BRATISLAVA. . Myslí si to politológ Miroslav Kusý, podľa ktorého si preto bude Smer zrejme vyberať jedného z nich aj napriek tomu, že nemajú dôveru doma ani v zahraničí a Ficovi kazia renomé.
Kusý to pre TASR uviedol na margo aktuálneho prieskumu agentúry Median, z ktorého vyplýva, že v parlamentných voľbách by zvíťazil Smer-SD (47,8 percenta) pred SDKÚ (15,0) a SNS (12,1 percenta). Do Národnej rady (NR) SR by sa podľa neho dostali všetky súčasné parlamentné strany.
Kusý však pripúšťa, že jedným z mnohých variantov výsledkov budúcoročných volieb je aj možnosť vypadnutia jedného alebo aj oboch súčasných koaličných partnerov Smeru z parlamentu. Navyše si myslí, že SNS a HZDS sú Ficovi na príťaž, preto by sa ich aj rád zbavil. "Smer by sa najradšej usiloval o také volebné zisky, ktoré by mu umožnili vládnuť samotnému prípadne nanajvýš s jedným partnerom," povedal pre TASR politológ. Podľa neho sa Smer už snaží svojich partnerov oslabiť tým, že loví v ich vodách a získava ich voličskú základňu.
Politológ Juraj Marušiak predpokladá, že by Smer mohol vládnuť sám, ale takýto stav by závisel od toho, do akej miery by bol schopný efektívne zmobilizovať svojich voličov, a tiež od toho, do akej miery by boli voliči opozície demoralizovaní a volieb by sa nezúčastnili. "V takom prípade by mohol Fico zostaviť vládu sám, čo by bolo v dejinách moderného Slovenska po roku 1989 veľké prekvapenie a precedens," myslí si Marušiak.
Reálnejšie však vidí, že Smer bude vládu zostavovať s nejakým partnerom, no pri jeho výbere bude mať ako prípadný víťaz parlamentných volieb značne zúžený priestor pre manévrovanie, keďže SDKÚ spoluprácu odmieta a ťažko predstaviteľná je podľa neho aj spolupráca s KDH či SMK. "Môže sa mu (Smer, pozn. TASR) stať, že bez ohľadu na to, či sa mu to páči alebo nie, bude odkázaný na pokračovanie súčasnej koalície možno s vypustením HZDS, ak by sa nedostalo do parlamentu," doplnil Marušiak, ktorý si však myslí, že obaja súčasní koaliční partneri "sú pre Smer príťažou a komplikáciou a nejaké dobré riešenie tu teraz preň neexistuje".
Podľa Kusého je tu však aj teoretická možnosť spolupráce Smeru s niektorou z opozičných strán. "Dzurinda razantne hovorí 'nie' možnej spolupráci, ale to sú iba účelové vyjadrenia politikov. Ukáže sa až po voľbách, ako budú reagovať po prípadnom záujme. Platí to aj pre KDH a Maďarov, či už Most alebo SMK. Tí sú existenčne nútení hľadať spoluprácu vo vládnej koalícii. Takže asi ani jeden by nezaváhal, keby mu táto možnosť bola poskytnutá a keby to Fico považoval za vhodné," myslí si Kusý.
Podľa neho sa Fico bude po voľbách usilovať získať do tandemu tie strany, ktoré získajú "solídne hlasy", ale pod podmienkou, že presadí svoj program. "Vyskúšal si to aj teraz. Ficova strana presadila svoj program, ktorý teda nie je koaličný. To je program Ficovej strany, ktorý plnia všetci traja partneri," vysvetlil Kusý, ktorý zároveň vylúčil možnosť, že by budúcu vládu mohla zostavovať súčasná opozícia. "Ich volebné preferencie im túto šancu zatiaľ nedávajú, aj keď Dzurinda o tom hovorí, že by to bolo dobré. Ale to sú len zbožné želania, nič viac," poznamenal.