SME

Rekvalifikácia má letné prázdniny

Nezamestnanosť rastie, ale ľudia, ktorí by sa chceli rekvalifikovať, majú smolu. Úrady práce už minuli peniaze na rekvalifikačné kurzy. Na ďalšie si počkajú najmenej niekoľko týždňov.

Ak sa oplatí učiť na kurzoch niečo nové, tak sú to modernejšie technológie.Ak sa oplatí učiť na kurzoch niečo nové, tak sú to modernejšie technológie. (Zdroj: ILUSTRAČNÉ – TASR)

BRATISLAVA. V evidencii nezamestnaných je najviac ľudí od januára 2006, ale úrady práce im momentálne nemôžu ponúknuť rekvalifikáciu. Celoštátny projekt, prostredníctvom ktorého úrady financovali rekvalifikačné kurzy, sa skončil 30. júna a žiadny naň bezprostredne nenadviazal.

Ústredie práce ešte len pripravuje pokračovanie projektu Vzdelávanie a príprava pre trh práce, ktorý sa začal vo februári 2004. Na konci júna sme na Slovensku evidovali 313­tisíc použiteľných ľudí, v letných mesiacoch nik z nich od štátu nedostane šancu naučiť sa niečo nové.

SkryťVypnúť reklamu

„V auguste – septembri sa rozbehnú nové rekvalifikačné kurzy,“ povedal hovorca ústredia Peter Zeman. Ľudia, ktorí majú s rozbehnutím tohto programu niečo do činenia, však hovoria aj o jeseni, čo je pomerne široký pojem.

Prestávka prišla nevhod

Miroslav Beblavý, štátny tajomník ministerstva práce za bývalej vlády, hovorí, že krátku „technickú“ prestávku by bolo možné tolerovať.

Ako to bežalo doteraz

  • rekvalifikácie, ktoré zabezpečujú úrady práce, majú jednotný názov: Vzdelávanie a príprava pre trh práce

  • projekt prebiehal od februára 2004 do júna 2009

  • zúčastniť na ňom sa mohli aj ľudia, ktorí nie sú v evidencii nezamestnaných – napríklad ženy na materskej dovolenke

  • v minulom roku na rekvalifikáciu nastúpilo 12 143 osôb – stálo to 112 miliónov korún (3,7 milióna eur)

  • v prvom polroku 2009 túto možnosť dostalo 11 370 uchádzačov o zamestnanie – počet žiadostí o rekvalifikačný kurz prevyšuje finančné možnosti úradov

  • momentálne sa pripravuje projekt na nasledujúce roky.

SkryťVypnúť reklamu

„Ale 'odstavenie' rekvalifikácií na niekoľko týždňov až mesiacov je vysoko neprofesionálne a necitlivé v akomkoľvek období – osobitne v čase vysokej nezamestnanosti.“

Od novembra, keď nezamestnanosť začala rásť, každý mesiac v evidencii pribudli tisícky ľudí. Naposledy, v júni, sa rady uchádzačov o zamestnanie, ktorí môžu okamžite nastúpiť do práce, rozrástli o 11 205 osôb.

„Jednoznačne je na škodu veci, ak sa v čase krízy a sústavného nárastu nezamestnaných spomaľuje proces vzdelávania či rekvalifikácie,“ hovorí riaditeľ úradu práce v Novom Meste nad Váhom Marián Mesiarik.

SkryťVypnúť reklamu

„V súčasnosti prichádzajú o prácu aj vysoko kvalifikovaní ľudia, pričom väčšina z nich to zažila prvý raz v živote. S nimi je potrebné uskutočňovať aktivity čím skôr.“

Záujem prevyšuje možnosti

Spoločnosti, ktoré vykonávajú rekvalifikačné kurzy, sa na nezáujem nemôžu sťažovať. Imrich Juhás, riaditeľ spoločnosti Softimex Multimédiá, tvrdí, že len od júna zaevidovali stovky záujemcov. Nedostane sa však na každého.

Úrady práce rozdeľujú peniaze podľa vlastného uváženia, jediné, čo musia urobiť, je postupovať podľa zákona o verejnom obstarávaní. Na niektoré vzdelávacie aktivity dajú viac peňazí, na iné menej.
Stáva sa preto, že nezamestnaný nemôže absolvovať taký kurz, o ktorý stojí.

