Kto zlyhal? Organizátor alebo stan

(AKTUALIZOVANÉ o VIDEO) Podľa meteorológa išlo o štandardnú búrku. Mimoriadny úkaz radary neukázali. Stan mal vydržať.

Hlavné scény mali omnoho väčšie a rizikovejšie konštrukcie. Mali sme poradu a konzultácie. Rátali sme s tým, že náš stan by mal odolať sile vetra. Matúš Vallo, manažér O2 arény. Na fotografii hasiči pred rozpadnutou arénou.(Zdroj: SITA)

Podľa meteorológa išlo o štandardnú búrku. Mimoriadny úkaz radary neukázali. Stan mal vydržať.

BRATISLAVA.TRENČÍN. Rodičom s deťmi odporúčame, aby opustili festival. Takýto pokyn zaznel v sobotu o tretej hodine na všetkých hlavných pódiách festivalu Pohoda vrátane O2 Arény. Blížila sa búrka a organizátori nechceli nič riskovať. V tom čase bolo na festivale viac ako 30­tisíc ľudí všetkých vekových kategórií. Organizátori predčasne ukončili koncerty na hlavnom aj druhom pódiu.

Kým to prišlo, nehralo sa už na žiadnom pódiu, iba v jednej aréne. A to sa stalo osudné. Polícia dnes začala vyšetrovanie, ktoré má ukázať, či je niekto za tragédiu, pri ktorej zomrel človek, zodpovedný. Na mieste bol súdny znalec z odboru statiky, polícia zaistila dokumentáciu k stanu, bude žiadať papiere od jeho výrobcu.

Policajný viceprezident Stanislav Jankovič hovorí o troch verziách vyšetrovania. Buď išlo o nečakaný živel, zanedbanie evakuácie aj tohto pódia, hoci sa vedelo, že prichádza búrka, alebo zlý stan.

Slabá, bežná búrka

Slovenský hydrometeorologický ústav dnes neprirodzený živel vylúčil. Ešte v pondelok a utorok ústav prostredníctvom Slovenského rozhlasu upozorňoval, že v sobotu sa počasie výrazne zmení a prídu búrky. Čakali silné lejaky, blesky. V sobotu o šiestej ráno bol pre Trenčín vyhlásený druhý vážnejší výstražný stupeň pre búrky, ktorý sa až tak často nevyskytuje.

nestastie-web.jpg

Jozef Kozub z ústavu, ktorý mal v sobotu službu povedal, že o dvanástej ho zmenili na menší prvý. Z Pohody mu vraj pravidelne telefonovali. „Povedali sme im, že v okolí je búrková činnosť a môžu búrku očakávať,“ povedal Kozub.

Presný čas búrky ani sila vetra sa podľa neho určiť nedajú. Môže to byť pár minút, počas ktorých sa slabá búrka zmení na obrovskú. Grafy však spätne ukázali, že o žiadnu pohromu nešlo.

V Trenčíne vraj namerali iba jeden silný náraz vetra s rýchlosťou 72 kilometrov za hodinu. Podľa Kozuba nejde „až o taký silný vietor“. Rovnako aj búrka, ktorá tam bola, podľa neho nebola výnimočná. „Bola to slabá búrka, nič extra s veľkou intenzitou. Veľkú úlohu hrá však aj terén,“ dodal meteorológ.

Organizátori Pohody tvrdia, že mali informácie o prichádzajúcej búrke. Meteorológovia im vraj povedali, že bude vietor maximálne 54 kilometrov za hodinu. Stan mal podľa nich vydržať minimálne 62 kilometrov za hodinu. Dohodli sa na pokračovaní programu pred vystúpením.

Spadol potichu

Manažérom tragického pódia bol basgitarista skupiny Para Matúš Vallo. Keď sa to stalo, bol vo vnútri a kontroloval, či sa nehýbe konštrukcia stanu.

„Hýbala sa minimálne,“ povedal SME. „Nebol to vietor, ktorý by mohol zdvihnúť takýto kolos. Nebavíme sa o nejakom pivnom stane, ale o šapito pre niekoľko tisíc ľudí, ktorého nosné oceľové stĺpy majú päť ton a každý meter bol uchytený lanami.“

Vallo si myslí, že išlo o nejaký vzdušný vír. Stan podľa Valla spadol bez rachotu, úplne potichu. Stan stavala nemecká firma Bossert–Zelte. Firma stavala stan na Pohode aj minulý rok, na svojej internetovej stránke má napísané, že stavala aj pódiá pre festival Wilsonic alebo pre viedenský štátny balet.

