BRATISLAVA. Slovenské súkromné vysoké školy (VŠ) priznávajú, že sa pri verejných VŠ cítia diskriminované a upozorňujú, že kohútik k štátnemu financovaniu vedy, výskumu a prevádzky pre nich ostáva stále zatvorený. TASR to povedali oslovení rektori súkromných VŠ.
Podľa Vladimíra Krčméryho, rektora súkromnej Vysokej školy zdravotníctva a sociálnej práce sv. Alžbety v Bratislave, nemôžu v žiadnom prípade s verejnými školami súťažiť. "Zatiaľ čo verejné vysoké školy dostanú od štátu cca 11 miliárd Sk, súkromné nedostávajú žiadne prostriedky. A navyše platia dane a odvody, "zdôvodnil pre TASR s tým, že verejné VŠ čerpajú zo štátnej pokladnice aj na odvody.
Rektorka Viera Cibáková z Vysokej školy ekonómie a manažmentu verejnej správy v Bratislave sa domnieva, že určitý konflikt nastáva aj preto, že súkromné VŠ sú zatiaľ "mladé" a nemajú napríklad akreditácie na inaugurácie a habilitácie, čo v praxi znamená, že si nemôžu sami vychovávať pedagogických pracovníkov.
Trpí veda aj výskum
"Prevláda silná diskriminácia súkromných vysokých škôl voči verejným," otvorene zhodnotil pre TASR Ján Svák, rektor súkromnej Bratislavskej vysokej školy práva. Upozornil, že súkromné VŠ napríklad nemajú prístup k štátnemu financovaniu vedy a výskumu v programoch VEGA a KEGA.
Jeho kolega Branislav Lichardus z Vysokej školy manažmentu v tejto súvislosti vysvetlil, že Akreditačná komisia aj napriek tomu hodnotí ich výskumnú prácu podobným spôsobom ako na verejných a štátnych VŠ. Rektor Svák tiež poukázal na to, že na interných doktorandov nedostávajú na rozdiel od verejných štipendium.
Diskrimináciu súkromných VŠ v oblasti získavania peňazí cez vedecké granty VEGA a KEGA pripustil štátny tajomník ministerstva školstva Jozef Habánik (ĽS-HZDS). "Svojím spôsobom sa môžu na jednej strane cítiť diskriminované, na druhej strane, ak by chceli byť súčasťou tohto procesu, treba upraviť legislatívu," objasnil pre TASR.
Dva hlasy namiesto desiatich
Habánik uznal za diskrimináciu aj fakt, že rektori súkromných VŠ ako členovia Slovenskej rektorskej konferencie (SRK) majú len obmedzené hlasovacie právo.
"Súkromné VŠ sú nielen v početnej nevýhode, čo je prirodzené, ale sú aj v neofeudálnom vazalskom vzťahu zavedením kuriálneho hlasovacieho systému, ktorý popiera princíp rovnosti," upozornil rektor Svák. Habánik reagoval, že rezort školstva do vnútorných záležitostí a usporiadania SRK nezasahuje.
"Že rektori súkromných VŠ nemajú v rámci SRK rovnaké právomoci, tak to ja považujem za diskriminačné pre nich. Je ich 10 a majú dva hlasy," povedal Habánik. Súkromné VŠ majú taktiež vytvorené občianske združenie - Asociáciu rektorov súkromných VŠ SR.
V súčasnosti môžu súkromné VŠ rovnako ako verejné žiadať o peniaze z operačného programu Vzdelávanie v rámci opatrenia Vysoké školy ako motor rozvoja regionálnej a nadregionálnej spolupráce, uzavrel štátny tajomník.