BRATISLAVA. Slovensko nechce ôsmim Rómkam vyplatiť odškodné za to, že si v roku 2002 nemohli urobiť fotokópie vlastnej zdravotnej dokumentácie. Chceli vtedy dokázať, že ich násilne sterilizovali.
Ženy v apríli uspeli na Európskom súde pre ľudské práva v Štrasburgu, odškodné 3500 eur na osobu sa však odkladá. Slovensko požiadalo o opätovné preskúmanie prípadu Veľkou komorou súdu, ktorej rozhodnutie je definitívne.
„Opreli sme sa aj o nesúhlasné stanovisko slovenského sudcu Jána Šikutu a predložili sme príklady vnútroštátnej súdnej praxe, ktoré dokazujú, že žaloby o náhradu škody podané na slovenské súdy bez kópií zdravotnej dokumentácie nie sú odsúdené na neúspech, ako tvrdia sťažovateľky,“ povedala zástupkyňa Slovenska pred súdom Marica Pirošíková. Toto tvrdenie bolo jediné, ktoré Šikuta odmietol. Ani on však nepochybuje, že boli porušené ich práva.
Vláda namieta, že pacient nemá mať právo na prístup k zdravotnej karte. Zákonom ho však umožnila.
Barbora Bukovská,
právna zástupkyňa sterilizovaných žien
Právo na lekársku kartu
„Rozhodnutie vlády podať žiadosť o preskúmanie veľkou komorou je nelogické. Namieta, že práva žien neporušila, lebo pacient nemá mať právo na prístup k dokumentácii, aby ich nemohol zneužiť. Medzičasom však zmenila legislatívu a plný prístup k dokumentácii pacientom umožnila,“ hovorí právna zástupkyňa žien Barbora Bukovská. Okrem toho už Európsky súd viackrát rozhodol o prístupe k osobným údajom, naša vláda si to však podľa nej nevšímala.
Či sa prípad dostane až pred 17-člennú Veľkú komoru, stále nie je isté. „Žiadosť vlády o predloženie prípadu komore musí posúdiť päťčlenný senát,“ hovorí Pirošíková. Ak ho ten posunie komore, obe strany sa k veci budú môcť pred konečným rozhodnutím znova vyjadriť. Ak senát žiadosť zamietne, platí pôvodné rozhodnutie.
Senát môže vládu zastaviť
Právnička Vanda Durbáková z Poradne pre občianske a ľudské práva hovorí, že Veľká komora sa zaoberá len závažnými otázkami výkladu Dohovoru o ľudských právach alebo otázkami všeobecného významu – pod tieto kritériá však prípad slovenských Rómok spadať nemusí.
Nie je jasné ani to, ako dlho celý proces potrvá – ani senát, ani komora totiž na prijatie rozhodnutia žiadny termín nemajú.

Beata
Balogová
