BRATISLAVA. Spoločné napadnutie novely školského zákona na Ústavnom súde (ÚS) SR zrealizujú koaličné strany SNS a ĽS-HZDS pravdepodobne až v septembri. TASR to povedal predseda poslaneckého klubu SNS Rafael Rafaj.
"Teraz je to len o tom, kedy dodáme podpisy," zdôvodnil Rafaj. Novelu, ktorú zakotvila dvojjazyčné geografické označenie pre vžité a zaužívané názvy v učebniciach pre žiakov s vyučovacím jazykom národnostných menšín, chceli strany ústavnému súdu posunúť ešte v máji.
Minimálny počet na podanie podnetu na ÚS je 30 poslaneckých podpisov. Rafael povedal, že vlastný text už dali národniari pozrieť aj kolegom z ĽS-HZDS, výsledkom však má byť spoločný materiál, ktorý bude odrážať právne predstavy obidvoch subjektov.
"Je to už len otázka času," reagoval zhodne pre TASR Jozef Habánik, podpredseda ĽS-HZDS a štátny tajomník na ministerstve školstva. Podotkol pritom, že stav prípravy je zrelý na podanie na ÚS a aj ĽS-HZDS už má vlastný text podania. Platí pritom pôvodné stanovisko ĽS-HZDS, že prijatá novela zákona o výchove a vzdelávaní je nevykonateľná a je v rozpore minimálne s dvoma ďalšími právnymi predpismi. Za posúvaním termínov podania podľa Habánika nie sú žiadne problémy alebo nezhody. Strany len čakajú na "správny okamih". "Stále je to v štádiu prípravy," vysvetlil.
SNS a ĽS-HZDS najviac kritizujú, že nie je jasné, aké sú to "vžité a zaužívané názvy", ktoré majú byť publikované dvojjazyčne. Minister školstva Ján Mikolaj (SNS) konštatoval, že celá novela je nadefinovaná nesprávne a chýba jej vyhláška alebo smernica, ktorá by umožnila jej uskutočnenie v praxi. Opozičná SMK naopak vyjadrila obavy, že podanie na ÚS spôsobí, že školy nebudú mať učebnice načas.
Novelu školského zákona predložili na vlaňajšiu decembrovú schôdzu Národnej rady SR opozičné strany. Poslanci novelu schválili po prijatí pozmeňujúceho návrhu predsedu parlamentu Pavla Pašku (Smer-SD), na základe ktorého sa v učebniciach majú "vžité a zaužívané" názvy uvádzať najprv v menšinovom a následne v štátnom jazyku. Kritériom pre určenie, ktoré názvy to sú, má byť prax z rokov 2002-2006.
Prezident Ivan Gašparovič novelu parlamentu vrátil s odôvodnením, že je podľa jeho názoru protiústavná a v praxi nevykonateľná. Argumentoval napríklad tým, že niektoré ustanovenia novely sú napísané nejasne a pripúšťajú viacero výkladov. Nepozdávala sa mu charakteristika "vžitých a zaužívaných názvov". Dôvodil aj tým, že je v rozpore so zákonom o štátnom jazyku a zákonom o geodézii a kartografii.
Vo februári však poslanci Smeru-SD, SDKÚ-DS, KDH a SMK prezidentovo veto prelomili a novelu opätovne schválili.