BRATISLAVA. Na Slovensko na prelome augusta a septembra dorazí takmer sto palestínskych utečencov - najmä rodín, žien a detí z utečeneckého tábora Al Waleed v Iraku. Šesť mesiacov strávia v azylovom zariadení ministerstva vnútra v Humennom.
Slovensko je pre nich prestupnou stanicou, ich novým domovom by sa podľa informácií SME mali po polroku stať Spojené štáty americké. Stanový tábor Al Walled v irackej púšti blízko sýrskej hranice, kam 1500 Palestínčanov utieklo potom, ako im začiatkom vojny v Iraku vypálili či skonfiškovali domy v Bagdade, majú do konca roka opustiť všetci utečenci spolu s medzinárodnými vojenskými jednotkami.
Len Slovensko a Rumuni
Bez vojenskej ochrany a v neľudských podmienkach - horúčave, nedostatku zdravotnej starostlivosti a hygieny, tábor nemôže prežiť. Na marcovú žiadosť o pomoc vysokého komisára OSN pre utečencov (UNHCR) Antónia Guterresa spomedzi európskych štátov zareagovali len Slovensko a Rumunsko.
Utečenci u nás
Palestínski utečenci prídu na prelome augusta a septembra
Z Iraku ich dorazí 98, väčšinou ženy s deťmi, prípadne rodiny
V záchytnom tábore v Humennom strávia šesť mesiacov
Po polroku by mali byť natrvalo presídlení do USA
Slovensko to bude stáť 362 862 eur (10,9 milióna korún)
„Hráme o preteky s časom. Týchto ľudí treba čo najrýchlejšie evakuovať. Pre mnohých z nich sme už našli riešenie, ale stále ich tam ostáva okolo tisíc,“ hovorí zástupca riaditeľa odboru medzinárodného presídľovania UNHCR Vincent Cochetel.
„Ich dočasná evakuácia je potrebná na dotiahnutie formalít spojených s ich presídlením,“ vysvetlila regionálna riaditeľka Medzinárodnej organizácie pre migráciu Argentina Szabadosová.
Minister vnútra Robert Kaliňák včera podpísal dohodu s UNHCR a Medzinárodnou organizáciou pre migráciu (IOM) o tom, že utečencov na polroka prichýlime.
Slovensko ročne udelí azyl ani nie dvom desiatkam ľudí z niekoľko tisíc žiadateľov, teraz k nám prichádza takmer sto utečencov, ktorí by o azyl tiež mohli požiadať. Minister vnútra si myslí, že tak neurobia.
Prichystajú sa na Ameriku
Palestínčania sa budú po vstupných zdravotných prehliadkach v Humennom pripravovať na presídlenie, slovenčinu sa teda učiť nebudú.
„Dostanú zdravotnú starostlivosť, ktorú v púšti nemali a zorganizujeme pre nich rôzne kultúrno-orientačné aktivity, aby nadobudli základné poznatky o krajine, do ktorej budú presídlení. Budú sa napríklad učiť jej jazyk,“ vysvetlila Szabadosová.
Centrum v Humennom bude slúžiť ako modelové pre ďalšie podobné centrá v Európe i vo svete. Utečenci tu budú mať voľný režim - na rozdiel od žiadateľov o azyl, napríklad na opustenie tábora, nebudú potrebovať priepustku.
Pomoc pri presídlení Palestínčanov bude stáť Slovensko vyše 360tisíc eur (viac ako 10 miliónov korún). Minister vnútra Robert Kaliňák tvrdí, že finančnú rezervu na tento účel máme prichystanú už dlhší čas a tak ju bez ohľadu na hospodársku krízu môžeme použiť.

Beata
Balogová
