Kaščák: Nič sme nepodcenili, zasiahol živel

Koncert v O2 Aréne nestopli, pretože stan mal vydržať aj horšie počasie, ako bolo v sobotu na trenčianskom letisku.

Michal Kaščák (uprostred) s policajným viceprezidentom Stanislavom Jankovičom a záchranárom Jaroslavom Vidanom oznamujú v sobotu podvečer predčasný koniec festivalu Bažant Pohoda.(Zdroj: PRE SME - MIRO HUDÁK)

BRATISLAVA. Hlavný organizátor festivalu Pohoda Michal Kaščák v rozhovore pre SME povedal, že O2 Aréna, ktorá sa v sobotu zrútila na ľudí mala vydržať aj horšie počasie ako to, ktoré v tom čase na Pohode bolo. Aj to bol dôvod, prečo v O2 Aréne narozdiel od ostatných pódií ešte stále bežal koncert napriek tomu, že búrka bola tak blízko.

Prečo prišlo k tej tragickej situácii?
„Letisko zasiahol prírodný živel. Ale budeme od prenajímateľa stanu vyžadovať dôsledné informácie, ako je možné, že sa to stalo. Vždy kladieme veľký dôraz na bezpečnosť a mám pocit, že sme nič nezanedbali.“

Dalo sa tomu nejakým spôsobom zabrániť?
„Od toho nešťastia nám napadá veľmi veľa možností, ako sa to dalo riešiť, ale ideálne riešenie pri takejto prírodnej udalosti neexistuje. Určite každý robil všetko podľa najlepšieho vedomia a svedomia. Celý náš tím bol na letisku, veci sme nepodcenili, situáciu sme nezľahčovali.“

Pohľad z O2 arény - posledné sekundy pred nešťastím

Pád - pohľad zvonka (od 0:22)

Na hlavnom pódiu ste nedovolili kapele dohrať pesničku. Oznámili ste do mikrofónu veľkú búrku a povedali ste, aby rodiny s deťmi odišli. Keď ste tu prerušili koncert a rovnako aj na druhom hlavnom pódiu, ako je možné, že v O2 Aréne sa hralo do poslednej chvíle?
„To, že sa pokračovalo v programe v O2 Aréne, nám pripadalo vzhľadom na informácie, ktoré sme mali a na situáciu, ktorú sme videli, ako riešenie, ktoré neohrozuje ľudí. Neviem si predstaviť, ako by sme dali 30-tisíc ľudí do pohybu.

Musíte si uvedomiť, že bezpečné miesto pri takejto smršti na festivale neexistuje. Je to ako malé mesto. Všetky stavby sme hneď začali zabezpečovať tak, aby boli priedušné. Predpokladáme, že nastala kombinácia nárazov vetra a vzdušného víru, ale sú to len naše dohady. Budeme čakať, čo povedia vyšetrovatelia, chceme to vyšetriť čo najlepšie.“

Aké boli vaše informácie?
„Že sa letiskom preženie búrka. Sledovali sme internet, na letiskovej veži bol človek, ktorý nám dával aktuálne informácie. Najprv sme mali informácie, že to príde ráno, potom sa to posúvalo, až nás mal zachytiť okraj búrkovej činnosti. Ale tá činnosť prišla v celej sile. Nechcem sa zbavovať zodpovednosti, vedeli sme, že búrka príde.“

Každý stan má vlastné parametre, čo by mal vydržať. Čo mal vydržať tento stan?
„Podľa našich informácií by mal vydržať viac, ako vydržal. Preto uvažujeme nad tým, že tam išlo o kombináciu vzdušného víru a vetra. Ale žiadna stavba na svete nevydrží čokoľvek.“

Nemohol byť stan zle postavený?
„Je to otázka na nášho dodávateľa. Nie sme statici. Keď preberieme stan, očakávame, že je v poriadku.“

Bol na mieste človek, ktorý staval stan?
„Dúfam, že áno. Takýto človek by tam mal byť nonstop. Zatiaľ však stále riešime veci, ktoré súvisia s tým, aby sa všetci ľudia dostali domov.“

Iný slovenský festival mal s touto firmou v minulosti problémy. Aká je to firma?
„Je to firma, ktorá má meno. Realizuje stavby po celej Európe, nie je to z našej strany podcenenie. Problémy na inom festivale boli spôsobené tým, že firma prišla neskoro. My sme s nimi spolupracovali aj minulý rok a prebehlo to bez problémov. Určite budeme dôsledne trvať na tom, aby nám vysvetlili, ako sa to mohlo udiať. Mám informácie, že majiteľ firmy cestuje na Slovensko.“