Majiteľ firmy Jakel Bossert včera nedvíhal telefón, žena v sídle jeho firmy povedala, že mu odovzdá odkaz so žiadosťou o vyjadrenie, ale neozval sa. Podľa nej bol na ceste na Slovensko.

Manažér pódia: Nič sme nepodcenili

Basgitarista skupiny Para MATÚŠ VALLO mal na Pohode na starosti pódium 02 arény. Hovorí, že ako stage manažér mal na starosti to, aby skupiny prišli a odišli z pódia načas.

Kde ste boli, keď sa to stalo?

"Bol som vnútri stanu a kontroloval, do akej miery sa hýbe konštrukcia. Hýbala sa absolútne minimálne."

Nedalo sa to predpokladať?

"Stan spadol v okamihu, bez rachotu či zvukov trhajúcej sa plachty. Úplne potichu. V prvej sekunde tomu nikto neveril, všetci si mysleli, že spadla iba plachta. Vzápätí som sa snažil dostať ľudí preč, aby zostali iba tí, čo pomáhali. Povedal som do vysielačky, že 02 aréna je dole a vtedy sa ukázalo, záchranný mechanizmus na Pohode je famózny. Do štyridsiatich sekúnd prišli sanitky, hasiči, ochranka a potom aj Mišo. Všetci pomáhali."

V tom čase bola 02 aréna jediné pódium, ktoré hralo. Prečo?

"Najskôr sa zastavili hlavné scény, ktoré boli omnoho väčšie a tým pádom rizikovejšie konštrukcie. My sme mali poradu a konzultácie, rátalo sa, že náš stan by mal odolať sile vetra. Pred koncertom sme ľudí upozornili na búrku a počas zvukovej skúšky urobili všetky opatrenia. Počasie nevyzeralo tak tragicky, nebol to vietor, ktorý by mohol zdvihnúť takýto kolos.

Nebavíme sa o pivnom stane, ale o šapitó pre niekoľko tisíc ľudí, ktorého nosné oceľové stĺpy majú päť ton a každý meter bol uchytený lanami, na ktoré sme vešali pásky, aby sa ľudia nezranili. Ten stan ustál omnoho silnejší vietor než aký bol v sekunde nešťastia. Myslím si, že išlo o nejaký vzdušný vír, ktorý keby narazil inde, tak stany lietajú do nenormálnej výšky."

Podľa vás teda išlo o prírodnú katastrofu, ktorej sa nedalo zabrániť?

"To bol prírodný úkaz - za sekundu sa zdvihli hrubé oceľové stĺpy a posunuli o päťdesiat metrov. Tesne pred tým nešťastím nebol nápor vetra príliš iný ako zvykne bývať na festivale. "

Keď si celú situáciu prehrávate s odstupom dňa, robili by ste niečo inak?

"Môžem povedať len to, že zo strany agentúry Pohoda boli urobené všetky opatrenia, ktoré bolo treba urobiť. Podľa našich informácií to pódium malo vydržať oveľa silnejší vietor. Ešte sme ho zabezpečili tak, že bočné plachty boli zrolované a uvoľnené, aby to zvládlo nápor vetra.

Bolo dohodnuté, v akých podmienkach sa stan zastavuje a definitívne uvoľňuje od ľudí. Úsilie nerušiť koncert, kým to nie je naozaj nevyhnutné, bolo, ale Pohoda je veľmi ďaleko od toho aby vznikalo nebezpečenstvo pre ľudí. Na toto je festival veľmi háklivý. Nič sme nepodcenili, s takouto situáciou sa nedalo rátať."

Oliver Rehák

ROZHOVOR S MATÚŠOM VALLOM NEBOL AUTORIZOVANÝ.

Stan treba strážiť

Odborníci hovoria, že stany sa evakuujú pri zlom počasí bežne.

BRATISLAVA. Každý stan určený na kultúrne podujatie má vlastné parametre, ktoré musí spĺňať. Jozef Paldus, ktorý má firmu na prenájom stanov, hovorí, že súčasťou jeho zmluvy s usporiadateľmi je, že pri rýchlosti vetra 80 kilometrov za hodinu stan evakuuje. Na Pohode bolo 72 kilometrov za hodinu.

