BRATISLAVA. Minister vnútra Robert Kaliňák (Smer-SD) podpísal dnes za vládu SR dohodu s Úradom vysokého komisára OSN pre utečencov (UNHCR) a Medzinárodnou organizáciou pre migráciu, na základe ktorej príde na Slovensko dočasne 101 palestínskych utečencov. Tí strávia od prelomu augusta a septembra v azylovom zariadení v Humennom šesť mesiacov a následne budú presídlení do tretích krajín.
Prevažne pôjde o rodiny, resp. ženy s deťmi, ktoré sa v súčasnosti nachádzajú v zlých podmienkach v utečeneckom tábore Al Waleed v Iraku na hraniciach so Sýrskou arabskou republikou. "Je to príspevok solidarity, ktorí sme týmto ľuďom povinní poskytnúť. Ďakujem, že sme sa pomerne rýchlo dohodli a môžeme im takýmto spôsobom pomôcť," povedal na tlačovej konferencii po podpise dohody Kaliňák.
Zástupca riaditeľa odboru medzinárodného presídľovania Úradu vysokého komisára OSN pre utečencov Vincent Cochetel na otázku, prečo sa presídlenie pripravuje práve v tomto čase, odvetil, že v oblasti, kde sa momentálne utečenci nachádzajú, bude vojenská ochrana zabezpečená len do konca tohto roka. "Bežíme teda o preteky s časom. Treba preto týchto ľudí evakuovať, je ich tam stále tisíc," vysvetlil s tým, že okrem Slovenska reagovalo na výzvu prichýliť utečencov aj Rumunsko.
Zároveň ozrejmil, že Palestínčania počas polročného pobytu v SR najskôr prejdú lekárskymi prehliadkami a potom sú pre nich naplánované rôzne kultúrno-rekreačné aktivity, "aby nejako zabili čas". Slovenčinu sa však podľa jeho slov učiť nebudú, keďže budú smerovať do ďalších krajín a náš jazyk nebudú potrebovať. Ktoré štáty to budú, však zatiaľ Cochetel ani Kaliňák nepovedali.
Minister vnútra pripustil, že palestínski utečenci u nás môžu požiadať o azyl, "ale myslím si, že situácia bude iná". Dohoda podľa jeho slov hovorí o systéme pomoci a my máme za ten polrok vytvoriť priestor, aby ich mohli prebrať ďalšie krajiny. "Podstatné je dostať ich na bezpečné miesto a poskytnúť im adekvátnu starostlivosť," zdôraznil.
Regionálna riaditeľka Medzinárodnej organizácie pre migráciu Argentina Szabados zdôraznila, že zo strany Slovenska ide o veľkorysý akt. "Urobíme všetko preto, aby bol tento projekt úspešný a aby títo ľudia mohli opätovne začať nový život," ubezpečila. Ako tvrdí, azylové centrum v Humennom bude slúžiť ako modelové a môže byť aplikované aj v iných častiach sveta.
Ratifikovaná dohoda, s ktorou vláda súhlasila 15. júla, nadobudla platnosť práve dnes a vyprší jeden mesiac po presídlení utečencov do tretej krajiny. Z dokumentu je zrejmé, že jej schválenie si z rozpočtu ministerstva vnútra vyžiada 362.862 eur (10,9 milióna Sk). Utečencom tak poskytne ubytovanie, stravovanie a základné hygienické potreby v rovnakom rozsahu ako žiadateľom o udelenie azylu.
Žiadosť o spoluprácu pri presídlení týchto ľudí uviaznutých v utečeneckom tábore Al Waleed v Iraku na hraniciach so Sýrskou arabskou republikou zaslal listom predsedovi vlády SR Robertovi Ficovi vysoký komisár OSN pre utečencov António Guterres ešte 20. marca 2009.