Podľa meteorológa išlo o štandardnú búrku. Mimoriadny úkaz radary neukázali. Stan mal vydržať.
BRATISLAVA.TRENČÍN. Rodičom s deťmi odporúčame, aby opustili festival. Takýto pokyn zaznel v sobotu o tretej hodine na všetkých hlavných pódiách festivalu Pohoda vrátane O2 Arény. Blížila sa búrka a organizátori nechceli nič riskovať. V tom čase bolo na festivale viac ako 30tisíc ľudí všetkých vekových kategórií. Organizátori predčasne ukončili koncerty na hlavnom aj druhom pódiu.
Kým to prišlo, nehralo sa už na žiadnom pódiu, iba v jednej aréne. A to sa stalo osudné. Polícia dnes začala vyšetrovanie, ktoré má ukázať, či je niekto za tragédiu, pri ktorej zomrel človek, zodpovedný. Na mieste bol súdny znalec z odboru statiky, polícia zaistila dokumentáciu k stanu, bude žiadať papiere od jeho výrobcu.
Sledujte videá z rozpadnutia stanu - KLIKNITE.
Policajný viceprezident Stanislav Jankovič hovorí o troch verziách vyšetrovania. Buď išlo o nečakaný živel, zanedbanie evakuácie aj tohto pódia, hoci sa vedelo, že prichádza búrka, alebo zlý stan.
Slabá, bežná búrka
Slovenský hydrometeorologický ústav dnes neprirodzený živel vylúčil. Ešte v pondelok a utorok ústav prostredníctvom Slovenského rozhlasu upozorňoval, že v sobotu sa počasie výrazne zmení a prídu búrky. Čakali silné lejaky, blesky. V sobotu o šiestej ráno bol pre Trenčín vyhlásený druhý vážnejší výstražný stupeň pre búrky, ktorý sa až tak často nevyskytuje.
Jozef Kozub z ústavu, ktorý mal v sobotu službu povedal, že o dvanástej ho zmenili na menší prvý. Z Pohody mu vraj pravidelne telefonovali. „Povedali sme im, že v okolí je búrková činnosť a môžu búrku očakávať,“ povedal Kozub.
Presný čas búrky ani sila vetra sa podľa neho určiť nedajú. Môže to byť pár minút, počas ktorých sa slabá búrka zmení na obrovskú. Grafy však spätne ukázali, že o žiadnu pohromu nešlo.
V Trenčíne vraj namerali iba jeden silný náraz vetra s rýchlosťou 72 kilometrov za hodinu. Podľa Kozuba nejde „až o taký silný vietor“. Rovnako aj búrka, ktorá tam bola, podľa neho nebola výnimočná. „Bola to slabá búrka, nič extra s veľkou intenzitou. Veľkú úlohu hrá však aj terén,“ dodal meteorológ.
Organizátori Pohody tvrdia, že mali informácie o prichádzajúcej búrke. Meteorológovia im vraj povedali, že bude vietor maximálne 54 kilometrov za hodinu. Stan mal podľa nich vydržať minimálne 62 kilometrov za hodinu. Dohodli sa na pokračovaní programu pred vystúpením.
Spadol potichu
Manažérom tragického pódia bol basgitarista skupiny Para Matúš Vallo. Keď sa to stalo, bol vo vnútri a kontroloval, či sa nehýbe konštrukcia stanu.
„Hýbala sa minimálne,“ povedal SME. „Nebol to vietor, ktorý by mohol zdvihnúť takýto kolos. Nebavíme sa o nejakom pivnom stane, ale o šapito pre niekoľko tisíc ľudí, ktorého nosné oceľové stĺpy majú päť ton a každý meter bol uchytený lanami.“
Vallo si myslí, že išlo o nejaký vzdušný vír. Stan podľa Valla spadol bez rachotu, úplne potichu. Stan stavala nemecká firma Bossert–Zelte. Firma stavala stan na Pohode aj minulý rok, na svojej internetovej stránke má napísané, že stavala aj pódiá pre festival Wilsonic alebo pre viedenský štátny balet.
Majiteľ firmy Jakel Bossert včera nedvíhal telefón, žena v sídle jeho firmy povedala, že mu odovzdá odkaz so žiadosťou o vyjadrenie, ale neozval sa. Podľa nej bol na ceste na Slovensko.
