BRATISLAVA. Vláda SR ani predstavitelia koalície sa nenechajú vydierať v súvislosti so schválenou novelou zákona o štátnom jazyku a do používania slovenčiny si Slovensko nedá "kafrať". Na dnešnej tlačovej konferencii to vyhlásil predseda vlády SR Robert Fico (Smer-SD) ako reakciu na dnešné vyhlásenie maďarského parlamentu, ktorým žiada SR zrušiť schválenú novelu zákona o štátnom jazyku.
"Slovensko je krajina, kde sú plne rešpektované práva príslušníkov národnostných menšín. Je to suverénna krajina, v ktorej je oficiálnym štátnym jazykom slovenčina. Je tak prirodzené očakávať, že ju bude ovládať každý jeden občan bez ohľadu na národnosť a že každý občan bude mať právo sa v nej dorozumievať," uviedol premiér s tým, že Slovensko v tejto veci nebude brať na zreteľ akékoľvek požiadavky a ultimáta. Podľa jeho slov ak je toto právo odopierané, nastane sankcia.
Domnieva sa, že maďarskí politici akoby nepochopili, že Uhorsko už dávno zaniklo a že nemôžu dávať suverénnej krajine ultimáta alebo požiadavky. "Maďarskí politici by asi boli najradšej, keby Slováci žijúci na juhu Slovenska boli nútení učiť sa po maďarsky, aby tam mohli žiť," konštatoval.
Nemusíme nič vysvetľovať, tvrdí Fico
Šéf kabinetu zdôraznil, že novela jazykového zákona nezmenila nič na vzťahu medzi štátnym jazykom a menšinovými jazykmi. "Práve naopak, v niektorých oblastiach používanie menšinových jazykov rozšírila a zaviedla sankcie za porušovanie jazykového zákona," vysvetlil Fico.
Premiér je presvedčený, že spomínaná novela zodpovedá medzinárodným pravidlám. "My nie sme v polohe, že máme niečo vysvetľovať. To sme kde, to my máme bojovať za svoj vlastný štátny jazyk?" pýtal sa. Zároveň nevylúčil, že niektorí poslanci NR SR sa obrátia pre tento zákon na Ústavný súd SR (takýto krok už avizovala SMK, pozn. TASR).
Reakcie politikov na vyhlásenie maďarského parlamentu - KLIKNITE
"Majú na to právo, ale vláda sa nenechá tlačiť a vydierať maďarským parlamentom. Čo nás majú čo poučovať? To už prekročilo všetky medze," zdôraznil.
Fico priznal, že mu nie sú jasné konkrétne výhrady maďarskej strany k tejto právnej norme. "Je smutné, ak niekto zneužíva vec suverénneho štátu SR na nejaké predvolebné súboje v Maďarsku. Ja som nenašiel žiadnu konkrétnu výhradu, sú to len politické vyhlásenia," uzavrel.
Maďarič: Maďarskí politici si myslia, že rozkazujú Slovákom
Minister kultúry Marek Maďarič ostro odmietol dnešné vyhlásenie maďarského parlamentu proti novele slovenského zákona o štátnom jazyku, ktorú robil jeho rezort.
"Vyhlásenie maďarského parlamentu dokazuje, že maďarská politika viazne v 19. storočí, pretože podlieha predstave, že Maďari ešte stále rozkazujú Slovákom. To ale neplatí ako ani to, aby sa Slováci museli učiť po maďarsky, aby sa dohovorili
alebo aby im boli zrozumiteľné verejne dostupné informácie na území Slovenskej republiky," uviedol Maďarič v stanovisku pre agentúru SITA.
Zdôraznil, že maďarská menšina, rovnako ako všetky ostatné národnostné menšiny na Slovensku, má garantované svoje práva. To ale nie je v rozpore s právom všetkých občanov SR bez rozdielu národnosti dorozumieť sa na území Slovenskej republiky vo verejnom styku štátnym, teda slovenským jazykom, dodal minister.
Každý občan Slovenskej republiky musí mať právo, aj podložené sankciami, dohovoriť sa štátnym slovenským jazykom na území Slovenskej republiky. Uvádza sa to v reakcii premiéra a predsedu strany Smer Roberta Fica na dnešné vyhlásenie maďarského parlamentu k novele zákona o štátnom jazyku. "Maďarské politické strany by boli najradšej, keby sa Slováci na juhu Slovenska museli naučiť po maďarsky, aby tam mohli žiť," konštatuje Robert Fico v stanovisku, ktoré agentúre SITA poskytla hovorkyňa Smer-u Katarína Kližanová Rýsová.
Maďari budú protestovať i v zahraničí
Poslanci maďarského parlamentu dnes podpísali -vyhlásenie, v ktorom žiadajú Slovensko, aby zrušilo nedávno prijatú novelu jazykového zákona, pretože má negatívny vplyv na maďarskú menšinu. Podpis vyhlásenia v parlamente inicioval predseda Zväzu slobodných demokratov (SZDSZ) János Kóka.
Podľa jeho názoru musia byť použité všetky diplomatické a medzinárodné právne prostriedky, aby bol na Slovensko vyvíjaný tlak s cieľom zrušiť zákon pred jeho plánovaným vstupom do platnosti 1. septembra. Kóka uviedol, že problém nie je v spore medzi oboma krajinami, ale skôr v porušení ľudských práv. Výzvu podpísal aj Tibor Kovács z vládnej Maďarskej socialistickej strany (MSZP), Zsolt Németh z Fideszu a kresťanský demokrat Zsolt Semjén.
Novelu zákona podpísal prezident SR Ivan Gašparovič minulý piatok. Jeho hovorca Marek Trubač to pre SITA odôvodnil potrebou chrániť Slovákov na juhu, kde žijú v menšine s občanmi maďarskej národnosti. Novelu pripravilo ministerstvo kultúry. Parlament ju schválil napriek protestom Maďarska.
,,Je to zákon, ktorý zodpovedá medzinárodným pravidlám, " konštatoval dnes premiér Fico. Maďarsko v reakcii na prijatie zákona zrušilo prípravu schôdzky premiérov a iniciovalo jeho preskúmanie Bruselom a Organizáciou pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE).