ŽILINA. Zdravotný stav dvoch ťažko zranených pri sobotňajšom zrútení stanu na festivale Pohoda v Trenčíne je naďalej vážny a obaja zostávajú v umelom spánku. ČTK to dnes potvrdili zástupcovia žilinskej a martinskej nemocnice, v ktorých pacienti ležia.
Tretia pacientka hospitalizovaná v Martine s vážnymi poraneniami hlavy je podľa lekárov v stabilizovanom stave a komunikuje s okolím. Nešťastie si vyžiadalo jednu obeť a desiatky zranených.
Špeciálne informačné linky spustili po tragickom páde stanu na trenčianskej Pohode. Bližšie informácie o zdravotnom stave svojich príbuzných získajú rodinní príslušníci na linkách +421 961 202 112 alebo +421 905 559 386.
"Ten stav sa oproti včerajšku nezmenil a zostáva naďalej veľmi vážny. Pacient je naďalej v umelom spánku," povedala ČTK Daniela Bekeová, riaditeľka nemocnice v Žiline, v ktorej cez víkend prijali 25-ročného muža s poranenou lebkou. Podľa skorších vyjadrení primára trenčianskeho oddelenia anestéziológie a intenzívnej medicíny Dušana Gašu utrpel muž i devastačné poranenie ľavého oka.
"Obidve pacientky sú po neurochirurgickom výkone na mozgu. Jedna z nich je pri vedomí, komunikuje. Ešte sa jej dokončujú nejaké vyšetrenia. Tá druhá je ešte v umelom spánku," poznamenala prednostka Kliniky anestéziológie a intenzívnej medicíny v martinskej nemocnici Beáta Sániová. O ďalšom vývoji zdravotného stavu dvoch 19-ročných žien špekulovať nechcela.
Po nešťastí na festivale bolo v opatere lekárov vo viacerých slovenských nemociach približne 40 ľudí. Utrpeli najmä zranenia hlavy, krku, hrudníka a chrbtice. Lekári ambulantne ošetrili takmer šesť desiatok ľudí.
Tragédia sa stala v sobotu popoludní počas búrky po tom, čo silný vietor nadvihol veľkorozmerný stan a jeho konštrukcia dopadla na účastníkov festivalu. V tom čase sa v stane nachádzali stovky ľudí. Obeťou tragédie sa stal 29-ročný muž z Piešťan. Organizátori najväčšieho slovenského letného festivalu Pohoda podujatie predčasne ukončili a ľudí evakuovali. Pred nešťastím naň podľa organizátorov prišlo viac než 30.000 ľudí.
Polícia začala trestné stíhanie
Polícia začala v prípade trestné stíhanie, zatiaľ však konkrétnu osobu neobvinila. Šéf festivalu Michal Kaščák už skôr odmietol, že by organizátori podcenili bezpečnostné riziká. Podľa hovorcu Pohody Mária Gešvantnera zatiaľ nie je známe stanovisko firmy, ktorá zborený stan stavala. "Sme veľmi zvedaví na ich vysvetlenie," poznamenal.
Organizátori Pohody prostredníctvom svojej internetovej stránky vyjadrili sústrasť pozostalým obete, s ktorými sa podľa Gešvantnera usilujú naďalej spojiť. Hovorca zatiaľ nevedel jednoznačne povedať, či príbuzných odškodnia. "Je to predčasná otázka, ale nie je zbytočná," dodal.
Osud festivalu v budúcich rokoch zostáva nejasný. "Je to zložité. Raz si myslíme, že festival áno, potom zasa nie. Ale veľmi o tom nerozmýšľame, je to strašne čerstvé a tá rana je hlboká," uviedol Gešvantner.
Kaliňák: Intenzita počasia neprekračovala štandard takejto búrky
Posledným spúšťacím mechanizmom nešťastia, ku ktorému došlo v sobotu na trenčianskom festivale Pohoda, boli poveternostné podmienky. Pred novinármi to dnes povedal minister vnútra Robert Kaliňák (Smer-SD) s tým, že polícia musí vyšetriť, ako je možné, že toto počasie, ktorého intenzita neprekračovala štandard takejto búrky, mohlo spôsobiť takéto nešťastie.
"To je jedna oblasť, ktorej sa bude vyšetrovanie venovať. Druhou je, či sa takejto udalosti dalo predísť," pokračoval minister. Zároveň zdôraznil, že je potrebné nechať všetkých, aby pracovali. "Je tam obrovské množstvo expertov, statikov, mnoho vecí je už na Kriminalistickom a expertíznom ústave Policajného zboru," povedal Kaliňák. Podľa jeho slov keď budú vyhodnotené všetky dôkazy, určite bude tento prípad adekvátne uzavretý.
Vicepremiér je presvedčený, že integrovaný záchranný systém zafungoval ako mal. "Bola poskytnutá veľmi rýchla odborná pomoc, čo mimoriadne oceňujem. Zapojili sa do nej aj samotní účastníci Pohody, čo uľahčovalo záchranárom prácu, chcem teda oceniť aj občiansku statočnosť," uzavrel.