BRATISLAVA. Povedali by ste, že ste si veľmi alebo dosť istý tým, že si v nasledujúcich mesiacoch udržíte prácu? Ak áno, ste v menšine. Na Slovensku pociťuje takúto istotu 48 percent pracujúcich. A to je najmenej
v celej Európskej únii. Som si veľmi alebo dosť istý, že si v nasledujúcich mesiacoch udržím prácu (v percentách):1. Luxembursko 932. Dánsko 923. Fínsko 92...11. Česko 83...24. Bulharsko 6125. Litva 5726. Maďarsko 5627. Slovensko 48Zdroj: Eurobarometer 71.2 (na Slovensku od 29. mája do 17. júna, 1037 respondentov)
Náladu Európanov v prvej polovici júna odhalil špeciálny prieskum, ktorý si dala urobiť Európska komisia.
V čase, keď kríza núti prepúšťať aj veľké podniky, prišiel splín najmä na strednú a východnú Európu.
Výsledky prieskumu jasne ukazujú, že vo východnej Európe je viera vo vlastné schopnosti – alebo schopnosti domácej vlády – iná ako napríklad na severozápade.
Ešte aj v Írsku, ktoré je zo západu kontinentu na tom najhoršie, si je istých udržaním práce 75 percent opýtaných.
S informáciami pribúda obáv
Ešte minulú jeseň väčšina obyvateľov Slovenska nemala obavy z vývoja na trhu práce. Kým v únii očakávalo zhoršenie možnosti zamestnania 53 percent opýtaných, na Slovensku to bola asi tretina.
Sme pesimisti
„Na Slovensku došlo k oveľa väčšiemu prepadu dôvery v udržanie si zamestnania než vo väčšine krajín únie,“ hovorí Ivan Kuhn, ktorý analyzuje výsledky štandardných prieskumov Eurobarometer.
Z prieskumu vyplýva, že 45 percent Slovákov má skúsenosti s prepúšťaním – teda podobne ako priemer únie.
V tejto skupine sú tí, ktorí stratili prácu, alebo o ňu prišiel ich príbuzný alebo priateľ. Informácie o raste nezamestnanosti a poklese ekonomiky však robia svoje.
„Je pravdepodobné, že nízka dôvera v udržanie si zamestnania vychádza viac z medializovaných informácií o zoslabovaní slovenskej ekonomiky a prepúšťaní než z osobných skúseností,“ tvrdí Kuhn. Otázkou teda je, či o kríze vôbec informovať. A ak áno, ako?
Niektorí analytici tvrdia, že dosah krízy na trh práce už dosiahol svoj vrchol. Bez ohľadu na to, či majú pravdu, alebo nie, na väčšinu ľudí to zjavne nepôsobí tak ako negatívne správy.
Počítame s najhorším
K názoru, že „to najhoršie ešte príde“, sa priklonili dve tretiny populácie Slovenska, čo je rovnako veľa ako v Írsku a v Maďarsku. Najmenej takýchto ľudí je v Taliansku, najviac zasa v pobaltských krajinách. V Bulharsku však až 34 percent respondentov odpovedalo, že nevie, akoby ich to ani nezaujímalo. V Rumunsku a Portugalsku to bolo čosi vyše 20 percent.
„Výsledok prieskumu ma neprekvapil. Európania sú, pochopiteľne, znepokojení, pokiaľ ide o vplyv krízy na ich pracovné miesta a rodiny,“ povedal Vladimír Špidla, komisár pre zamestnanosť, sociálne záležitosti a rovnaké príležitosti.

Beata
Balogová