Polícia celú vec vyšetruje z viacerých pohľadov. Kto je zodpovedný, keď sa stane takáto situácia?
„Pýtate sa ma na veci, na ktoré potrebujeme sami nájsť odpovede. Nie sme firma, ktorá stavia stany. Naozaj dúfam, že sa to dôsledne vyšetrí. Sme plne k dispozícii polícii, je v našom záujme, aby sa to nešťastie vyšetrilo. Pýtate sa na veci, na ktoré sa my budeme pýtať našich dodávateľov.“

Povedali o tragédii

bagala.jpgKoloman Kertész Bagala, vydavateľ: "Najväčší nápor búrky sme prečkali v Garnier aréne, kde sme s Vladom Jančekom mali krstiť jeho knihu. Potom sme šli zachraňovať našu čitáreň a obtelefonoval som svojich štrnásť hostí."

dado.jpgDado Nagy, moderátor: "Počas debaty som vnímal, že sa strašne zotmelo a pripadal som si čudne, že vonku je silná búrka. Tri minúty pred štvrtou vbehol manažér, nech sa všetci postupne evakuujú von. Potom nejaký chalan povedal, že 02 aréna spadla. Hneď sme sadli do auta a išli preč."

whisky.jpgWhisky, Slobodná Európa: "Je to veľmi smutné, ale napriek tomu si myslím, že by mal festival pokračovať, však sa pozrite, aké tragédie sa dejú každý deň na cestách. Dúfam, že Mišo Kaščák nájde v sebe silu a bude pokračovať."

sloboda.jpgTomáš Sloboda, Sounds Like This: "Cítim veľkú bolesť. Smrť Michaela Jacksona je zrazu nepodstatná, pretože táto tragédia sa týka nás všetkých. Ako je možné, že takého veci sa dejú na miestach, kde ľudia cítia šťastie? Nerozumiem tomu. Napriek tomu si myslím, že by mala ísť Pohoda ďalej. Je to festival, ktorý prináša na Slovensko skutočný kus umenia. Bez neho by tu bolo prázdno."

stofo.jpgŠtofo, Hudba z Marsu: "Keď začalo fúkať, boli sme na Burning Hell a potom sme utekali zbaliť stan a búrku sme prežili v aute. V piatok sme mali skvelý koncert, ale sobota všetky pekné spomienky vymazala. Je to veľké nešťastie, ale aj zázrak, že o život neprišlo viac ľudí. Pohoda je unikátny festival, Mišovi Kaščákovi ide o dobrú vec a prírodné nešťastie by nemalo ohroziť ďalšie ročníky festivalu.

cunderlik.jpgJán Čunderlík, Diego: Hrali sme na Tesco pódiu, koncert sme nedohrali, zrušil nás Čiči (manažér pódia - pozn. red.) v strede pesničky. Povedal, nech okamžite zídeme z pódia. Braňo Jobus, ktorý na tom stejdži moderoval, ľuďom oznámil, že sa blíži búrka a o pokračuje sa až o tri hodiny. Začali sme baliť veci, v momente prišiel vietor, činely som hodil o zem a utekal dolu. Prišlo to rýchlo. Je to strašné, ale napriek všetkému si myslím, že Pohoda je najlepšie zorganizovaný festival na Slovensku.

holoda.jpgTibor Holoda, festival Wilsonic: "Som smutný a nahnevaný. Smutný najmä preto, že Pohoda je ktosi, kto si to najmenej zaslúžil. Akcia sa sústredí na čo najlepšie služby a je to cítiť všade."

jobus.jpgBraňo Jobus, Karpatské chrbáty: "Je to nešťastie, prírodná katastrofa. Kamarátovej babke odniesol vietor strechu a teraz hľadajme vinníka. Stalo sa na festivale, ktorý výrazne dbá na bezpečnosť ľudí, na rozdiel od mnohých iných, kde organizátori podobné veci flákajú. V tom čase som bol na Tesco stage, ale po skúsenostiach z minulosti, sme ho program prerušili, lebo sme videli, že prichádza búrka. Pohoda sú pre mňa dva najradostnejšie dni v roku. Je to festival, ktorý pozdvihol slovenskú alternatívu zo dna a ja som za to veľmi vďačný."

handzus.jpgMichal Handzuš, hokejista: "Posledné štyri roky som tam bol každý rok. Z toho, čo sa stalo, som šokovaný. Dorazili sme domov v sobotu večer, spamätávame sa postupne. Na Pohode vždy vládla pohoda a bola aj teraz. Zlo sa veľmi rýchlo stane. Určite dúfam, že festival bude pokračovať. Organizátori robili a robia festival pre ľudí a všetci, čo tam chodia vidia, že to robia nadštandardne. Nie je to festival, ktorý chce zarobiť ale ktorý chce, aby sa tam ľudia mali čo najlepšie od zbierania odpadkov, po hygienu aj cez zdravotnú službu."