Manažér pódia: Nič sme nepodcenili
Basgitarista skupiny Para MATÚŠ VALLO mal na Pohode na starosti pódium 02 arény. Hovorí, že ako stage manažér mal na starosti to, aby skupiny prišli a odišli z pódia načas.
Kde ste boli, keď sa to stalo?
"Bol som vnútri stanu a kontroloval, do akej miery sa hýbe konštrukcia. Hýbala sa absolútne minimálne."
Nedalo sa to predpokladať?
"Stan spadol v okamihu, bez rachotu či zvukov trhajúcej sa plachty. Úplne potichu. V prvej sekunde tomu nikto neveril, všetci si mysleli, že spadla iba plachta. Vzápätí som sa snažil dostať ľudí preč, aby zostali iba tí, čo pomáhali. Povedal som do vysielačky, že 02 aréna je dole a vtedy sa ukázalo, záchranný mechanizmus na Pohode je famózny. Do štyridsiatich sekúnd prišli sanitky, hasiči, ochranka a potom aj Mišo. Všetci pomáhali."
V tom čase bola 02 aréna jediné pódium, ktoré hralo. Prečo?
"Najskôr sa zastavili hlavné scény, ktoré boli omnoho väčšie a tým pádom rizikovejšie konštrukcie. My sme mali poradu a konzultácie, rátalo sa, že náš stan by mal odolať sile vetra. Pred koncertom sme ľudí upozornili na búrku a počas zvukovej skúšky urobili všetky opatrenia. Počasie nevyzeralo tak tragicky, nebol to vietor, ktorý by mohol zdvihnúť takýto kolos.
Nebavíme sa o pivnom stane, ale o šapitó pre niekoľko tisíc ľudí, ktorého nosné oceľové stĺpy majú päť ton a každý meter bol uchytený lanami, na ktoré sme vešali pásky, aby sa ľudia nezranili. Ten stan ustál omnoho silnejší vietor než aký bol v sekunde nešťastia. Myslím si, že išlo o nejaký vzdušný vír, ktorý keby narazil inde, tak stany lietajú do nenormálnej výšky."
Podľa vás teda išlo o prírodnú katastrofu, ktorej sa nedalo zabrániť?
"To bol prírodný úkaz - za sekundu sa zdvihli hrubé oceľové stĺpy a posunuli o päťdesiat metrov. Tesne pred tým nešťastím nebol nápor vetra príliš iný ako zvykne bývať na festivale. "
Keď si celú situáciu prehrávate s odstupom dňa, robili by ste niečo inak?
"Môžem povedať len to, že zo strany agentúry Pohoda boli urobené všetky opatrenia, ktoré bolo treba urobiť. Podľa našich informácií to pódium malo vydržať oveľa silnejší vietor. Ešte sme ho zabezpečili tak, že bočné plachty boli zrolované a uvoľnené, aby to zvládlo nápor vetra.
Bolo dohodnuté, v akých podmienkach sa stan zastavuje a definitívne uvoľňuje od ľudí. Úsilie nerušiť koncert, kým to nie je naozaj nevyhnutné, bolo, ale Pohoda je veľmi ďaleko od toho aby vznikalo nebezpečenstvo pre ľudí. Na toto je festival veľmi háklivý. Nič sme nepodcenili, s takouto situáciou sa nedalo rátať."
Oliver Rehák
ROZHOVOR S MATÚŠOM VALLOM NEBOL AUTORIZOVANÝ.
Stan treba strážiť
Odborníci hovoria, že stany sa evakuujú pri zlom počasí bežne.
BRATISLAVA. Každý stan určený na kultúrne podujatie má vlastné parametre, ktoré musí spĺňať. Jozef Paldus, ktorý má firmu na prenájom stanov, hovorí, že súčasťou jeho zmluvy s usporiadateľmi je, že pri rýchlosti vetra 80 kilometrov za hodinu stan evakuuje. Na Pohode bolo 72 kilometrov za hodinu.
Zažil to minulý rok na festivale v Břeclavi. Vietor fúkal rýchlosťou 92 kilometrov za hodinu, ale jeho stan vydržal. Bol však už prázdny, aj keď sa účastníkom z neho nechcelo.
