Mečiar nakupuje za milióny, za Fica si výrazne polepšil

Predseda HZDS kúpil svojej manželke dom za 5,5 milióna korún. Kde na to vzal, tají.

(Zdroj: SME - PAVOL FUNTÁL)

Len za posledné dva roky investoval Vladimír Mečiar možno až dvanásť miliónov korún. V politike pritom za celú kariéru zarobil približne rovnakú sumu. Z čoho financuje svoj nákladný život, zostáva záhadou.

BRATISLAVA, TRENČIANSKE TEPLICE. Podobne ako šéf SNS Ján Slota ani Vladimír Mečiar si nemohol na svoje autá, byty, domy či pozemky, ktoré nadobudol počas pôsobenia v politike, zarobiť z príjmov, ktoré má ako verejný činiteľ. Podľa zistení SME sú totiž nižšie ako hodnota jeho majetku. A to dokonca aj bez slávnej Elektry za 40 miliónov korún (1,32 milióna eur).

V rokoch 1990 až 2009 zarobil Mečiar ako verejný činiteľ približne 13 miliónov korún (431 520 eur). Vyplýva to z údajov, ktoré sme si vyžiadali od Úradu vlády a z prepočtu príjmov, ktoré mal ako premiér, minister vnútra a poslanec parlamentu.

Otázne je, koľko zarobil Mečiar v rokoch 1998 – 2002, keď sa vzdal poslaneckého mandátu v prospech Ivana Lexu. Oficiálne nepodnikal, v tom čase bol „len“ predsedom HZDS. Mečiar ani hovorca strany Jozef Šucha na otázky, či ho platilo HZDS, a ak áno, v akej výške, neodpovedali.

Na hornej fotografii je dom oproti slávnej Elektre, ktorý kúpili Mečiarovci za viac než 182–tisíc eur. Dolu je jeden z rozpadnutých domov na rozľahlých pozemkoch v Dolnej Porube, ktoré kúpil Mečiar vlani. FOTO SME – PETER ŽÁKOVIČ

Dom na manželku

Príjmy a majetky
 • od roku 1990 zarobil asi 13 miliónov korún (431 520 eur)
 • vila Elektra za 40 miliónov korún (1,32 milióna eur),
 • dom v Trenčianskych Tepliciach za 5,5 milióna korún (182 566 eur),
 • staršie chalupy v Dolnej Porube, ktoré ho údajne vyšli na 500-tisíc korún (16 596 eur),
 • okolité pozemky s rozlohou 134-tisíc štvorcových metrov, ich cena môže byť od 550-tisíc do 6,7 milióna korún (18 256 až 222 399 eur),
 • víkendové sídlo v Dolnej Porube kúpil za 10-tisíc korún (331 eur), dnes má hodnotu niekoľko miliónov korún,
 • byt v centre Bratislavy. V čase kúpy sa predával od jedného do dvoch miliónov korún (33 193 až 66387 eur),
 • byt v Trenčíne. V čase kúpy sa predával približne za dva milióny korún (66 387 eur),
 • dve garáže,
 • auto s prívesom,
 • v minulosti jazdil na Audi A6 a Audi A8,
 • teraz využíva Audi A8 L s označením W12 a Jeepe Cherokee,
 • prenájom každého z nich stojí asi 90-tisíc korún (2987 eur) mesačne.
Zdroje: SME, Plus 7 dní

Len v rokoch 2008 a 2009, keď je HZDS súčasťou Ficovej vlády, pritom Mečiar investoval do nehnuteľností minimálne 6,5 milióna korún (215 760 eur). Tento rok v apríli kúpil za 5,5 milióna korún (182 566 eur) dom v Trenčianskych Tepliciach, ktorý stojí oproti Elektre. Oficiálne ho vlastní jeho manželka Margita – bývalá detská lekárka, momentálne na dôchodku.

O kúpe domu Mečiar osobne rokoval s pôvodným majiteľom – tenisovým trénerom Dušanom Sádeckým. Ten sa na túto tému odmietol baviť. „Nechcem o tom hovoriť, obzvlášť s novinárom. Dovidenia.“

Hneď vedľa Elektry vlastní dom aj firma Satis Invest podnikateľa Pavla Talčíka, známeho z kauzy Veľký Slavkov.

