Nové dokumenty potvrdzujú staré zistenia. V nástenkovom tendri sa plytvalo peniazmi na všetky strany.
BRATISLAVA. Aliancia Fairplay zverejnila nové dokumenty, ktoré potvrdzujú, že ministerstvo výstavby, ktoré riadia nominanti SNS, vyhadzovalo peniaze daňových poplatníkov do vzduchu. Alebo do vrecka spriazneným firmám. Doplatil na to politicky minister výstavby Marián Janušek z SNS.
Za „tunelovanie“ štátnych prostriedkov však zatiaľ nie je nikto trestne stíhaný. Ani úradník, ktorý predražené faktúry podpisoval, ani firma, ktorá sa rozhodla na štáte exkluzívne a pofidérne zarábať.
Platili priveľa Predražené veci Televízne šoty. Ministerstvo malo v zmluve pevnú cenu za šot v celoplošnej televízii 170tisíc korún, pričom reálna cena vo viacerých z nich bola oveľa nižšia. Školenia v hoteli Barónka. Ministerstvo platilo sprostredkovateľovi takmer trikrát viac, ako si hotel reálne vypýtal. Právne služby. Ministerstvo uzavrelo s firmou Avocat v marci 2007 zmluvu na právne služby za cenu tritisíc korún na hodinu. O dva mesiace neskôr sa to v nástenkovom tendri zmenilo z 3000 korún na hodinu na 3500 korún na hodinu. Na trhu sa pritom nestalo nič, čo by mohlo služby zdražieť.
Nové dokumenty, ktoré dokazujú nehospodárne narábanie s peniazmi daňových poplatníkov, poskytlo Aliancii Fair-play ministerstvo výstavby na základe infozákona.
V prvom prípade ide o zmluvu na právne poradenstvo s firmou Avocat. Ministerstvo ju uzatvorilo v marci 2007. Dohodlo cenu 3000 korún na hodinu. O dva mesiace neskôr uzatvorilo novú nástenkovú zmluvu, kde už bola „vysúťažená“ cena 3500 korún na hodinu. Ministerstvo zmenu k drahšiemu nevysvetlilo.
Právnik Peter Kubovič nevie o tom, že by sa medzi marcom a májom 2007 udialo na trhu s právnymi službami niečo, čo zvýšilo ich cenu. Podľa neho je 3500 korún na hodinu „nadštandardná cena“.
V druhom prípade si ministerstvo objednalo od firmy Zamedia školenia. Platilo 2200 korún na osobu za prenájom priestoru a občerstvenie, hoci hotel Barónka, v ktorom sa konali, si účtoval oveľa nižšiu cenu.
Služby si v hoteli neobjednávalo ministerstvo ani Zamedia, ale Vladimír Martinček a jeho firma MMM zo Žiliny. "My neskúmame, pretože ani na to nemáme právo, čo si za naše služby pýtajú naši obchodní partneri od svojich klientov,“ povedala šéfka hotela Tatiana Mäsiarová. Ako príklad uviedla, že Martinček im zaplatil za školenie pre 60 ľudí 50tisíc korún. Ministerstvo si však od Zamedie vypýtalo 130tisíc.
Zarobili aj na šotoch Tretí prípad sa týka televíznych šotov. Ministerstvo dohodlo so Zamediou cenu 170tisíc korún za šot v celoplošnej televízii. Za takú sa sama považuje aj TV Patriot v Žiline.
Televízia tvrdí, že za šot si účtujú 900 eur, čo je asi 27tisíc korún. Zamedia si však podľa Aliancie Fairplay účtovala od ministerstva v niektorých prípadoch dohodnutých 170tisíc korún. Rozdiel za reálnu a vyfakturovanú cenu je 143tisíc korún. Presný počet takto vyfakturovaných šotov nie je známy. Ministerstvo ho takto podrobne nezverejnilo. Podobne si však za šoty účtovala Zamedia aj v prípade ich objednania v iných televíziách.
Ministerstvo zverejnilo informácie o tendri iba na nástenke. Prihlásilo sa iba jedno konzorcium firiem – Avocat a Zamedia. Právnici Avocatu zastupujú Jána Slotu v sporoch s médiami a sú nominantmi SNS v štátnych podnikoch. V Zamedii Slota priznal vplyv, keď povedal, že sa postaral o to, aby v nej už nepracoval Viktor Tretina.
Tender mala zaplatiť Európska komisia. Potom, čo zistila, ako prebehol, si to rozmyslela. Zmluvu neskôr ministerstvo zrušilo.

Beata
Balogová