kvasnica.jpgRoman Kvasnica, advokát: "Je to strašná tragédia. Ľudia sa tam prišli tešiť zo života. Neviem posúdiť, čo to bude znamenať pre festival, ale keď sa zistí, že organizátori nepodcenili riziká, tak festival by mal po roku, po dvoch pokračovať."

wienk.jpgZuzana Wienk, Aliancia fair-play: "Je to obrovská rana pre rodičov a blízkych obetí, organizátorov, ktorí často idú na hranice fyzických možností, aby pre nás urobili festival bezpečným a krásnym. Teraz treba myslieť v prvom rade na to, čím prechádzajú a vyjadriť podporu a sústrasť. Všetko ostatné vyrieši čas. Neviem, čo to bude znamenať. Ako poznám Michala Kaščáka, určite urobil všetko, čo bolo potrebné a možné."

radicova.jpgIveta Radičová, politička: "Tá správa mnou obrovským spôsobom otriasla. Mala som o tých mladých ľudí strach. Zamýšľala som sa nad tým, čo to znamená pre festival do budúcna. Či to bola situácia, ktorej sa dala predísť alebo nám príroda kruto vracia ako sa k nej správame. Sú tragédie, ktorým sa vyhnúť nedá a ja sa nádejam, že to nebude znamenať ukončenie tohto festivalu. Je to kruté."

figel.jpgJán Figeľ, eurokomisár: "Chcem vyjadriť úprimnú sústrasť všetkým, ktorých nešťastie postihlo. Myslím aj na Michala Kaščáka, s ktorým som sa v sobotu o tretej lúčil. Potrebujeme venovať pri rôznych masových podujatiach oveľa väčšiu pozornosť technickým, organizačným aj bezpečnostným podmienkam. Odchádzal som na Skalku na iné podujatie a bolo vidno, že už to začína byť vážne."

mož, peb, kv, her

"Okamžite sa vyrojili mraky vševedkov, ktorí presne vedia, kto je za to zodpovedný - Mišo Kaščák. poniektorí by ho už najradšej videli zlynčovaného. A prečo vlastne?" pýta sa na svojom blogu Peter Černák.

Mala by byť Pohoda aj budúci rok? Hlasujte v ankete na titulke sme.sk.

Patríte k ľuďom, ktorí chcú Kaščákovi povedať, že mu veria a mal by v Pohode pokračovať? Povedzte to v podpornej skupine na Facebooku.

infograf_m.jpg

Kliknite pre zväčšenie infografu.

Chvíľu sme dúfali, že je to len fáma

Na začiatku to vyzeralo ako náš kapelový folklór. V poslednej dobe, keď naša kapela Živé kvety hrá na nejakom festivale, väčšinou začne pršať. Už sme si na to zvykli. Keď sme v sobotu prichádzali o druhej poobede na pódium, už bolo zatiahnuté a počas koncertu som videl, že už niektorí ľudia majú na sebe pršiplášte. Skončili sme, keď zo zákulisia prišiel za na nami Hulo a povedal, že musíme skončiť.

Mali sme ešte pred sebou dve - tri pesničky, vrátame Komínov, no pôvodne sme si mysleli, že už sme vyčerpali náš hodinový čas. Na pódium prišiel Mišo Kaščák a oznámil, že na tri hodiny Bažant stage zmĺkne a varoval ľudí pred prichádzajúcou búrkou.

Príliš som ho nevnímal. Spamätával som sa z vydareného koncertu, len Lucia si všimla, že má na tvári podivný ustarostený výraz.

Mali sme dobrý pocit - zahrali sme štyri nové pesničky, na veľkom pódiu, ktoré nás trochu strašilo, sme sa cítili ako doma. Hm, to prejde, hovoril som si cestou do zákulisia. Stretol som kamarátku Janku, tú som tak zarozprával, že nestíhala koncert AMO. Mne sa nikam nechcelo, bol som unavený a hladný.

V stane bolo skvele. Na pódiu dohrávala kapela s prízračným menom Burning Hell. Sedeli sme s našimi kamarátmi, stenami lomcoval vietor a dážď, ale cítili sme sa v bezpečí. Už neviem, kto to povedal, či Boris z Kosy z nosa, či niekto iný, že O2 Arena sa zrútil a zomrel jeden človek.

Jediná sekunda všetko zmenila. Zrazu bolo ticho, sedeli sme v šoku a pozerali na seba. Skúšali sme zistiť viac, ale v tvárach Ďura Kušnierika a Slnka, ktorí mali na starosti ČSOB Arenu, bolo cítiť veľké zhrozenie.

Na chvíľu sme si vydýchli, keď jeden organizátorov povedal, že nik nie je mŕtvy. No išlo len o fámu, ktorú vyvrátila krutá pravda.

