BRATISLAVA. Úľava i smútok. Pocity obyvateľov trpiacich kalamitou komárov vzdialených od seba len niekoľko desiatok kilometrov sú protichodné.
Na Záhorí sa tešili, že z peňazí z rezervy premiéra včera začali postrekovať komáre, rovnako trpiaci obyvatelia povodia Dunaja cítia nespravodlivosť, že pre nich sa peniaze nenašli. Rozdiel je v tom, že kým Záhoráci za peniaze zabojovali, „južania" skôr vyčkávajú. Na tento ich postoj sa odvoláva aj premiér Robert Fico. „Nemám informácie, že by sa samosprávy z okolia Komárna obrátili na predsedu vlády so žiadosťou o pomoc pri postrekoch," reagoval Braňo Ondruš z Úradu vlády.
„Keď som včera v tlači čítal, že premiér dal obciam na Záhorí na postreky, bol som trochu smutný, že vynechali Komárňanský okres," hovorí Alexander Asboth, starosta obce Moča. Aj starostovi Veľkých Kosíh Lajosovi Csókovi sa zdá nespravodlivé, že peniaze dostalo Záhorie.
Dedinám pri Dunaji komáre značne „vyciciavajú" obecné kasy. Menšina z nich, ako Veľké Kosihy ešte nejaké peniaze na postreky našla, ale väčšina, napríklad Moča, už nič nemá a komáre musí preto „strpieť".
Napriek tomu sa prednostovia a starostovia z juhu nechystajú za peniaze na postreky proti komárom zabojovať ako Záhoráci.
„Je otázne, či sa oplatí ísť do Bratislavy," reaguje Asboth rezignovane na možnosť zájsť na Úrad vlády a požiadať o peniaze, ako starostovia obcí zo Záhoria.
V Komárňanskom okrese je vyhlásený druhý stupeň kalamity komárov, čo je o jeden stupeň menej, ako na Záhorí. Prednosta obvodného úradu životného prostredia v Komárne Martin Bičian hovorí, že i pri tomto stupni majú nárok na dotáciu. O tú prostredníctvom krajského úradu životného prostredia požiadali ministerstvo životného prostredia. Chcú stotisíc eur. Odpoveď vraj zatiaľ nedostali. Nepodarilo sa ju získať ani SME.
Stupeň kalamity komárov závisí podľa Bičiana od stupňa povodňovej aktivity. V Komárňanskom okrese bol počas júnových povodní, keď sa vylial Dunaj, vyhlásený druhý stupeň.

Beata
Balogová
