BRATISLAVA. Zrútený stan, ktorý v sobotu na Pohode zabil mladého muža z Piešťan, musí najmenej mesiac zostať v priestoroch letiska. Včera tak na návrh Agentúry Pohoda rozhodol Okresný súd v Trenčíne.
Za mesiac by mali znalci z Ústavu súdneho inžinierstva zozbierať materiál na vyhotovenie posudku, ktorý by mal odpovedať na viaceré otázky – aké mal stan chyby a ako súviseli s tým, že sa v sobotu popoludní zrútil.
Agentúra Pohoda chce dať celý stan preskúmať. Polícia si odviezla len jeho časti a podľa agentúry to nemusí stačiť. Svoj návrh odôvodnila možnou budúcou žalobou na nemeckého vlastníka stanu. Znalci majú posudok predložiť súdu do troch mesiacov.
Nemci sa môžu proti rozhodnutiu odvolať do pätnástich dní, odkedy im bude doručený.
Kaščák: Nemec sa vyhrážal
Riaditeľ nemeckej firmy BossertZelte Jakel Bossert v stredu telefonoval organizátorovi festivalu Michalovi Kaščákovi.
„Dožadoval sa podlahy, padli tam aj nejaké vyhrážky. Bol proste rozčúlený,“ povedal Kaščák. Nemcovi oznámil, že súd zakázal so stanom hýbať.
Konštrukcia stanu, ktorý spadol na festivale Pohoda, zostane na trenčianskom letisku ešte aspoň mesiac. FOTO: TASR
Jakel Bossert už niekoľkýkrát organizátorom sľúbil, že príde z Nemecka na Slovensko, stále to však odkladá a neprišiel ani dnes.
Trenčianske letisko súhlasí s tým, že stan zostane v jeho areáli. Zmluva na prenájom priestoru medzi Pohodou a letiskom vyprší vo štvrtok. „Letisko vyjde v ústrety vyšetrovacím orgánom a umožní vyšetrovanie po celý čas,“ povedala jeho hovorkyňa Irena Regulová.
Polícia sa pýta, aký bol dozor
Polícia v stredu Kaščáka niekoľko hodín vypočúvala. „Bol som rád, že môžem povedať to, ako to vnímam,“ povedal. Políciu podľa neho zaujímalo, aké mali organizátori predpovede počasia, a ako bol zabezpečený odborný dozor.
Kaščák na výsluchu zopakoval, že je pravdepodobné, že pri spadnutom stane v čase búrky nikto z nemeckej firmy nebol, hoci jej to zmluva s organizátorom prikazovala. Po nešťastí je stále v nemocnici niekoľko ľudí, dvoch z nich držia v umelom spánku.
Staviteľ stanov: Dôležitý je atest
Hovorili sme s odborníkom na stavbu veľkých stanov ANTONÍNOM ALEŠOM.
Na akú rýchlosť vetra sú stavané veľké stany?
„To musí stanoviť originálny atest. Sú stavané aj na rýchlosť vetra 140 kilometrov za hodinu. Podstatné je ukotvenie. My dávame do zeme stodvadsať kolíkov do vyše metrovej hĺbky. To sa nesmie podceniť. Najmä na otvorenej ploche.“
Čo mohlo zabrániť tragédii?
„Začala sa búrka, nápory vetra tam už boli. V takom chaose je ťažké sa zorientovať. Pod stanom bola masa ľudí. Jediným východiskom bolo ho opustiť. Ľudia sú však jeden vedľa druhého, niečo začne padať a jeden cez druhého utekajú. Ako povedať ľuďom, z ktorých niektorí majú aj vypité, aby opustili stan? Niektorí si z toho robia žarty.“
Na čo sa asi zameria polícia?
„Na atestáciu stanu. Každý to má a nikto si to nedovolí obísť. Myslím si, že kvalita materiálu, z ktorého boli konštrukcie, bola v poriadku. Ja každé tri roky mením oceľové laná. Všetko sa časom unaví. Cena šapita je pritom obrovská. Naše má desať rokov a stálo dva a pol milióna českých korún.“
Zažili ste už paniku?
„V Piešťanoch počas vystúpenia medveď napadol krotiteľa. Začal ho trhať, striekala z neho krv. Krotiteľa sme zachránili, bol tri týždne na ARO. Ale ľudia, to bolo hrozné. Všetko skákalo, padalo. Obrovský chaos. Nedalo sa povedať: Stojte! Ani na Pohode sa to nedalo. Dav mladých ľudí, hudba k tomu.“
Zažili ste aj pád šapita?
„V Banskej Bystrici sme ľudí museli vyhnať z cirkusu. Mali vystupovať šelmy, tigre boli v tuneli a prišla smršť, lietali strechy, padali stromy. Padlo nám pol stanu, ale bez úrazu.“
Poznáte podobné nešťastie zo sveta?
„Vo Švajčiarsku zmietlo stan podobných rozmerov ako na Pohode. Neboli tam návštevníci. Vietor je nevyspytateľný.“
Martin Šimovec

Beata
Balogová
