BRATISLAVA. V súčasnosti sa Líza a Muro už niekoľko týždňov zoznamujú so životom vo Veľkej Fatre, pričom ich sleduje kamera filmára Tomáša Hulíka. V Európe ide o ojedinelý pokus s touto mačkovitou šelmou.
"Bola to jedna neskutočná drina. Chata bez základného sociálneho vybavenia, bez pitnej vody, 35 kilometrov od miesta bydliska... Som rád, že to celé prebehlo, že sa nikomu nič nestalo," povedal dnes novinárom Majda, strážca Národného parku Malá Fatra. Obával sa napríklad o manželku, s ktorou sa striedal. Ublížiť by jej vraj mohli aj samotné mláďatá najväčšej mačkovitej šelmy Slovenska, ktorých pazúre dorástli do dĺžky štyroch centimetrov.
Rysy sa narodili v máji 2008 v Ostrave, Majda s manželkou, ale aj fenou nemeckého ovčiaka, ktorá im pri výchove "pomáhala", si ich vzali ako päťtýždňové. Po tom, čo ich kŕmili, zvykali na prírodu a učili ich aj loviť, sa v júni mladé rysy usídlili v lese. Pokus sa zrejme podaril, na chatu sa nevracajú a naposledy, keď ich videli, nereagovali ani na volanie. Nebezpečie však vraj rysom hrozí hlavne od človeka. Môže ich zraziť auto, môže ich aj niekto zastreliť, hoci je to u chráneného a v celej Európe ohrozeného zvieraťa možné len s povolením ministerstva životného prostredia.
Kým Majda vracal rysy do lesa, filmár Hulík by chcel dokumentom o jeho pokuse vrátiť ľudí do prírody. "Hnevá má, že ľudia chodia do prírody, vôbec to tam nepoznajú a správajú sa divne," poznamenal Hulík, ktorý už v minulosti nakrútil dokument o živote bobra. Film o Líze a Murovi má byť hotový v júni na budúci rok, záujem o neho vraj prejavili televízie na Slovensku, Česku i v Rakúsku.
Rysov žije na Slovensku niekoľko stoviek. Poľovníci ich vlani narátali 1447, ich skutočný počet je však pravdepodobne nižší. Majda už raz v minulosti vyskúšal, či je možné poslať v zajatí narodeného rysa do prírody. Mikiho zo zoologickej záhrady v Bojniciach vypustil v roku 2000. Ešte dva roky sa vraj zviera vracalo na chatu, potom ho však vyplašili ľudia a onedlho ho Majda videl s mladou samicou. "Nerobil to nikto v Európe, a keď sme mali nejaké problémy, nemal nám kto poradiť," spomínal Majda. V návrate rysov do prírody možno bude pokračovať aj v budúcnosti. Ozvali sa mu už totiž záujemcovia zo Švajčiarska a Nemecka, ktorí by tiež radi rozmnožili rysy v ďalších lokalitách.