Spolu s Milanom Bališom a Gabrielom Vysaníkom získali v roku 2007 vďaka Mečiarovým ľuďom lukratívne pozemky vo Vysokých Tatrách. Kauza stála kreslo šéfa pozemkového fondu Brízu aj ministra Jureňu (obaja za HZDS).

Mečiarland

Minulý rok kúpil Mečiar aj niekoľko starších domov v Dolnej Porube, neďaleko Trenčianskych Teplíc. Pre TA3 povedal, že ho vyšli asi na 500-tisíc korún (vyše 16­tisíc eur). Investoval aj do okolitých pozemkov, ktorých cenu odmieta zverejniť. Podľa výpisu z katastra ide o 134-tisíc štvorcových metrov.

„Meter ornej pôdy stojí 4,11 koruny (13 centov), ale sú aj prípady, že kupec zaplatí 200 korún (6,63 eura),“ hovorí starosta Dolnej Poruby Vladimír Slivka. Podľa realitných kancelárií z Trenčianskeho kraja sa však meter pohybuje na úrovni 10 až 30 korún (33 centov až jedno euro). Pracovníčka miestneho úradu nám zasa potvrdila sumu okolo 50 korún (1,65 eura) za meter. To znamená, že Mečiar mohol za parcely v Dolnej Porube zaplatiť od 550-tisíc do 6,7 milióna korún (18 256 až 222 399 eur).

Zo súčtu Mečiarových investícií tak vyplýva, že len za posledné dva roky vložil do nehnuteľností od 6,5 do 12,7 milióna korún (215 760 až 421 562 eur).

V Dolnej Porube vlastní aj chalupu, ktorú kúpil za socializmu za 10-tisíc korún (331 eur). Dnes je z nej rozsiahle vidiecke sídlo, ktoré môže mať hodnotu niekoľko miliónov korún.

Byty a autá

Podľa katastra mu patria aj byty v Bratislave a Trenčíne. Prvý kúpil v roku 1997, druhý v roku 2005. Mečiar ich ceny tají, v čase kúpy sa prvý predával od jedného do dvoch miliónov korún (33 193 až 66 387 eur), druhý asi za dva milióny korún (66 387 eur). Predseda HZDS vlastní aj dve garáže – za koľko ich kúpil, nechce povedať.

Osobitnou kapitolou sú autá, na ktorých sa Mečiar preváža. Oficiálne vlastní „auto s prívesom“, jazdil aj na Audi A6 za 1,2 milióna korún (40 164 eur) a Audi A8 za 2,7 milióna korún (90 287 eur). Teraz využíva Audi A8 L za 4,3 milióna korún (142 733 eur) a Jeepe Cherokee za niekoľko stotisíc korún. Komu patria, od koho a za koľko si ich prenajíma, Mečiar nezverejnil. Prenájom každého z nich však stojí asi 90-tisíc korún (2987 eur) mesačne.

Presná hodnota Mečiarovho majetku sa nedá vyčísliť, spolu s Elektrou sa však odhaduje na niekoľko desiatok miliónov korún. Len jej prevádzku odhadol týždenník Plus 7 dní na polovicu poslaneckého platu, čo je asi 50–tisíc korún (1700 eur).

Podobne ako predseda SNS Ján Slota, ani líder HZDS Mečiar nechce vysvetliť, z čoho platí svoj nákladný životný štýl. „Vladimír Mečiar podal každý rok majetkové priznanie podľa zákona,“ reagoval hovorca HZDS Jozef Šucha.