Zažil to minulý rok na festivale v Břeclavi. Vietor fúkal rýchlosťou 92 kilometrov za hodinu, ale jeho stan vydržal. Bol však už prázdny, aj keď sa účastníkom z neho nechcelo.
Na Pohode staval v minulosti Tatra banka arénu a teraz stan O2. Nie arénu, ktorá spadla. Stan, ktorý je menší, zavrel už o druhej hodine.

„Je to zodpovednosť majiteľa stanu," myslí si Paldus. Keď má na akcii stan, je pri ňom pre istotu celý čas.
Podobný stan ako O2 aréna ponúka na prenájom aj Mirek Kurka. Pôvodne mal na Pohode stáť jeho stan, ale organizátori napokon uprednostnili inú firmu pre nižšiu cenu. Kurka si myslí, že stan nemal mať otvorené bočné plachty, ale práve naopak zatvorené. To pre ČTK povedal aj organizátor festivalu Rock for People Michal Thomes.

mož, tp
Chronológia nešťastia

PIATOK

 • Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) vydal na internetovej stránke výstrahu 2. stupňa. Tá sa od soboty 18. júla od 10. hodiny týka niekoľkých okresov na západe a severozápade Slovenska.
 • SHMÚ očakáva miestami výskyt silných búrok, lokálne aj s krúpami, ktoré predstavujú zvýšené nebezpečenstvo pre ľudské aktivity. S búrkami môžu byť spojené prívalové zrážky s úhrnmi 30 až 60 mm a nárazy vetra s rýchlosťou 16 - 22 m/s. Výstrahu neskôr zmenili na1. stupeň

SOBOTA

 • cca 15.00 Michal Kaščák odporúča rodinám s malými deťmi opustiť areál festivalu alebo ísť sa ukryť. Na obzore sa objavuje tmavá oblačnosť.
 • 15.45 Skupina Diego dostáva uprostred pesničky od pódiového manažéra pokyn okamžite opustiť scénu Tesco Stage.
 • cca 16.00 h Zasiahla prietrž mračien festivalový areál. Krytiny dvoch kupolovitých stanov boli pod náporom vetru zničené. Silný nápor vetru v kombinácii so vzdušným vírom zničil strechu tanečnej arény, ktorá sa zrútila.
 • 16.04 Na núdzové číslo 112 prichádza prvý telefonát o nešťastí. Informácia udáva, že na festivale Pohoda sa zrútil stan.
 • cca 17.00 Začala evakuácia návštevníkov festivalu.
 • 18.20 Hovorkyňa SAD Trenčín oznamuje, že všetky autobusy z prímestskej dopravy aj MHD sú momentálne k dispozícii na festivale a až do odvolania nebude premávať veľké množstvo pravidelných liniek. na letisku sa tvoria kolóny, dopravná situácia je pre súkromné vozidlá kritická.
 • cca 21.00 Zlepšuje sa kritická dopravná situácia pre súkromné vozidlá.
tp
Vietor zničil aj Street Fest v Šuranoch

Minulý rok zabil blesk na festivale dvoch ľudí. Búrka a vietor nerobili tento rok problém len Pohode.

BRATISLAVA. Silný vietor a dážď ukončil aj festival Street Fest, ktorý sa v piatok a sobotu konal v Šuranoch neďaleko Nitry. Živel v sobotu roztrhol plachtu, na pódium sa začala valiť voda a na festivale odišla elektrina. Našťastie, nikto nebol zranený.

„Neverili sme, že to príde. Ešte na obed pieklo slnko, no všetko sa zmenilo počas jedinej hodiny. Začalo pršať, ale väčšie starosti nám robil silný vietor, ktorý roztrhol plachtu na pódiu. Keď nám vypadla elektrina, rozhodli sme sa pre koniec,“ hovorí jeden z organizátorov Street Festu Michal Svýba, zameranom na punkovú, metalovú a hardcorovú scénu.

V piatok na festivale pieklo slnko, v sobotu sa všetko radikálne zmenilo. V sobotu bolo na festivale okolo 400 ľudí. Po ohlásení konca väčšina z nich odišla, približne stovka sa schovala v stane, podľa organizátorov podobnom, aký v sobotu spadol na Pohode.

