BRATISLAVA.
"Určite by sme sa mali dostať z doslovnej defenzívy aj v rámci Európskeho parlamentu pri vysvetľovaní počínania oficiálnych maďarských kruhov," reagoval na piatkový (24. júla) fax predsedníčky maďarského parlamentu Katalin Sziliovej jej slovenskému partnerovi Pavlovi Paškovi (Smer-SD) predseda SNS Ján Slota.
Okrem vyhlásenia Národného zhromaždenia Maďarskej republiky s požiadavkou zrušiť novelu je vo faxe aj žiadosť Sziliovej adresovaná Paškovi, aby s jeho obsahom oboznámil členov NR SR. Slota správanie maďarského parlamentu označil za arogantné.
"Chcel by som vyjadriť rozhorčenie SNS nad tým, akým spôsobom zasahujú do výsostne vnútorných záležitostí SR," vyhlásil. Pripomenul, že samotní maďarskí menšinoví ombudsmani prirovnávajú menšinovú politiku Maďarska ku genocíde a Tretej ríši.
"Napriek tomu, že ostatné národnostné menšiny na Slovensku vyjadrili podporu jazykovému zákonu a nemajú nijaké výhrady, maďarská menšina za výdatnej pomoci oficiálnych maďarských kruhov vytvára doslovne náboj zlého spolunažívania majoritnej národnosti s maďarskou menšinou," povedal.
Väčšiu aktivitu by mali podľa Slotu vyvíjať aj zástupcovia Slovenska v europarlamente, kde podľa neho zatiaľ prevažujú negatívne vyjadrenia politikov k novele zákona.
"Tí dvaja poslanci za SMK, čo sú tam, to je 'zabitá' záležitosť, to sú vlastne maďarskí poslanci. V konečnom dôsledku však verím, že sa všetci ostatní slovenskí zástupcovia v EP zobudia a budú podstatne razantnejšie hájiť slovenské záujmy," uzavrel Slota, podľa ktorého maďarské záujmy v EP zastupujú tak samotní poslanci za MR, poslanci za SMK, ako aj zástupcovia rumunských menšinových strán.
Maďarský zákonodarný zbor prijal vyhlásenie 20. júla, pričom táto udalosť vyvolala množstvo politických reakcií. Novelu jazykového zákona skúmal aj vysoký komisár Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE) pre menšiny Knut Vollebaek.
V posudku sa okrem iného zmieňuje o tom, že viaceré ustanovenia jazykového zákona, vrátane dvojjazyčných nápisov, nie sú v rozpore s medzinárodnými štandardmi. Za pozitívne označil zrušenie požiadavky, aby úradníci pred nástupom do úradu preukázali písomnú a ústnu znalosť slovenčiny ako štátneho jazyka. Nedostatky však vidí v terminológii používanej v zákone, keďže podľa neho môžu vzniknúť problémy s ich korektnou interpretáciou, takže odporúča jej zjednotenie.
Komisár tiež odporúča, aby pokuty boli poslednou možnosťou, pretože ich ukladanie by mohlo ľahko viesť k vytváraniu napätia, a preto sa im v princípe bolo potrebné vyhnúť. Uplatňovať by sa mali s maximálnou opatrnosťou, pričom by mali byť jasne definované a pravidelne monitorované.
Vollebaek má v súvislosti s novelou zákona o štátnom jazyku pricestovať 15. septembra do Budapešti. Slovenská diplomacia zároveň potvrdila, že už pracuje na návšteve Vollebaeka na Slovensku. "Máme záujem o to, aby prišiel," povedal pre TASR hovorca ministerstva zahraničných vecí Peter Stano.
Podpredseda Európskeho parlamentu (EP) Pál Schmitt (FIDESZ) 28. júla v maďarskej komerčnej rozhlasovej stanici InfoRádió vyhlásil, že slovenský jazykový zákon protirečí európskym normám a snahám o viacjazyčnosť. Dodal, že spolu s europoslancami Kingou Gálovou (Maďarsko), Lászlóom Tökésom (Rumunsko) a Edit Bauerovou (SR) vypracovali akčný plán. Dohodli sa, že sa jazykovým zákonom budú zaoberať až dovtedy, kým sa nevyrieši.
Schmitt konštatoval, že jazykový zákon sa prieči snahám o viacjazyčnosť, ktorá má aj svojho komisára v Európskej únii. Podľa podpredsedu EP chystajú komisárovi napísať otvorený list a je možné, že navrhnú aj zriadenie vyšetrovacej komisie.
SMK zase pripravuje podanie na Ústavný súd SR, hotové by malo byť do 20 augusta. Potrebuje však naň získať 30 podpisov poslancov NR SR, preto chce o podporu požiadať aj opozičných partnerov z SDKÚ-DS a KDH.