Na Pohode staval v minulosti Tatra banka arénu a teraz stan O2. Nie arénu, ktorá spadla. Stan, ktorý je menší, zavrel už o druhej hodine.
„Je to zodpovednosť majiteľa stanu," myslí si Paldus. Keď má na akcii stan, je pri ňom pre istotu celý čas.
Podobný stan ako O2 aréna ponúka na prenájom aj Mirek Kurka. Pôvodne mal na Pohode stáť jeho stan, ale organizátori napokon uprednostnili inú firmu pre nižšiu cenu. Kurka si myslí, že stan nemal mať otvorené bočné plachty, ale práve naopak zatvorené. To pre ČTK povedal aj organizátor festivalu Rock for People Michal Thomes.
mož, tp
Chronológia nešťastia
PIATOK
Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) vydal na internetovej stránke výstrahu 2. stupňa. Tá sa od soboty 18. júla od 10. hodiny týka niekoľkých okresov na západe a severozápade Slovenska. SHMÚ očakáva miestami výskyt silných búrok, lokálne aj s krúpami, ktoré predstavujú zvýšené nebezpečenstvo pre ľudské aktivity. S búrkami môžu byť spojené prívalové zrážky s úhrnmi 30 až 60 mm a nárazy vetra s rýchlosťou 16 - 22 m/s. Výstrahu neskôr zmenili na1. stupeň SOBOTA
cca 15.00 Michal Kaščák odporúča rodinám s malými deťmi opustiť areál festivalu alebo ísť sa ukryť. Na obzore sa objavuje tmavá oblačnosť. 15.45 Skupina Diego dostáva uprostred pesničky od pódiového manažéra pokyn okamžite opustiť scénu Tesco Stage. cca 16.00 h Zasiahla prietrž mračien festivalový areál. Krytiny dvoch kupolovitých stanov boli pod náporom vetru zničené. Silný nápor vetru v kombinácii so vzdušným vírom zničil strechu tanečnej arény, ktorá sa zrútila. 16.04 Na núdzové číslo 112 prichádza prvý telefonát o nešťastí. Informácia udáva, že na festivale Pohoda sa zrútil stan. cca 17.00 Začala evakuácia návštevníkov festivalu. 18.20 Hovorkyňa SAD Trenčín oznamuje, že všetky autobusy z prímestskej dopravy aj MHD sú momentálne k dispozícii na festivale a až do odvolania nebude premávať veľké množstvo pravidelných liniek. na letisku sa tvoria kolóny, dopravná situácia je pre súkromné vozidlá kritická. cca 21.00 Zlepšuje sa kritická dopravná situácia pre súkromné vozidlá. tp
Vietor zničil aj Street Fest v Šuranoch
Minulý rok zabil blesk na festivale dvoch ľudí. Búrka a vietor nerobili tento rok problém len Pohode.
BRATISLAVA. Silný vietor a dážď ukončil aj festival Street Fest, ktorý sa v piatok a sobotu konal v Šuranoch neďaleko Nitry. Živel v sobotu roztrhol plachtu, na pódium sa začala valiť voda a na festivale odišla elektrina. Našťastie, nikto nebol zranený.
„Neverili sme, že to príde. Ešte na obed pieklo slnko, no všetko sa zmenilo počas jedinej hodiny. Začalo pršať, ale väčšie starosti nám robil silný vietor, ktorý roztrhol plachtu na pódiu. Keď nám vypadla elektrina, rozhodli sme sa pre koniec,“ hovorí jeden z organizátorov Street Festu Michal Svýba, zameranom na punkovú, metalovú a hardcorovú scénu.
V piatok na festivale pieklo slnko, v sobotu sa všetko radikálne zmenilo. V sobotu bolo na festivale okolo 400 ľudí. Po ohlásení konca väčšina z nich odišla, približne stovka sa schovala v stane, podľa organizátorov podobnom, aký v sobotu spadol na Pohode.
Organizátori šurianskeho festivalu zvažovali, či chcú v budúcnosti pokračovať. „Je to obrovská zodpovednosť. Pozrite sa, čo sa stalo na Pohode a pred rokom na Hardfeste, kde blesk zabil dvoch ľudí. Bude záležať na tom, či sa organizátori s tým vyrovnajú a do akej miery nesú zodpovednosť za životy,“ dodal organizátor.
peb

Beata
Balogová
