BRATISLAVA. Novozaložená strana Bélu Bugára Most-Híd sa v prípade novelizovaného zákona o štátnom jazyku vyfarbila a ukázala farizejstvo svojej argumentácie tým, že k novele zaujala rovnaký postoj ako Strana maďarskej koalície (SMK). V reakcii na kritiku novely oboch menšinových strán to pre TASR povedal predseda SNS Ján Slota.
"Toto jednoznačne ukazuje a to chcem zdôrazniť, že medzi nimi nie je v podstate žiadny rozdiel. Jeden je čierno - biely a druhý bielo - čierny," vyhlásil. Slovenská verejnosť by sa preto podľa neho mala "mať na pozore" pred oboma stranami reprezentujúcimi maďarskú menšinu.
"Napriek tomu, že ostatné národnostné menšiny na Slovensku vyjadrili podporu jazykovému zákonu a nemajú nijaké výhrady, maďarská menšina za výdatnej pomoci oficiálnych maďarských kruhov vytvára doslovne náboj zlého spolunažívania majoritného národa s maďarskou menšinou," povedal s dodatkom, že "na pozore" sa treba mať aj vo vzťahu k vyjadreniam členov SMK a strany Most-Híd v európskych inštitúciách.
"Ja sa ani nečudujem, veď či to bolo v devätnástom storočí, alebo začiatkom dvadsiateho storočia, či to bolo za monarchie, Maďarskej republiky rád, za socializmu a teraz v tzv. demokracii, je to jednotná politika všetkých maďarských politických subjektov proti všetkým okolitým suverénnym štátom," povedal Slota, podľa ktorého je takáto politika zdrojom napätia v strednej Európe, ale aj v celej Európskej únii.
Podľa podpredsedu strany Most-Híd Zsolta Simona je novelizácia jazykového zákona veľmi zlým krokom a signálom pre Slovenskú republiku, ako aj pre každého občana. "Kazí imidž Slovenska aj na medzinárodnej úrovni," upozornil. Most-Híd kritizuje predovšetkým zavedenie sankcií za porušovanie zákona, ktorými sa majú porušovať práva národnostných menšín, ale aj všetkých tých, ktorí používajú nárečie. "Táto otázka je veľmi zložitá, musíme sa na ňu pozrieť z viacerých pohľadov. Budeme hľadať správne riešenie. Zvažujeme všetky okolnosti aj podmienky a situáciu na Ústavnom súde SR," povedal pre TASR 21. júla. Podanie na Ústavný súd SR už pripravuje SMK, to by malo byť hotové do 20. augusta. Strana chce následne o stanovisko a podporu požiadať opozičných partnerov z SDKÚ-DS a KDH.
Novelu zákona o štátnom jazyku podpísal prezident SR Ivan Gašparovič 17. júla. Maďarské parlamentné strany následne prijali vyhlásenie, ktorým požadujú jej zrušenie ešte predtým, ako v septembri vstúpi do platnosti.