Zrútený stan stráži bezpečnostná služba, aby ho mohli preskúmať experti.
BRATISLAVA. Organizátori Pohody sa už pripravujú na podanie žaloby voči vlastníkovi spadnutého stanu – firme Bossert-Zelte.
Polícia: Všetky trosky nepotrebujeme Na otázky odpovedal riaditeľ Úradu justičnej a kriminálnej polície v Trenčíne JÁN MIČIC.
Prečo ste nezaistili celý stan?
„Nie je to nutné. Podrobne sme ho zdokumentovali. Načo sú nám železá a plachta, ktorú máme popísanú, nafilmovanú? To nepotrebujeme. Toto by malo znalcovi k tomu, aby vedel posudok vypracovať, stačiť. Všetko máme zamerané, popísané.“
Vzali ste si nejaké časti z konštrukcie?
„Áno. Dôležité časti máme zaistené, kotviace prvky.“ Stačí vám znalec z oblasti statiky?
„Budeme zabezpečovať celú projektovú dokumentáciu k stanu, kde bude všetko popísané. V zásade by s tým nemal byť problém. Zaisťovalo sa to so statikom. Či nám bude robiť posudok ešte aj nejaký ústav, to je vec ďalšieho vyšetrovania.“ Organizátor dal na súd žiadosť o zaistenie celého stanu.
„Neviem, čo chcú skúmať, je to ich vec, majú na to právo. Svoj posudok môžu predložiť aj polícii. Nehodový dej budeme skúmať my.“ Monika Tódová
V pondelok podali na Okresný súd v Trenčíne návrh na zabezpečenie dôkazu. Pohoda žiada, aby súd prikázal zaistiť celý stan a umožnil ho preskúmať znalcom z Ústavu súdneho inžinierstva v Žiline. Tí by mali odpovedať na otázky, aké mal stan konštrukčné, projektové a výrobné chyby a takisto chyby materiálu.
Nemec chcel stan odviezť Polícia totiž stan neodviezla celý, zobrala si iba niektoré jeho časti. Organizátori však chcú zaistiť všetky trosky.
Zástupca nemeckej firmy, ktorý je na Slovensku, si už v utorok chcel časti stanu, hlavne podlahu, odviezť. Už od pondelkového večera preto trosky stráži esbéeska. „Hľadáme odpovede na to, čo sa stalo. Vieme, že ten stan mal vydržať predpovede, ktoré sme dostali, a on ich nevydržal,“ vysvetľuje tento postup organizátor festivalu Michal Kaščák.
„Treba si byť na istom, či bolo všetko v poriadku,“ dodal Kaščák. Pohode končí zajtra na letisku nájom priestoru. Chcú sa však s jeho správcom dohodnúť, aby tam stan mohol do rozhodnutia súdu zostať v nezmenenej polohe.
Organizátori stále čakajú na riaditeľa firmy Jakela Bosserta. V utorok sa ozval do ich kancelárie, že čoskoro príde. „To však odkazuje každý deň,“ povedal Kaščák.
Firma necíti zodpovednosť Jej zástupca v utorok vypovedal na polícii. „Necítim sa v žiadnom prípade plne zodpovedný za tragédiu,“ povedal. Viac novinárom povedať odmietol s vysvetlením, že nemá dostatok informácií.
Nemec tiež odmietol vyhotoviť u notára kópiu technickej dokumentácie k stanu. Organizátori tak majú len neoverenú kópiu.
Na Pohode v sobotu po zrútení stanu zomrel človek a ďalší sa ťažko zranili. Dvaja z nich sú stále v umelom spánku.
Pôvodná verzia textu obsahovala nesprávny citát zástupcu firmy, v ktorom mal povedať, že cíti zodpovednosť za tragédiu. Správnu verziu citátu uvádza SME podľa zvukového záznamu z televízie TA3.