Otázky bez odpovede
 1. Aké sú vaše mesačné náklady na živobytie?2. Koľko stojí prevádzka vily Elektra?
 2. Koľko ste investovali do sídla v Dolnej Porube?
 3. Za koľko ste kúpili 134-tisíc štvorcových metrov pozemkov v jeho okolí?
 4. Za koľko ste kúpili byty v Bratislave a v Trenčíne?
 5. Kedy a za koľko ste kúpili dve garáže, ktoré vlastníte?
 6. Vlastníte aj auto s prívesom. Aké ? Kedy a za koľko ste ho kúpili?
 7. Využívate aj Audi A8 L (s označením W12) a Jeepe Cherokee. Komu patria? Koľko stojí ich mesačný prenájom?
 8. V minulosti ste sa vozili aj na Audi A6 a Audi A8. Komu patrili tieto autá? Na koľko vás vyšiel ich mesačný prenájom?
 9. Vaša manželka vlastní dom oproti Elektre, za ktorý ste zaplatili 5,5 milióna korún (182 566 eur). Z akých peňazí ste financovali jeho kúpu?
 10. Môžete predložiť doklady o kúpe a prevádzkových nákladoch nehnuteľností, ktoré ste si kúpili od roku 1990?
 11. Môžete predložiť doklady o kúpe a prenájme áut, ktoré ste doteraz využívali alebo využívate?
 12. Môžete vysvetliť rozdiel medzi vašimi príjmami a majetkovými pomermi?
Víkendové sídlo: na samote chce mať pokoj

Mečiar si vie vybrať. Vo víkendovom sídle v Dolnej Porube má absolútny pokoj.

DOLNÁ PORUBA. „Žiadne nahrávanie, nemám s novinármi dobré skúsenosti,“ upozorňuje starosta Dolnej Poruby Vladimír Slivka. Spočiatku pokojne hovorí, aký je o staršie chalupy v obci záujem. „Je tu dosť cudzích, najmä mladých ľudí, čo ich kúpili.“ Údajne sa predávajú aj za 800-tisíc korún (26 555 eur).

Víkendové sídlo v Dolnej Porube. Zo starej chalupy vyrástol dom za niekoľko miliónov korún. FOTO SME – PETER ŽÁKOVIČ

Keď počuje otázku o Mečiarovi, ktorý tu vlani investoval do štyroch starších domov, znervóznie. „Čo máte taký záujem o tie chalupy? Veď to sú zrúcaniny, ktoré sa predávajú maximálne za 100-tisíc korún (3319 eur),“ hovorí Slivka, ktorý sa stal starostom s podporou HZDS a SNS. „Stále sem ktosi chodí a vypytuje sa. Čo mu nedáte pokoj? Keby sa radšej každý chytil poriadnej roboty,“ odporučí nám nahnevane a po krátkom rozhovore sa rozlúči.

Domáci sú zhovorčivejší, ochotne ukážu cestu k Mečiarovým chalupám. Vedie k nim nová asfaltka, o ktorej miestni hovoria, že si ju dal postaviť na vlastné náklady. Na konci cesty krásna lúka, na jej okraji veľké víkendové sídlo s ohniskom za niekoľko miliónov. Okolité staršie domy sú naozaj v zlom stave.

„On (Mečiar) to kúpil preto, aby to zvalil a získal tie pozemky, kde nasadí ovocné stromy,“ myslí si o Mečiarových plánoch starosta Slivka. Predseda HZDS sa vyjadril, že ich kúpil hlavne preto, aby mal súkromie. A v tomto sa zrejme Mečiar nemýlil – v okolí chalúp nestretnete živú dušu. Idylická samota pri lese, ako zo starého Menzlovho filmu.

Marek Vagovič
Darí sa aj deťom

BRATISLAVA. Viac lukratívnych nehnuteľností vlastnia aj deti Vladimíra Mečiara.

S Magdou, Michalom a Vladimírom sa spája najmä hotel Parkhotel Baračka v Trenčianskych Tepliciach. Podiely majú aj v liečebných domoch v tomto meste – Lipa a Salvátor.

V minulosti stáli aj za hotelom Dynamic v Novej Dubnici, ktorý však v roku 2003 predali. Magda a Vladimír vlastnia napríklad spoločnosť MMM, ktorá má podiely vo filmových štúdiách Koliba. Tie boli sprivatizované v čase, keď bol ich otec predsedom vlád.

