BRATISLAVA. Polnočná veterná búrka sa prehnala v noci nadnes Bratislavským krajom. Búrkový front sprevádzala blýskavica a vietor, ktorý v nárazoch dosahoval rýchlosť miestami až 31 m/s, čo zodpovedá mohutnej víchrici. Túto hodnotu namerali na bratislavskom letisku a v Kuchyni pri Malackách.
Blýskavica je jav, kedy sa v dôsledku elektrických výbojov blýska, čo možno pozorovať, no nepočuť hrmenie a nesprevádza ju zrážková činnosť.
Meteorológ Peter Jurčovič z meteoservisu pre sme.sk povedal, že búrkové oblaky vznikali vo štvrtok v oblasti Álp a od Švajčiarska sa tiahli do Čiech.
Búrka, ktorá prišla k Bratislave, vznikla v Rakúsku a s Českom nemá nič spoločné. Tento búrkový oblak pri Bratislave bol mohutný a nárazy vetra asi dosiahli nad 110 km/h.
Konáre ničili zaparkované autá
Hasiči nepretržite zasahovali nielen v Pezinskom, ale aj Seneckom okrese. Odstraňovali polámané kmene a konáre z ciest, z ktorých niektoré poškodili aj zaparkované motorové vozidlá.
Strechu z domu odnieslo aj v Bratislave na Palkovičovej ulici. Bratislavskí hasiči riešili tiež popretŕhané elektrické vedenia, strhnuté ploty a pováľané prenosné dopravné značky na cestách. Najviac polámaných stromov museli odstrániť z lokality na Jégého a Záhradníckej ulici, kde zlámané haluze poškodili aj najviac odstavených motorových vozidiel.
Vyjadrenie firmy, ktorej vietor strhol strechu: Za nič nemôžeme, na vine je víchrica
Spadnutá strecha na Palkovičovej ulici v Bratislave. Zničených je asi 15 áut. Strecha spadla zo stavby, kde už štyri roky robia nadstavbu. FOTO - MATEJ FTÁČNIK
V okolí Bratislavy a na časti Záhoria fúkal silný vietor, v Stupave vypadla elektrina. Rovnaké informácie sme dostali aj z opačnej strany Bratislavy. Víchrica zasiahla aj Chorvátsky Grob, Bernolákovo, Pezinok, ktoré boli tiež určitý čas bez elektriny. Bez elektriny bola aj bratislavská časť Devínska Nová Ves.
Strhnutá strecha v Moste pri Bratislave. FOTO - MAROŠ MATÚŠ
Niektoré obce zostanú zrejme v piatok bez elektriny
Západoslovenská energetika (ZSE) eviduje veľký počet podnetov od odberateľov. "Dispečing na tom pracuje, rovnako ako aj mobilné jednotky. Je toho dosť," hovorí hovorca ZSE Ján Orlovský. Celkové škody budú počítať až po obnovení dodávky elektrickej energie odberateľom.
"Vyzerá to tak, že dnes sa nám všetky obce nepodarí spojazdniť. Ešte 8:30 sme nemali ani prehľad o všetkých miestach porúch na vysokom napätí," povedal pre SME.sk Orlovský.
Veterná búrka zanechala po sebe spúšť, no našťastie si nevyžiadala žiadne zranenia či dokonca obete na životoch.
SHMÚ v piatok ráno zrušil výstrahu 2. stupňa, ktorú pred búrkami na krajnom západe Slovenska a v Podunajskej nížine vydal počas noci. Pre väčšinu západného Slovenska už neplatí žiadna výstraha, pre južné oblasti sa výstraha 1. stupňa týka vysokých teplôt počas dňa.
Z bytovky na pezinskom sídlisku strhlo vonkajšiu fasádu. FOTO - MATÚŠ HERIBAN
V Malackách odniesol vietor dve strechy
Búrka a silný vietor zvýšili počet výjazdov Hasičského a záchranného zboru v Bratislavskom kraji. Pre TASR to potvrdila hovorkyňa Prezídia HaZZ Silvia Jančovičová. Pre silný vietor a búrky zasahovali hasiči počas noci približne 50 krát.
"Máme zvýšený počet výjazdov, väčšinou je to k popadaným stromom," konštatovala. Priamo v hlavnom meste ide podľa hovorkyne okrem popadaných stromov aj o technické zásahy. "K zraneniu osôb zatiaľ nedošlo," dodala.
Najhoršia situácia je podľa hovorkyne Jančovičovej v Malackách, kde vietor odniesol dve strechy.
Strhnutá strecha v Malackách. FOTO - MARTINA LOPŠOVÁ.
Martina nám napísala: "Strhnutá strecha jedného rodinného domu v Malackách po víchrici ležala na hlavnej ceste z Malaciek do Kostolišta. Rodinní príslušníci nechápavo stáli ráno pri dome a nechceli veriť vlastným očiam. Po celom meste sú vytrhané celé stromy aj s koreňmi, pováľané kontajnery po cestách a rozbité okná."
Železničné vedenie v Malackách
Rakúsko predpokladá búrky a ochladenie Internetová stránka rakúskeho denníka Der Standard uverejnila na piatok predpoveď v ktorej informuje, že spočiatku má byť piatok slnečný. Na niektorých miestach spŕchne, prípadne sa vyskytnú búrky. Tie sa rozšíria najmä v noci.
V sobotu z rána sa na východe Rakúska objavia mraky, aj lokálny dážď. V Alpách a na severe môže spŕchnuť. Silné západné vetry a ochladenie. Teploty 14 až 23 stupňov.
Pod Tatrami padol rekord
V Poprade vo štvrtok padol miestny teplotný rekord. Meteorológovia namerali 31,8 stupňa Celzia. Starý rekord - 31,1 - pochádza z roku 1998, informovala Jana Čerbová zo Slovenského hydrometeorologického ústavu. Tatranci tak mali zrejme teplejší deň ako ľudia na Bermudách, kde malo včera byť 29 stupňov.
Horúce miesta
o piatej popoludní bolo najteplejšie v Dudinciach, Nitre a Prievidzi - okolo 34 stupňov, zhruba o stupeň chladnejšie bolo v Hurbanove, Mochovciach, Piešťanoch, Žiline, v Sliači a Trebišove.
Celoslovenský rekord sa neprepisoval, zostáva Hurbanovu, kde 20. júla 2007 namerali 40,3 stupňa. Historicky najvyššia teplota pripadajúca na 23. júla dosiahla hodnotu 35,8 stupňa. Meteorológovia ju na rôznych miestach zaznamenali v rokoch 1929, 1967, 1988 a 2006.
Slnko najviac páli medzi 11.00 a 14.00, keď lúče majú najkratšiu cestu k zemskému povrchu. Najvyššia teplota však býva až o niekoľko hodín neskôr. Vzduch sa totiž ohrieva. „V lete je maximálna teplota medzi 16. až 17. hodinou," hovorí Čerbová.
Aj v piatok má byť veľmi teplo. Jasno až polooblačno, v západnej polovici Slovenska popoludní zväčšená oblačnosť a ojedinele zrážky.

Beata
Balogová