O kvalite rekvalifikácie svedčí najmä to, koľko absolventov sa v určitom čase vráti na trh práce. Napríklad v roku 2007 sa zamestnalo 3667 rekvalifikovaných nezamestnaných. Tento rok na kurz nastúpilo 8869 ľudí bez práce.
Beblavý hovorí, že „často ide o veľmi pochybné aktivity“.

SkryťVypnúť reklamu

Na školenia úrady nemusia vypísať verejnú súťaž. Vzdelávanie totiž patrí k „neprioritným službám“ a ich obstarávanie má jednoduchšie pravidlá. Stačí urobiť „prieskum trhu“ – osloviť aspoň tri subjekty a spomedzi ich ponúk vybrať.

Ministerstvo nekomentuje

Projekt rekvalifikácií z väčšej časti financuje Európska únia, zvyšok ide zo štátneho rozpočtu. Ústredie práce naň vyčlenilo peniaze do 30. júna. Niektoré úrady práce ich však vyčerpali už v máji. Na celom Slovensku preto v júni na rekvalifikáciu nastúpilo iba 270 nezamestnaných.

Ministerstvo práce, ktorému ústredie podlieha, to zatiaľ nepovažuje za problém. Rekvalifikáciu nezamestnaných pritom považuje za jedno z kľúčových opatrení na prekonanie nesúladu medzi dopytom a ponukou práce.

„Z pohľadu dosahov globálnej finančnej a hospodárskej krízy sa vzdelávanie a príprava pre trh práce považuje za hlavný stabilizačný nástroj politiky zamestnanosti, ktorý vytvára možnosť pripraviť sa na budúci hospodársky rozmach a na okamžité reagovanie, keď sa znovu začne zvyšovať dopyt po pracovníkoch,“ povedala Daniela Rodinová z mediálneho odboru ministerstva.

SkryťVypnúť reklamu

O kurzy je veľký záujem

Spolupracujú s väčšinou zo 46 úradov práce na Slovensku. Na otázky odpovedal šéf spoločnosti Softimex Multimédiá IMRICH JUHÁS.

Od januára do júna 2009 prešlo rekvalifikačnými kurzmi organizovanými úradmi práce 11 370 uchádzačov o zamestnanie. Prečo ich podľa vás nebolo viac?
„Záujem o rekvalifikačné kurzy je veľmi veľký, ale počet účastníkov je obmedzený vyčlenenými peniazmi. Na prezentáciu kurzov, ktoré ponúkame, je prostredníctvom úradov práce pozvaných napríklad 40 až 50 záujemcov, ale zúčastniť sa na ňom môže len 20 až 24.“

V čase krízy ubúda voľných pracovných miest. Nie je práve preto rekvalifikácia jednou z mála možností zlepšenia vlastných vyhliadok na trhu práce?
„Uľahčuje integráciu a reintegráciu uchádzačov o zamestnanie na trh práce.“

SkryťVypnúť reklamu

Do akej miery rekvalifikácia pomáha nezamestnaným vrátiť sa na trh práce?
„Úspešnosť našich kurzov sa pohybuje od 30 do 50 percent do šiestich mesiacov od ukončenia. K úspešnosti prispieva aj výber účastníkov úradmi práce.“

Ktoré kurzy majú v čase krízy najväčší význam?
„Kurzy z oblasti výpočtovej techniky, informačných technológií, multimédií, digitálnych technológií, účtovníctva, jazykové kurzy, obchodný predajca, základy podnikania, opatrovateľstvo, finančná gramotnosť.“

O ktoré sa, naopak, netreba zaujímať?
„O kurzy zvárania, obsluhy CNC strojov, obsluha vysokozdvižného vozíka, technik, murár a iné robotnícke profesie.“

joč

Fotka - Beata Balogová
Beata
Balogová
Šéfredaktorka
Podpis - Beata Balogová
Tento článok sme nezamkli, ale potrebujeme vašu podporu. Niektoré články nechávame odomknuté, aby mali úplne všetci prístup k dôležitým informáciám. Prinášať ich môžeme aj vďaka našim predplatiteľom.
Vyskúšať predplatné
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  2. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  6. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  7. Štartuje prvý ročník Fjällräven Campfire Česko a Slovensko
  8. Katarína Brychtová: Každý nový začiatok je dobrý
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 87 312
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 20 632
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 10 345
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 448
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 6 229
  6. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 5 424
  7. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 5 226
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 4 477
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu