TRENČÍN.
Organizátor Pohody Michal Kaščák včera prvýkrát po páde stanu rokoval so zástupcom nemeckej firmy BossertZelte, ktorá stan stavala.
„Sme sklamaní, že neprišiel šéf, prišiel človek, ktorý podľa mňa nie je úplne kompetentný. Pri takejto vážnej udalosti očakávame, že príde niekto kompetentnejší,“ povedal Kaščák.
Nemec, ktorý odmietol hovoriť s novinármi a zastupoval šéfa firmy Jakela Bosserta, so sebou priniesol aj dokumentáciu k stanu.
„Nemám žiadne stanovisko,“ povedal SME zakrývajúc si tvár. Z médií bol nervózny. Riaditeľ firmy vraj príde dnes alebo zajtra.
Boli na mieste?
Stále nie je isté, či bol niekto z firmy stále pri stane. Bol povinný tam byť aj na základe zmluvy. Mal sledovať počasie a dávať prípadne pokyn na evakuáciu stavby v prípade rýchlej zmeny počasia.
Kaščák hovorí, že zamestnanec, ktorý prišiel dnes, tvrdí, že tam človeka mali. Organizátori sa mu pritom snažili dovolať aj na nemecké čísla.
Povedal im vraj, že obratom príde. To sa nestalo. Kaščák ani nikoho z firmy nevidel pri záchranných prácach.
Stan by mal podľa dokumentácie vydržať záťaž vetra 17,2 až 20,6 metra za sekundu.
Zástupca nemeckej firmy s médiami hovoriť nechcel. FOTO SME–PETER ŽÁKOVIČ
Michal Kaščák povedal, že mali informácie, že v Trenčíne zafúka maximálne 15 metrov za sekundu, čo je 54 kilometrov za hodinu. Cez systém Aladin sledovali grafickú predpoveď na stránke Slovenského hydrometeorologického ústavu.
Model predpovedal rýchlosť vetra 15 metrov za sekundu pre daný región. V okolí Trenčína malo byť len okolo desať metrov za sekundu, čiže 36 kilometrov za hodinu.
Agentúra SITA vydala o pol tretej popoludní správu, podľa ktorej SHMÚ predpokladala pre územie Slovenska vietor 17 až 26 metrov za sekundu. Organizátori však sledovali podrobnejšie grafy. Boli presvedčení o tom, že stan by mal nápor vetra vydržať.
Polícia vyšetruje
Reálne meteorológovia namerali v Trenčíne 20 metrov za sekundu, teda 72 kilometrov za hodinu. Polícia prípad vyšetruje ako trestný čin všeobecného ohrozenia. Ak by zistila, že za tragédiu nie je zodpovedné počasie, ale konkrétna osoba, páchateľom hrozí až desať rokov väzenia.
Zabudnuté veci posielajú aj poštou
V areáli festivalu od soboty stále zbierajú rozfúkané predmety.
TRENČÍN. Na tráve, kde ešte v sobotu stálo stanové mesto pre tisícky ľudí, sa včera prechádzalo niekoľko desiatok ľudí v reflexných vestách. Do plastových vriec už od nedele triedia veci, ktoré vietor rozfúkal po celom areáli. „Našiel som nejaké centy, stany,“ hovorí mladý muž. Spal len štyri hodiny.
V sídle organizátorov festivalu na letisku sú dve miestnosti s nájdenými vecami. Osobné doklady sú očíslované, včera okolo obeda ich mali 75. Niektoré pošlú účastníkom poštou. Občianske preukazy nie sú problém, bankomatové karty však nemajú adresy.
Ivana z Trenčína si prišla včera po doklady. Zostali v jej stane aj s ostatnými vecami, keď utekala preč.
„Nenašli sme to, ale už s tým ani nepočítame. V nedeľu odchádzame na dovolenku.“ Dúfa, že doklady si za týždeň stihne vybaviť.
„Nájdené veci aj odfotografujeme a zverejníme na našej internetovej stránke,“ povedal hovorca festivalu Mário Gešvantner. „Vždy po každom festivale zostanú takéto veci, ale teraz ich je viac.“
Zabudnuté a stratené veci z Pohody. FOTO SME – PETER ŽÁKOVIČ
Na trenčianskom letisku prebiehali v pondelok upratovacie práce. FOTO SME – PETER ŽÁKOVIČ
mož
Trenčín nie je veterné mesto
Na Trenčianskom letisku bývajú ročne približne tri búrky so silným vetrom.
