BRATISLAVA. Na Slovensku sa uzatvorí a následne zakonzervuje 39 skládok odpadov nespĺňajúcich podmienky stanovené zákonom o odpadoch a európskou legislatívou na úseku odpadového hospodárstva. Definitívny termín, do ktorého sa mohli prevádzkovať, vypršal v stredu 15. júla. Ako pre TASR priblížil hovorca Slovenskej inšpekcie životného prostredia (SIŽP) Michal Štefánek, tieto skládky sa budú monitorovať 30 až 50 rokov.
Na otázku, či uzatvorené skládky môžu predstavovať potenciálne nebezpečenstvo pre prírodu a človeka, reagoval Štefánek tak, že môžu, ale závisí to od viacerých faktorov. "Napríklad od situovania skládky, od druhu odpadu, aký tam bol ukladaný, od spôsobu uzatvorenia skládky a podobne," priblížil. SIŽP v prípade, že bude skládka riadne uzavretá, nepredpokladá, že by z nej hrozilo nejaké nebezpečenstvo pre okolité prostredie.
Skládky sa mali pôvodne uzatvárať už koncom roka 2008, poslanci však termín presunuli na polovicu júla. Strana zelených v tejto súvislosti podala 39 podnetov na krajské prokuratúry v piatich krajských mestách Slovenska za účelom preskúmania zákonnosti vydaných rozhodnutí s predĺženým termínom na prevádzkovanie skládok. Napriek tomu, že prokuratúry nezistili závažné porušenia zákonov, ktoré by odôvodňovali prijatie prostriedku prokurátorského dozoru, zelení sa naďalej domnievajú, že dodatočné obdobie napáchalo mnoho škôd na životnom prostredí.
Sprísnené podmienky pre skládky vyplynuli zo vstupu Slovenska do Európskej únie a transpozície európskej smernice o skládkach odpadu. Európske spoločenstvo vyvíja na členské štáty tlak ohľadne postupného zatvárania skládok a obmedzovania ich počtu, keďže súčasné moderné odpadové hospodárstvo stavia skládkovanie odpadov na posledné miesto. Ak chceli prevádzky chemického priemyslu, medzi ktoré patria aj skládky, pokračovať vo výrobe, museli do 30. októbra 2007 získať integrované povolenia týkajúce sa ochrany ovzdušia, vôd a odpadového hospodárstva.
"Pre skládky odpadu bolo vydaných 100 integrovaných povolení," povedal Štefánek. Uvedené číslo však nezodpovedá celkovému počtu funkčných skládok v SR, pretože SIŽP nepovoľuje všetky skládky odpadu v zmysle zákona o integrovanej prevencii a kontrole znečisťovania životného prostredia. Skládky na inertný odpad povoľujú úrady životného prostredia.
V SR sa doteraz prevádzkovalo okolo 160 skládok odpadov. Odhaduje sa, že sa u nás tiež nachádza asi 6000 až 8000 čiernych skládok. Väčšinou komunálny odpad je najčastejšie nelegálne odkladaný v blízkosti vodných tokov, v kameňolomoch, na okrajoch poľných ciest alebo pri hnojiskách.