Marek Vagovič

Najčítanejšie na SME Domov


Inzercia - Tlačové správy


 1. Recenzie.sme.sk udelili 60 certifikátov Ocenený expertmi
 2. 5 krokov k vlastnému bývaniu
 3. Voda, kotol, vymknutie: Čo stoja najčastejšie domáce katastrofy?
 4. Žijú, lebo sa nevzdali. Príbehy ľudí bojujúcich za svoje zdravie
 5. Nový Volkswagen Arteon sa predstaví na bratislavskom autosalóne
 6. Last minute dovolenka sa dá kupiť výhodne už teraz
 7. Legendárna Štefánka opäť ožíva pod sieťou Pulitzer family
 8. Päť tipov, kam na predĺžený víkend v máji
 9. Inteligencia vo všetkom
 10. Volvo V90 Cross Country je pripravené na každé dobrodružstvo
 1. Žijú, lebo sa nevzdali. Príbehy ľudí bojujúcich za svoje zdravie
 2. Voda, kotol, vymknutie: Čo stoja najčastejšie domáce katastrofy?
 3. Ovládajte svoje vozidlo mobilom
 4. BILLA a Jamie Oliver pozývajú deti do zázračnej záhradky!
 5. Nový Volkswagen Arteon sa predstaví na bratislavskom autosalóne
 6. Odšťavovač s veľkým plniacim otvorom? Nenachytajte sa!
 7. Advokáti budú v stredu bezplatne radiť v 8 mestách
 8. Last minute dovolenka sa dá kupiť výhodne už teraz
 9. Apartmány s výnosom až 4% v lyžiarskom stredisku Obergurgl
 10. Finále súťaže CEWE Fotokniha roka 2016
 1. Legendárna Štefánka opäť ožíva pod sieťou Pulitzer family 23 575
 2. Päť tipov, kam na predĺžený víkend v máji 8 396
 3. Last minute dovolenka sa dá kupiť výhodne už teraz 7 948
 4. Nové auto alebo radšej jazdenka? 9 rád pre správne rozhodnutie 7 473
 5. 5 krokov k vlastnému bývaniu 4 867
 6. Volvo V90 Cross Country je pripravené na každé dobrodružstvo 3 840
 7. Nový Volkswagen Arteon sa predstaví na bratislavskom autosalóne 2 123
 8. Moderný bungalov očami mladých architektov 1 918
 9. Rodinná dovolenka v Burgenlande 1 822
 10. Žijú, lebo sa nevzdali. Príbehy ľudí bojujúcich za svoje zdravie 1 675

Hlavné správy zo Sme.sk

DOMOV

Laššáková jazdí zadarmo, Kiska za vlaky platí

Najvýhodnejšie podmienky cestovania majú sudcovia Ústavného súdu v Košiciach, nemusia platiť za vlaky ani autobusy.

KOMENTÁRE

Hnev, strach a frustrácia na zmenu nestačia

Nevyháňal migrantov, nestaval múry, nenadbiehal skroteným rasizmom,

ŽENA

Kamila Boudová: Nechcem žiť vo svete, kde šesťročné deti šijú moje topánky

Odborníčka prestala pred piatimi rokmi nakupovať oblečenie.

Neprehliadnite tiež

Poisťovne otočili. Dopoludnia sa vakcína platila, popoludní nie

Dve z troch poisťovní tvrdia, že očkovanie proti osýpkam preplatia aj deťom, ktorých rodičia to v riadnom termíne odmietli.

Danko chce obmedziť strany, súperov neodradil

Ak prejdú povinné minimálne počty členov, o ktorých hovorí SNS, Igor Matovič hovorí, že sa zariadi tak, aby bol Andrej Danko nešťastný.

Laššáková jazdí zadarmo, Kiska za vlaky platí

Najvýhodnejšie podmienky cestovania majú sudcovia Ústavného súdu v Košiciach, nemusia platiť za vlaky ani autobusy.

Lehota na rozhodnutie súdu o amnestiách sa kráti. Parlament spísal argumenty

Rozhodovať budú aj dvaja sudcovia, ktorí sa cítia zaujatí. Súdu zostáva posledných 43 dní


Už ste čítali?

Domov NajnovšieNajčítanejšieDesktop