BRATISLAVA. Vatry zvrchovanosti by mali byť vyvrcholením propagácie HZDS a SNS počas posledného leta pred budúcoročnými parlamentnými voľbami.
Fakty
o zvrchovanosti
bola prijatá 17. júla 1992, za dokument hlasovalo 73 poslancov HZDS, 15 z SNS a 25 z SDĽ, proti bolo 17 poslancov KDH a 7 zo Spolužitia, zdržalo sa 6 z MKDH, traja z SDĽ a jeden zo Spolužitia, deklarácia bola predzvesťou rozdelenia ČSFR.
Politici Mečiarovej a Slotovej strany sa na nich už roky približujú najmä vidieckym voličom.
Akcie, ktoré si majú pripomínať deklaráciu zvrchovanosti prijatú parlamentom 17. júla 1992, sa končia väčšinou ako ľudová zábava pri pive a klobásach.
Obsahom deklarácie bolo vyhlásenie, že Slovenská republika je základom suverénneho štátu slovenského národa.
Podpredseda SNS Rudolf Pučík hovorí, že s vatrami zvrchovanosti na Slovensku začala SNS. Podľa ministra školstva za SNS Jána Mikolaja sa vatry robia, keďže ide o symbol Slovenska - rovnako ako napríklad dvojkríž.
Sám dnes cestuje na dovolenku, takže na vatrách tento rok nebude. SNS zapáli viac ako 30 vatier.
„Esenesáci nemôžu tvrdiť, že začali oni, keď to začalo HZDS. Veď to je na Slovensku každému jasné," povedal poslanec HZDS Milan Urbáni. Podpredseda HZDS Jozef Habánik hovorí, že vatry budú robiť tento a budúci víkend. Zapália ich v každom okrese. „Vždy po pláňach a dolinách horeli vatry," povedal.
Historik Dušan Kováč nevie, že by práve vatry mali byť symbolom Slovenska. Používali sa skôr za vojen s Turkami ako varovný signál. „Viem jedine, že od novej ústavy z roku 1961 v československom znaku bol ten slovenský zmenený a namiesto dvojkríža sa do neho dostala vatra." A zo znaku sa odstránila okamžite, ako to bolo možné. S vatrami sa mu spájajú skôr turistické pochody či predvečer osláv Veľkej októbrovej socialistickej revolúcie.
„Má v lete veľa pracovného programu a chce trošku si aj oddýchnuť. Ale niekoľko vatier určite stihne," povedala o Jánovi Slotovi hovorkyňa SNS Jana Benková. Aj Vladimír Mečiar si vraj určite niektoré vyberie na návštevu.
Vatry sú blízke aj Smeru. Podľa hovorkyne Kataríny Kližanovej Rýsovej sa na ich organizácii niekde „spolupodieľajú".
Priaznivci vatier pri nich tento rok neuvidia Ivana Gašparoviča, Roberta Fica ani Pavla Pašku.
Čo hovorili politici
v roku 1992
Vladimír Mečiar (HZDS): „Deklarácia je politickým aktom, nie je konštitučným aktom a nevzniká ňou samostatný štát."
Béla Bugár (MKDH): „Je to prvý krok k samostatnosti Slovenska. Bol odmietnutý náš návrh, aby to nebola len deklarácia zvrchovanosti slovenského národa, ale všetkých občanov SR."
František Mikloško (KDH): „Pred dvoma dňami predseda českej vlády oznámil, že scenár dohody medzi HZDS a ODS sa plní, to, čo sa dnes odohralo, je napĺňanie scenára. Zdá sa, že na slovenskej strane sa dáva väčší dôraz na slávnostné kroky. Je to však cesta, ktorá vedie k rozdeleniu štátu."
Zdroj: Pravda

Beata
Balogová