BRATISLAVA. Trenčianska kotlina obkolesená Bielymi Karpatami, Strážovskými vrchmi a Inoveckým pohorím, v ktorej sa nachádza trenčianske letisko, nepatrí podľa meteorológov k veterným lokalitám.
Zriedkavé sú v tejto oblasti podľa predstaviteľov letiska aj búrky so silným vetrom podobné tej, ktorá v sobotu počas festivalu Pohoda sfúkla veľké šapitó. Napriek tomu však meteorológovia nevylučujú, že sa pod sobotnú tragédiu mohol podpísať silný vietor s horizontálnym vzdušným vírom.
„Posledná podobná búrka bola vlani 15. augusta," vysvetľuje Irena Regulová, hovorkyňa Leteckých opravovní Trenčín, v správe ktorých je trenčianske letisko. Obdobné búrky sú podľa nej do roka približne tri.
Meteorológ Jozef Csaplár zo Slovenského hydrometeorologického ústavu hovorí, že oblasť Trenčína patrí z pohľadu búrok k slovenskému priemeru až k miernemu nadpriemeru. Ešte zriedkavejší je podľa neho v okolí Trenčína vietor. „Oblasť Trenčína rozhodne nepatrí medzi veterné oblasti," dodáva Čaplár.
Napriek tejto poveternostnej a klimatickej charakteristike trenčianskej kotliny poznamenáva, že búrka môže „poprieť" všetky vlastnosti spomínanej lokality.
Klimatológ Milan Lapin a meteorológ Csaplár považujú za málo pravdepodobnú hypotézu, žeby stan na Pohode zrútil vertikálny vzdušný vír. Ten je charakteristický svojím lievikovitým tvarom, ktorý by bol podľa Lapina v sobotu poobede iste dobre viditeľný. Csaplár však nevylučuje, žeby pádu stanu mohol dopomôcť horizontálny vzdušný vír. Ide podľa neho o prúd studeného vzduchu, ktorý sa ako voda „vylieva" na zem a v odraze od nej sa krúti a mení smer.
Podľa meteorológa sa nedá úplne vylúčiť ani to, že šapitó zrútil o niečo silnejší vietor, ako 72 km/h, ktorý namerala automatická meteorologická stanica, ktorá je od miesta nešťastia vzdialená necelý kilometer. Zrekonštruovať presne meteorologickú situáciu zo soboty poobedia z miesta tragédie nie je podľa Csaplára možné, lebo ústav nedisponuje takými presnými meraniami.
Peter Ťapuška riaditeľ letiska Sliač hovorí, že vo všeobecnosti platí, že ideálnou lokalitou pre letisko je rovina bez kopcov, kde minimálne fúka vietor, nie sú veľké úhrny zrážok a nebývajú na nej hmly. Nakoľko je Slovensko hornatá krajina musia robiť projektanti letísk kompromisy s víziou, čo najviac sa priblížiť ideálu.
Ján Krempaský
iDNES: Za nešťastie nemôže organizátor, skôr majiteľ stanu
PRAHA. Za tragédiu, ktorá sa odohrala v sobotu na trenčianskom festivale Pohoda, nemôže jej organizátor. Ak za ňu niekto môže, je to majiteľ stanu, ktorý spadol, píše český internetový server iDnes.cz. Zodpovednosť za udalosť, pri ktorej zahynul jeden človek a desiatky ďalších utrpeli zranenia, zrejme leží na majiteľovi stanu - okrem iného preto, že o evakuácii stanu rozhoduje on, a nie organizátor akcie.
Podľa českého podnikateľa Josefa Paldusa, ktorý tiež na Pohode prenajímal stany, organizátor zodpovednosť nenesie. "Kaščák si len požičal stan. On tomu predsa nemôže rozumieť, to je záležitosť majiteľa," povedal pre iDnes.cz Paldus. On svoj stan vypratal v dostatočnom predstihu pred sobotňajšou búrkou.
Podľa Paldusa mala mať táto firma pri stane určite "technika, ktorý by odhadol, či stan vyčíňanie počasia vydrží a prípadne nariadil jeho evakuáciu".
SITA

Beata
Balogová
