BRATISLAVA. Návrh ministerstva školstva (MŠ), aby zatiaľ nemuselo vypracovať nový zákon o finančnom ocenení športovcov, narazil v pripomienkovom konaní na nesúhlas ministerstva obrany (MO). Právna norma mala vrcholovým športovcom, ktorí sa významnou mierou zaslúžili o reprezentáciu Slovenska, resp. Československa na olympijských a paralympijských hrách a majstrovstvách sveta, zabezpečiť doživotný finančný paušál v podobe mesačného príspevku.
MŠ však žiada zrušenie úlohy, na základe ktorej malo vypracovať najskôr návrh legislatívneho zámeru tohto zákona a potom aj samotnú právnu normu. Argumentuje pritom najmä finančnou náročnosťou takéhoto zákona. Zároveň sa opiera o pripomienky ministerstiev financií, práce, sociálnych vecí a rodiny, obrany a vnútra, ktorým sa napr. nepozdávala možná diskriminácia voči športovcom, ktorí nespadajú pod výsluhový dôchodok v silových rezortoch a súčasne nedosiahnu také umiestnenie, aby získali doživotný príspevok.
MO žiada v príprave zákona pokračovať. "V súlade s odporúčaniami prijatými na porade konanej 6. mája 2009 na MŠ trváme na pokračovaní v legislatívnom procese s tým, aby sa v záujme zníženia finančného dopadu prehodnotili kritériá, ako aj okruh potenciálnych poberateľov tohto osobitného finančného príspevku," tvrdí v pripomienke rezort obrany. Je však jediný, k plánu zrušiť spomínanú úlohu nemal nikto iný výhrady.
Podľa navrhovaného zákona mali športovci poberať doživotný paušál v podobe mesačného príspevku v sume trojnásobku životného minima. Nárok naň by vznikol ziskom zlatej, striebornej a bronzovej medaily na olympijských alebo paralympijských hrách a ziskom zlatej medaily na majstrovstvách sveta v olympijských športoch.
Po predbežných prepočtoch stanovených kritérií by tak finančný príspevok poberalo v súčasnej dobe 147 športovcov s požadovanou sumou cca 946.844 eur (28,524 milióna Sk) za rok. Z kapitoly ministerstva školstva by finančný príspevok poberalo 125 športovcov.