Lekári digitálnym náhradám veľmi neveria. Radia nezahadzovať klasiku. Z lekární zmizli ortuťové teplomery. Ak majú byť elektronické podobne presné, treba sa o ne poriadne starať.
BRATISLAVA. Do ambulancie prichádza nervózna matka a hovorí, že jej dieťa má horúčku. Keď to lekárka preverí ortuťovým teplomerom, zistí, že dieťa má normálnu telesnú teplotu. Takúto skúsenosť potvrdilo SME viac pediatričiek.
Aké je vysvetlenie? Nie každý teplomer odmeria telesnú teplotu správne a nie každý pacient si dôkladne prečíta návod, ako ho používať.
Ortuťová nostalgia
Lekárne už tri mesiace nepredávajú tradičné ortuťové teplomery. Zakázala ich pre jedovatú ortuť Európska únia. Lekári varujú, že ich náhrady, väčšinou digitálne, nie sú rovnako presné. Na trhu sú rôzne druhy, určené napríklad výlučne pre dojčatá a malé deti.
Lekári ani Slovenský metrologický ústav nevedia naisto povedať, ktoré z novších teplomerov merajú najpresnejšie. Pre lekárov je overenou istotou stále ortuťový teplomer. „Keď chcem presne zmerať teplotu, použijem tento typ," hovorí detská lekárka Ružena Pitoňáková z Nových Zámkov.
Skeptickí pediatri
Pediatri ortuťový teplomer odporúčajú aj pacientom. V žiadnom prípade ich nezahadzujte, odkazujú. Väčšina z oslovených lekárov digitálnym teplomerom neverí. Ak ich aj použijú, preveria si ich ešte klasikou. Pitoňáková hovorí, že aj drahý digitálny teplomer s certifikátom meria teplotu iba orientačne.
Ľubica Foltínová, detská lekárka z Bratislavy, hovorí, že digitálne teplomery „na 90 percent" ukážu rozličné teploty.
„Samozrejme, že ortuťové sú najpresnejšie," súhlasí aj Iveta Kontrošová z prešovskej firmy, ktorá predáva teplomery.
Ľudia majú podľa distribútorov aj lekárnikov najväčší záujem o digitálne teplomery. O tie sa však treba aj starať a pravidelne meniť batérie, inak sa na výsledok nedá spoľahnúť.
Mária Marcelová z výdajne zdravotníckych potrieb v Košiciach okrem digitálnych odporúča aj kvapalinové teplomery, v ktorých je stĺpec vyplnený najčastejšie liehom s modrým alebo s červeným zafarbením.
Pripomínajú klasický teplomer, s presnosťou meraní to môže byť horšie.
Lekárnička Eva Žáková hovorí, že pre deti sú vhodné digitálne rýchlobežky, ktoré odmerajú teplotu do desiatich sekúnd. Ešte rýchlejšie sú ušné teplomery, stihnú to za dve sekundy.
Nemocníc sa zákaz netýka
Zákaz predaja ortuťových teplomerov neznamená, že sa nemôžu ďalej používať. Nemocnice teplotu pacientom merajú po starom, s nákupmi nových sa neponáhľajú a ortuťové teplomery budú obmieňať iba postupne.
Tie sa nesmú predávať od 3. apríla. Zákaz vyplýva zo smernice Európskej komisie, ktorá má chrániť životné prostredie i zdravie ľudí. Ortuť je veľmi jedovatý a toxický kov.
Vdýchnutie pár z nej spôsobuje bolesti hlavy, nespavosť, zhoršenie vyjadrovacích schopností, stratu sluchu alebo zraku, depresie či zhoršovanie pamäti.
Ak sa ortuťový teplomer rozbije, treba ortuť vysať injekčnou striekačkou alebo nechať vpiť do pijavého papiera.
Ortuť aj zvyšky teplomera by mala zlikvidovať špecializovaná firma ako nebezpečný tovar. Nemožno ju vyliať do kanalizácie alebo dať do komunálneho odpadu.
Expresne je často aj dosť nepresne
Porovnali sme päť druhov teplomerov.Test ukázal rozdiely aj pol stupňa Celzia.
BRATISLAVA. Štyridsiatku nemusí spôsobiť vážna choroba, ale aj takmer vybitá batéria. Podchladenie zasa môžu niektoré teplomery ukázať len preto, že si výsledok merania nepozriete dostatočne rýchlo. Dostupné druhy teplomerov sme vyskúšali v redakčnom teste.
Telesná teplota figurantky nemala dôvod skákať. Klimatizovaná miestnosť dala na pätnásť minút záruku stabilnej izbovej teploty. Začali sme s tradičným ortuťovým teplomerom, ktorému najviac veria aj pediatri. Porovnávali sme ho so štyrmi druhmi teplomerov.
Ortuť nahradili modrou
Päť minút v podpazuší a ortuť vystúpila na 36,2 stupňa Celzia. S touto teplotou porovnáme hodnoty z digitálneho, ušného a neortuťového teplomera s kvapalinovým stĺpcom a z meracieho pásika na čelo.
Teplomer, v ktorom ortuť nahradila modrá kvapalina, sa najviac podobá tradičnému, a rovnako sa aj používa.
Ukázal o dve desatiny stupňa viac ako ortuťový. Treba rýchlo reagovať, zobrazená teplota hneď po strate kontaktu s pokožkou padá. Teplotu nestihol zachytiť ani fotograf, o pár sekúnd stĺpec ukazuje hodnoty pod 35 stupňov.
Digitálny teplomer sa s ortuťou zhodol na desatinu presne. Jeho špičku sme asi na minútu vložili pod jazyk.
Zatvorené ústa, vzduch vchádza a vychádza z pľúc nosom. Teplomer dvakrát zapípal a ukázal teplotu 36,2 stupňa Celzia. Odborníci varujú, že keď sa vybíjajú batérie, teplota môže kolísať.
Rozdiel aj pol stupňa
Ušný teplomer ukáže výsledok takmer okamžite po vložení do ucha. Stačí ho priložiť k čelu, pár milimetrov od pokožky a o päť sekúnd oznámi teplotu aj bez dotyku. Senzor je zjavne najcitlivejší na teplo, displej ukazuje hodnotu 36,7. O pol stupňa viac ako ortuť.
Nepresný je merací pásik na čelo, ktorý je skôr orientačnou pomôckou pri podozrení na horúčku. Zožltnutý návod na použitie ukazuje, že ide o starší model od kolegu v redakcii. Signalizačné pásiky má rozmiestnené po pol stupni, presné výsledky sa čakať nedajú. Výhodou je ľahká manipulácia a rýchlosť. Po asi dvadsiatich sekundách stupnica ukazuje 36 stupňov.
Najlepšie výsledky ortuťového teplomera kopíroval digitálny prístroj. Niektorí pediatri však tvrdia, že na digitálny teplomer sa nedá úplne spoľahnúť. Odporúčajú: držte sa presne návodu.
Veronika Folentová

Beata
Balogová
