BRATISLAVA. Minister školstva SR bude od soboty (1.8.) rozhodovať o smerovaní štátnych stimulov pre vedu a výskum do výšky dva milióny eur (60,3 milióna Sk). Umožní mu to vládny zákon o stimuloch pre výskum a vývoj z dielne rezortu školstva, ktorý cez víkend vstúpi do účinnosti. Časť týkajúca sa uplatnenia nároku na úľavu na dani z príjmu začne platiť až 1. januára 2010.
Zo zákona je zrejmé, že o štátnych dotáciách na projekty nad dva milióny eur bude rozhodovať vláda. Tieto novinky sa však nepozdávali opozícii. Poslankyňa SDKÚ-DS Tatiana Rosová na pôde parlamentu preto neúspešne navrhovala, aby o dotáciách rozhodovala Agentúra na podporu výskumu a vývoja.
Tá mala žiadosti posudzovať do troch mesiacov od ich doručenia, a to formou dvoch odborných posudkov vypracovaných slovenskými i zahraničnými odborníkmi. Zároveň žiadala, aby mal neúspešný žiadateľ o dotácie možnosť sa odvolať, keďže návrh rezortu školstva to nepripúšťa.
Novou právnou normou plánuje MŠ zvýšiť úroveň výskumu a vývoja poskytovaním stimulov pre podnikateľov. Rezort chce dosiahnuť, aby podnikatelia zakladali svoje podniky a podnikateľské zámery vo väčšej miere na výsledkoch výskumu a vývoja.
Zákon má byť schémou štátnej pomoci, na základe ktorej môžu podnikatelia získať stimuly z prostriedkov štátneho rozpočtu. Stimuly majú vytvoriť priaznivé podmienky na zvyšovanie celkových výdavkov na vedu a techniku o finančné prostriedky. Tie by mali podnikatelia dávať na povinné spolufinancovanie vyžadované pri jednotlivých stimuloch z ich vlastných zdrojov. Jedným z cieľov je zapojiť aj malé a stredné podniky.
Ministerstvo školstva si kladie za cieľ vytvoriť podmienky, ktoré by eliminovali porušenie princípov hospodárskej súťaže a zároveň by podnikateľov motivovali. Poskytovanie stimulov tohto typu prísne sleduje Európska komisia. Minister školstva Ján Mikolaj (SNS) označil zákon za cenný, pretože podporuje vynakladanie prostriedkov na vedu a výskum, v čom je Slovensko v súčasnosti slabšie.
V rebríčku krajín EÚ sa nachádza v spodnej časti, výskum a vývoj pritom patrí k prioritám Lisabonskej stratégie. Podľa nej by úroveň financovania tejto oblasti v európskej dvadsaťsedmičke mala do roku 2010 dosiahnuť tri percentá z HDP. Tiež by do konca desaťročia mal byť výskum a vývoj financovaný z dvoch tretín súkromným sektorom.
Poslanci Národnej rady SR schválili zákon o stimuloch pre výskum a vývoj 23. apríla 2009.