša si nespomína, vyhľadať si jeho prejav na internete ho nikdy nelákalo. V pamäti mu utkvelo iné rečnícke vystúpenie. „Pobavilo ma vystúpenie pána Mečiara v televízii, keď spieval „S pánom bohom, idem od vás".
Martina Kováčová
Autor: mk

Beata
Balogová
