BRATISLAVA. Odchádzajúci generálny tajomník NATO Jaap de Hoop Scheffer považuje vojenský príspevok Slovenska do misií aliancie za „vysoko hodnotný". Primeraný sa mu nezdá len počet našich vojakov, ale aj náplň ich práce. Že von posielame iba ženistov, ktorí nebojujú, ale starajú sa o chod tábora a odmínovanie, mu tiež neprekáža.
„Slovenský kontingent v Afganistane zapadá do deľby práce a spĺňa požiadavky, ktoré aliancia na Slovensko kladie," reagoval Scheffer na otázku, či by krajina nemala uvažovať aj o vyslaní bojových jednotiek. Slovensko má v súčasnosti v Afganistane 231 vojakov, okrem ženistov sú tam strážne jednotky.
Generálneho tajomníka v súčasnosti viac trápi hospodárska kríza, ktorá škrtá obranné rozpočty členských krajín. „Som realista a chápem, že v čase krízy sa zvyšovanie obranných rozpočtov očakávať nedá. Dôležité je udržať ich aspoň na súčasnej úrovni."
Náš veľvyslanec pri NATO František Kašický začiatkom roka tvrdil, že počet vojakov v Afganistane, ktorý máme do decembra zvýšiť na 250, hospodárska kríza neovplyvní. Jaap〜 de Hoop Scheffer, ktorého v auguste vo funkcii po vyše piatich rokoch vystrieda bývalý dánsky premiér Anders Fogh Rasmussen, mal počas rozlúčkovej návštevy v Bratislave nabitý program - od ministra obrany Jaroslava Bašku utekal za premiérom Ficom na Úrad vlády, do prezidentského paláca, na prednášku Slovenskej atlantickej komisie a potom na obed s ministrom zahraničných vecí Miroslavom Lajčákom.
Končiaci šéf NATO venoval necelú hodinu prednáške, hovoriť však nechcel o Františkovi Blanárikovi, šéfovi Národného bezpečnostného úradu, ktorého ŠtB evidovala ako dôverníka a dnes vydáva previerky pre NATO, hoci by podľa zákona sám nemal žiadnu dostať. „Nemám o tom informácie," reagoval Scheffer.
Prekvapením pre návštevu bol dar ministra Lajčáka, ktorý myslel na Schefferovu zberateľskú vášeň a venoval mu dva takmer polmetrové modely áut.

Beata
Balogová