Cestou z festivalu som dostal sms od Janky: „Asi si mi zachránil život." Vysvetlila, že pre meškanie stála desať metrov od smutného miesta.

V noci sme v Bratislave nevedeli zahnať temné myšlienky. Tie sa vždy vracali a nasledovali ich minúty ticha.

Mysleli sme na ľudí pod stanom, na Miša a jeho partiu z Pohody, na to, čo tento festival pre nás a pre ostatných ľudí znamená. Bolo by smutné, keby sa to všetko skončilo.

Cítim, že Pohoda aj my musíme ísť ďalej.

Peter Bálik

Autor je členom skupiny Živé kvety a redaktorom SME

Najčítanejšie na SME Domov


Inzercia - Tlačové správy


 1. Objavte majestátne Tatry kúsok po kúsku
 2. Najvýhodnejšie ročné online predplatné SME.sk len za 29€
 3. Nový supermarket Fresh otvorili na Aničke
 4. Aké sú gastrotrendy pre rok 2018?
 5. Chcete bývať na dobrom mieste? Zakotvite v Adlerovej!
 6. Egejská riviéra: Ktoré letovisko je pre vás najlepšie?
 7. Slovensko má pralesy, púšť aj kameňopád. Už ste ich videli?
 8. Volkswagen T-Roc: Pre nerozhodných
 9. Leto 2018 v Grécku s odletom z Bratislavy
 10. Dlhopisy 7,25 % p.a. majú najvýhodnejšiu nákupnú cenu v roku
 1. Objavte majestátne Tatry kúsok po kúsku
 2. Najvýhodnejšie ročné online predplatné SME.sk len za 29€
 3. Nový supermarket Fresh otvorili na Aničke
 4. Attracting talent – Why Millennials are choosing to join Johnson
 5. Aké sú gastrotrendy pre rok 2018?
 6. Chcete bývať na dobrom mieste? Zakotvite v Adlerovej!
 7. Alarica – new business project in the market of shoes
 8. Ako jazdiť na snehu alebo ľade?
 9. Egejská riviéra: Ktoré letovisko je pre vás najlepšie?
 10. Slovensko má pralesy, púšť aj kameňopád. Už ste ich videli?
 1. Egejská riviéra: Ktoré letovisko je pre vás najlepšie? 7 605
 2. Slovensko má pralesy, púšť aj kameňopád. Už ste ich videli? 7 046
 3. Nový supermarket Fresh otvorili na Aničke 3 802
 4. Volkswagen T-Roc: Pre nerozhodných 3 125
 5. Objavte majestátne Tatry kúsok po kúsku 2 896
 6. Chcete bývať na dobrom mieste? Zakotvite v Adlerovej! 2 258
 7. Leto 2018 v Grécku s odletom z Bratislavy 2 213
 8. Najvýhodnejšie ročné online predplatné SME.sk len za 29€ 1 913
 9. Aké sú gastrotrendy pre rok 2018? 1 666
 10. Dlhopisy 7,25 % p.a. majú najvýhodnejšiu nákupnú cenu v roku 1 506

Hlavné správy zo Sme.sk

ŠPORT

Ďalší úder pre Rusov. Prišli takmer o všetky hviezdy a znovu hovoria o bojkote

Medzinárodný olympijský výbor vydal zoznam ruských športovcov, ktorí môžu štartovať v Pjongčangu.

DOMOV

Znalca odsúdili za platinové sitká na desať rokov

Druhého obžalovaného Juraja Lettricha súd oslobodil.

KOMENTÁRE

Detská prostitúcia by mohla prekážať aj Kaliňákovi

Štát zlyháva v najzákladnejšej povinnosti chrániť bezpečnosť občanov.

KOMENTÁRE

Urazili ste môjho priateľa, pán premiér

Viem, nemenovali ste ho. Ale označili ste ho jeho náboženským vyznaním.

Neprehliadnite tiež

Kauzu toxickej skládky vo Vrakuni bude sledovať aj Brusel

Europarlament bude sledovať implementáciu legislatívy Únie pri riešení skládky.

Na západnom a strednom Slovensku sa môže tvoriť poľadovica

V Jelšave, Martine a vo Vrútkach je zhoršená kvalita ovzdušia.

Štátny podnik po prvýkrát zverejnil plán ťažby dreva v Bratislave a okolí

Aktivisti oceňujú snahu podniku Lesy SR komunikovať transparentnejšie.

Žitňanská by mala získať kontrolu nad väzenskou a justičnou strážou

Ústavnoprávný výbor odobril novelu zákona, posledné slovo bude mať parlament.

Študenti napísali Ficovi list, od premiéra žiadajú splnenie sľubov

Študenti chcú, aby premiér začal riešiť otázku rekonštrukcie vysokoškolských internátov a dotácií bývania študentov.