Organizátori šurianskeho festivalu zvažovali, či chcú v budúcnosti pokračovať. „Je to obrovská zodpovednosť. Pozrite sa, čo sa stalo na Pohode a pred rokom na Hardfeste, kde blesk zabil dvoch ľudí. Bude záležať na tom, či sa organizátori s tým vyrovnajú a do akej miery nesú zodpovednosť za životy,“ dodal organizátor.

peb

Najčítanejšie na SME Domov


Inzercia - Tlačové správy


 1. Pivný bar Senica: Miesto, kde objavíte, ako má chutiť pivo
 2. Volkswagen Golf: Viac, než facelift
 3. Plavba východným Stredomorím so slovenským sprievodcom
 4. Hotovosť, internet či karta? Najbezpečnejšie je platenie mobilom
 5. Už ste niekedy jedli v garáži? Tá v Trenčíne stojí za to
 6. Staré Dobré Mexiko: Už vieme prečo východniari chvália Šariš
 7. Objavte netušené možnosti nových firemných kreditných kariet
 8. Najväčšie first moment zľavy končia vo februári
 9. Boj s podvodníkmi stáčajúcimi odometre stojí bazáre státisíce
 10. Bezpečné a prestížne bývanie v Bratislave s novým symbolom mesta
 1. Pivný bar Senica: Miesto, kde objavíte, ako má chutiť pivo
 2. Projekt "Zvýšenie odborných kapacít v oblasti práce s mládežou"
 3. Malé knedličky, veľké dojmy
 4. Volkswagen Golf: Viac, než facelift
 5. Plavba východným Stredomorím so slovenským sprievodcom
 6. Projekt First Lego League podporila Nadácia Pontis
 7. Klienti majú často pocit, že potrebujú spracovať len projekt
 8. Na bolesti chrbta pomôžu kúpele
 9. Na bolesti chrbta pomôžu kúpele
 10. 3 úlohy, ktoré vyrieši minerálna vlna najlepšie
 1. Už ste niekedy jedli v garáži? Tá v Trenčíne stojí za to 11 566
 2. Hotovosť, internet či karta? Najbezpečnejšie je platenie mobilom 11 207
 3. Staré Dobré Mexiko: Už vieme prečo východniari chvália Šariš 7 810
 4. Plavba východným Stredomorím so slovenským sprievodcom 6 550
 5. Boj s podvodníkmi stáčajúcimi odometre stojí bazáre státisíce 6 121
 6. Najväčšie first moment zľavy končia vo februári 4 115
 7. Prečo majú Slováci stále radšej hypotéku ako prenájom? 4 023
 8. Bezpečné a prestížne bývanie v Bratislave s novým symbolom mesta 3 511
 9. Klasickým gastrolístkom konkuruje už aj nová stravovacia karta 2 561
 10. Objavte netušené možnosti nových firemných kreditných kariet 2 477

Hlavné správy zo Sme.sk

DOMOV

Inštruktor lyžovania: Ľudia často preceňujú svoje sily

Vlado Zboja je tréner a medzinárodný horský vodca. Zdolal napríklad aj Everest, na Kubínskej holi vedie školu lyžovania.

KOMENTÁRE

Pozrite, čo sa stalo na Slovensku, hromží Trump pred kamerami

Preceňovanie utečeneckej témy odpútava pozornosť od úplatkov.

DOMOV

Úrazov na svahoch je viac, v Jasnej chcú rozšíriť zjazdovku

Záchranári zaznamenali viac ako 1 400 úrazov na lyžiarskych svahoch.

Neprehliadnite tiež

Nicholsonová tiež zvažovala odchod z SaS, teraz má dve možnosti

Tvrdí, že ak zo strany odíde, tak odíde z politiky celkom.

Lajčák: Je dôležité, aby V4 nebola vnímaná ako zoskupenie proti EÚ

Slovensko patrí aj do Slavkovského formátu, kde komunikácia prebieha na expertnej úrovni.

Sulík alebo Matovič? Opozícia podľa niektorých poslancov nemá lídra

Predseda Most-Híd Béla Bugár otázku líderstva považuje za ťažkú.

Michael Kocáb: Som hrdý slniečkar, s tvrdou silou nemáme šancu

Hudobník Michael Kocáb pre SME hovorí, že nie je žiadny rusofób. Aj to mohlo podľa neho prispieť k bezproblémovému odsunu sovietskych vojsk z Československa.


Už ste čítali?

Domov NajnovšieNajčítanejšieDesktop