Odškodné je na organizátorovi
Občiansky zákonník hovorí, že škodu treba vymáhať od organizátora. On ju následne vymáha od toho, kto ju spôsobil.
BRATISLAVA. Za akúkoľvek škodu, ktorá vznikla na Pohode, zodpovedá podľa Občianskeho zákonníka hlavný organizátor festivalu – Agentúra Pohoda.
Právnik Peter Rea, ktorý sa zaoberá vymáhaním škody, hovorí, že ide o takzvanú „primárnu zodpovednosť“. Organizátor sa totiž predajom lístka zaviazal, že všetko prebehne bezpečne, čo sa však nestalo.
Na základe zmluvy medzi Pohodou a staviteľom stanu si však organizátor následne môže vymáhať náhradu škody od nemeckej firmy. Môže sa tak stať, ak sa preukáže, že stan spadol jej vinou, že neboli dodržané ustanovenia zmluvy.
Agentúra je zároveň poistená. Akúkoľvek škodu za ňu by teda mala v prípade splnenia poistných podmienok platiť poisťovňa. „Poisťovňa však v tomto prípade znovu pôjde po krku majiteľovi stanu a bude od neho vyžadovať plnenie,“ povedal právnik.
Poškodení účastníci festivalu aj príbuzní mŕtveho muža by však škodu mali vymáhať priamo od Pohody.
Právnik radí napísať list, ktorom škodu presne vyčíslia. Či už ide o náhradu majetku, alebo poškodeného zdravia. Prax je taká, že Pohoda list pošle poisťovni a tá bude prešetrovať, či žiadateľ má na preplatenie nárok.
V prípade zranení špeciálny zákon upravuje presné odškodnenie za jednotlivé zranenia. Nevyhnutný bude lekársky posudok.
Monika Tódová
Nemecký stan už raz padol
Staviteľ zrúteného stanu s ním mal problémy už pred rokom. Nikto sa vtedy nezranil.
BRATISLAVA. Stan nemeckej firmy BossertZelte sa už raz zrútil. Stalo sa to v júni 2008 po festivale Wilsonic na bratislavskom Tyršovom nábreží. SME to potvrdil jeho organizátor Tibor Holoda.
O2 Aréna, ešte zaliata slnkom. FOTO – LUKÁŠ SMIEŠNY
„Vtedy sa nikomu nič nestalo. Stan padol, keď pod ním, chvalabohu, nikto nebol,“ povedal Holoda. Bolo to v nedeľu predpoludním, keď už bolo po festivale.
Stan rozoberali zástupcovia firmy s brigádnikmi.
V čase zrútenia mal už dole aj plachtu.
Holoda hovorí, že išlo o ten istý stan, čo sa zrútil na Pohode. Na Wilsonicu mali postavenú jeho polovicu.
„Bolo to spôsobené nesprávnym rozoberaním stanu,“ myslí si Holoda.
Pamätá si, že vtedy o tom hovoril aj s organizátormi Pohody, ktorí s BossertZelte spolupracovali už minulý rok. Mali s nimi však podľa Holodu dobrú skúsenosť, preto sa s nimi dohodli aj na toto leto. „Chápem ich,“ povedal Holoda.
„Nepamätám si, že by som o tom vedel, ale tak či tak to bolo pri demontáži stanu, čo je rozdiel a iná situácia,“ povedal organizátor Pohody Michal Kaščák.
Wilsonic sa chce s BossertZelte súdiť. Holoda povedal, že ich právnici už pripravujú podanie na nemecký súd.
Firma totiž meškala aj s dodávkou pódií. Holoda povedal, že sa im s firmou dodnes veľmi zle komunikuje, mimosúdne vyrovnanie firma odmietla.
Holoda v utorok na svojom blogu podporil všetkých organizátorov Pohody. Vždy podľa neho dbali na veľkú bezpečnosť návštevníkov festivalu a tí boli pre nich na prvom mieste.
Monika Tódová

Beata
Balogová
